سخنگوی کاخ سفید:تحریم ایران فعلا ضرورتی ندارد.

سخنگوی کاخ سفید
سخنگوی کاخ سفید

 

 

 

 

 

 

 

دولت باراک اوباما علیه اقدام احتمالی گروهی از اعضای کنگره آمریکا برای تشدید تحریم‌های ایران هشدار داده است.

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید، سه شنبه (۱۲ آذر) اعلام کرد که دولت آقای اوباما به شدت با تصویب تحریم‌های جدید مخالف است، حتی اگر این تحریم‌ها با تاخیر به اجرا درآید.

او گفت: «اگر ما در حال حاضر این تحریم‌ها را تصویب کنیم حتی آن طوری که گفته می‌شود فورا به اجرا گذاشته نشود، ایرانی‌ها و شرکای بین المللی ما این طور برداشت خواهند کرد که ما با سونیت مذاکره کرده‌ایم.»

جی کارنی افزود: «وضع تحریم جدید در مقطع فعلی حل و فصل مسالمت آمیز این مساله (مناقشه اتمی) را تضعیف خواهد کرد. این اقدام به ایران بهانه خواهد داد که مفاد توافقنامه را به نفع خود تغییر بدهد.»

ایران و قدرت‌های بزرگ، دو هفته پیش، در پی مذاکراتی فشرده در ژنو سوئیس سرانجام به یک توافق مقدماتی دست پیدا کردند که بر اساس آن تلاش خواهند کرد که در ظرف شش ماهه آینده در مورد برنامه هسته‌ای ایران به یک توافق نهایی دست پیدا کنند.

بر این اساس، تحریم‌های اقتصادی علیه ایران تا حدی سبک‌تر می‌شوند در مقابل ایران نیز گسترش برنامه هسته‌ای خود را متوقف می‌کند.

با این حال، گروهی از سناتورهای دموکرات و جمهوریخواه که از مفاد توافقنامه ژنو خشنود نیستند، گفته‌اند که قصد دارند به زودی طرحی تحریمی تازه‌ای را علیه ایران تدوین کنند.

“تحریم، بیمه مذاکرات

سنای آمریکا هم اکنون در تعطیلات بسر می‌برد ولی سناتور‌ها از روز دوشنبه آینده به واشنگتن باز خواهند گشت.

سناتور رابرت منندز، رئیس کمیته روابط خارجی سنا، گفته است که تحریم‌های مورد نظر او اهرم فشار تازه‌ای برای دولت آمریکا در مذاکرات خواهد بود و موفقیت واشنگتن در مذاکرات را «بیمه خواهد کرد.»

این در حالیست که بعضی از مقام‌های ایرانی هشدار داده‌اند که در صورت تشدید تحریم‌ها، روند مذاکرات متوقف خواهد شد.

انتظار می‌رود که سناتور منندز و سناتور جمهوریخواه مارک کرک در هفته آینده طرحی را پیشنهاد کنند که در صورت تصویب دولت آمریکا را موظف می‌کند هر ماه با دلیل برای کنگره مشخص کند که ایران به تعهدات خود در توافق شش ماهه‌اش پایبند است و در هیچ «فعالیت تروریستی» علیه آمریکا در جهان فعالیت ندارد.

در آستانه مذاکرات ژنو نیز بسیاری در سنای آمریکا قصد داشتند که برای تشدید تحریم‌های ایران گام بردارند اما رایزنی‌های فشرده باراک اوباما و جان کری، وزیر امور خارجه او، مانع از این کار شد.

مجلس نمایندگان آمریکا در ماه ژوئیه سال میلادی جاری تحریم‌های ایران را تشدید کرده بود ولی تا زمانی که سنا یک طرح مشابه را تصویب نکند و به امضای باراک اوباما نرسد، طرح مذکور به قانون تبدیل نخواهد شد.

با وجود نگرانی‌ها در مورد تشدید تحریم‌ها از سوی کنگره، قرار است که مذاکرات کار‌شناسی ایران و گروه ۱+۵ هفته آینده در وین اتریش برگزار شود.