عضو کمیسیون کشاورزی مجلس: عدم توجه به اجرای طرح بهشت‌آباد سئوال برانگیز است

13920501132139639874083

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: وزارت نیرو تحت تاثیر گروه‌ها و اظهارنظرهای مختلف قرار می‌گیرد و طرح کارشناسی شده بهشت‌آباد را بدون توجه به مسائل کارشناسی، مورد بی‌توجهی و عدم تمکین قرار می‌دهد.

علی ایرانپور در اصفهان پیرامون خشکسالی‌های اخیر در اصفهان و پروژه بهشت آباد، اظهار کرد: بحث خشکسالی که موضوع مهم استان اصفهان است و به چند سال اخیر برمی‌گردد اما اوج آن را امسال می‌بینیم که بر تولید کشاورزی و تولیدات صنعتی و حتی بر آب شرب مورد نیاز مردم در سطح شهرها و روستاها تاثیر گذاشته است.

وی در ادامه به بیان علت این خشکسالی پرداخت و خاطرنشان کرد: خشکسالی اصفهان علل مختلفی داشته و به اینجا رسیدیم که شاید مهم ترین علت آن را در سوءمدیریتی ببینیم که مدیران وقت وزارت نیرو داشتند؛ این مدیران در ایامی که باید موضوع تسریع در اجرای طرح‌های آب رسانی را پیش‌بینی آینده کشور و چشم‌انداز مصرف آب در بخش کشاورزی، صنعت و شرب را مدنظر قرار می‌دادند، این کار را نکردند.

نماینده مردم مبارکه در مجلس با بیان اینکه در عین حال سوءمدیریت‌هائی که در سطح استان وجود داشته و پی‌گیری‌های لازمی که نیاز بوده، صورت نگرفته، تصریح کرد: در همین تونل بهشت‌آباد که الان 12 سال است که در دستور کار بوده و اگر این طرح در گذشته انجام شده بود، ما شاهد این میزان کمبود و خشکسالی آب در سطح استان نبودیم و هم این تنش‌ها و اختلافاتی هم که اخیرا حادث شده بین مردم استان‌های مختلف را شاهد نبودیم.

وی افزود: به همین دلیل من معتقد هستم عمده مشکلات سوءمدیریت بوده و در کنار آن هم عدم اختصاص اعتبارات لازم به اجرای این طرح‌ها و نبود برنامه ریزی مشخص و مدونی که در چارچوب آن بتوانیم این طرح‌ها اجرایی کنیم نیز از جمله مشکلات موجود است.

ایرانپور با اعتقاد بر اینکه به هرحال اجرای تونل بهشت آباد می‌تواند بخشی از دغدغه‌ها و نگرانی تامین آب استان را مرتفع کند، بیان کرد: متاسفانه می‌بینیم که وزیر نیرو هم زیر فشارهای خاصی صحبت‌ها و اظهار نظرهای ضد و نقیضی درباره تونل بهشت‌آباد داشته و یک طرح کارشناسی چندین ساله که مورد تایید همه کارشناسان کشور بوده را زیر سئوال می‌برند.

فشارهای جناح‌ها و مسئولان استان‌های دیگر سبب عدم تمکین وزیر نیرو می‌شود

وی درباره دلایل مطرح شده پیرامون عدم تمکین وزیر نیرو از پروژه بهشت‌آباد، گفت: ما هم مسائلی که مطرح شده را شنیدیم اما حقیقت این است که در حال حاضر نمی‌شود روی این قضیه صحبت کرد چرا که این هم موضوع خاصی است و به طور قطع نیاز به اثبات دارد.

نماینده مردم مبارکه در مجلس شورای اسلامی افزود: اما مشخص است که وزارت نیرو تحت تاثیر گروه‌ها و اظهارنظرهای مختلف قرار می‌گیرد به طوری که کیلومترها از مسیر اصلی کارشناسی شده که برای تول بهشت آباد و سایر طرح‌های آبرسانی تعریف شده بود، در حال فاصله گرفتن بوده که این جای نگرانی و در عین حال تامل دارد.

وی اظهار کرد: امیدواریم وزیر مسائل کارشناسی را در بحث آب در اولویت خودش قرار داده و از هرگونه اظهار نظری که سبب ایجاد اختلاف بین مردم استان‌های مختلف شود خودداری کرده و بحث حل مشکل آب را چه برای اصفهان و چه یزد و کرمان را به صورت ملی مرتفع کند؛ او نباید در صدد باشد که با یک طرح کوچک استانی منابع آبی لازم را تامین کند.

ایرانپور با بیان اینکه اکنون باید بحث انتقال آب از دریای خزر و از خلیج فارس به عنوان اولویت نخست وزارت نیرو قرار بگیرد، تصریح کرد: حتی باید از صندوق توسعه ملی و از محل هدف مندی یارانه‌ها منابع را به این سمت سوق دهیم تا بتوانیم آب را به کویر مرکزی ایران به سمنان و اصفهان ، به کرمان و به یزد منتقل کنیم.

وی خاطر نشان کرد: وزیر نیرو از اجرای طرح‌های کوچکی که اکنون در بعضی از استان‌های کشور صورت می‌گیرد، خودداری کند و در عین حال تونل بهشت آباد را هم به عنوان طرح ملی و مشخصی که مورد تأیید و اذعان همه کارشناسان بوده را در دستور کار خود قرار دهد.

پلمپ چند چاه آب در مبارکه

ایرانپور پیرامون مشکلات آب در شهرستان مبارکه اظهار کرد: متاسفانه چند روزی است که چاه‌آبی که بخشی از آب مورد نیاز روستای دهسرخ و شهرک صنعتی مبارکه و صنایع مستقر در آن را تامین می‌کرد، پلمپ شده است.

وی افزود: آب منطقه‌ای چاه را پلمپ کرده که این موضوع سبب نگرانی‌هایی در مردم شهرستان شده و اکنون بخشی از صنایع ما در شهرک صنعتی نیمه فعال شدند.

نماینده مردم مبارکه در مجلس تصریح کرد: به دلیل همین پلمپ چاه بخشی از کارگران شاغل در این صنایع بی‌کار شدند و مشکلاتی را پدید آورده که البته ما در حال پی‌گیری موضوع هستیم تا بتوانیم این مشکل را حل کنیم.

وی پیرامون علت این پلمپ بیان کرد: آب منطقه‌ای اعلام کرده چاهی که در اینجا بوده، باید تعطیل شود و به این چاه نیازی نبوده و چاه در چهار چوب قانون احداث نشده است.