پایان دادن ارسال تجهیزات آمریکا از راه پاکستان به افغانستان.

پاکستان
پاکستان

 

 

 

 

 

 

 

 

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) می‌گوید که به خاطر ملاحظات امنیتی و اعتراضات عمومی در پاکستان، ارسال محموله‌های تدرکاتی از طریق گذرگاه مرزی تورخم پاکستان به افغانستان را متوقف کرده است.

علت این تصمیم اعتراضات مردمی است که از عملیات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا در خاک پاکستان خشمگین هستند و جلوی کامیون‌های تدارکاتی نیروهای بین المللی را گرفته و مانع از حرکت آن‌ها شده‌اند.

حدود نیمی از محموله‌های تدارکاتی مورد نیاز آمریکا و متحدانش در افغانستان از پاکستان به افغانستان منتقل می‌شود که مهم‌ترین مسیر آن از ایالت «خیبر پختونخوا» پاکستان و گذرگاه تورخم می‌گذرد.

این در حالیست که احساسات ضد آمریکایی در این منطقه به شدت بالا گرفته است.

عمران خان، رهبر حزب تحریک انصاف پاکستان اخیرا تهدید کرده بود در صورتی که آمریکا حملات هواپیماهای بدون سرنشین خود را متوقف نکند، در «خیبر پختونخوا» تظاهراتی عمومی را با هدف توقف مسیر تدارکاتی ناتو بر پا خواهد کرد.

عمران خان آمریکا را متهم کرده که با کشتن حکیم‌الله محسود، رهبر طالبان پاکستان، به تلاش‌های صلح و روند مذاکره با طالبان پاکستان لطمه زده است.

مارک رایت، سخنگوی پنتاگون، روز سه شنبه ابراز امیدواری کرد که در آینده نزدیک این مسیرتدارکاتی استراتژیک مجدد باز شود.

او گفت که بسته شدن موقت مسیر خیبر از لحاظ تدارکاتی به نیروهای آمریکایی در افغانستان لطمه‌ای نخواهد زد.

یک مسیر دیگر عبور کاروان‌های ناتو در پاکستان که از گذرگاه چمن استان بلوچستان در جنوب غربی پاکستان می‌گذرد همچنان باز است.

با توجه به اینکه شمار زیادی از نیروهای آمریکایی قرار است در سال ۲۰۱۴ میلادی از افغانستان خارج شوند، این مسیر برای آمریکا اهمیت بسیار زیادی دارد.

خبرنگار بی‌بی سی می‌گوید دولت پاکستان تاکید دارد که به اجازه عبور کاروان‌های تدرکاتی متعهد است اما در برابر معترضانی که مانع از عبور کامیون‌ها شده‌اند اقدام جدی انجام نداده است.