پول نفت به بیت المال باز میگردد:بدهی 17هزار میلیارد تومنی بابک زنجانی به دولت

02
02

 

 

 

 

 

 

 

با یک حساب سرانگشتی می توان به این نکته دست یافت که بدهی 10 هزار میلیاردی بابک زنجانی به وزارت نفت به راحتی می تواند تامین کننده 3 ماه یارانه نقدی پرداختی دولت به مردم باشد. ۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون یورو با نرخ یورو ۴۰۶۰ تومان در بازار آزاد بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان می‌شود. در واقع، دولت در حال حاضر بابت یارانه نقدی ۷۶ میلیون ایرانی، ماهانه رقمی بالغ بر ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان پرداخت می‌کند…

روز گذشته خبر رسید که بالاخره بعد از یک سال کش و قوس های به وجود آمده بین وزارت نفت و بابک زنجانی، بالاخره مرد 23 هزار میلیاردی راضی شد تا بدهی 2 میلیارد و 60 میلیون یورویی خود به وزارت نفت را پرداخت کند.

محمد علی پورمختار رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس نیز در این باره اظهار داشت که بابک زنجانی اصل بدهی خود به وزارت نفت را به یکی از شعبه های خارجی بانک‌های داخلی پرداخت کرد و این موضوع مورد تائید رئیس این بانک قرار گرفت. در ادامه از محمدعلی پورمختار سئوال شد چرا این پول به یکی از شعب خارجی واریز شده است که وی پاسخ داد: زنجانی با توجه به تحریم‌ها از طریق خاصی این پول را به حساب یکی از شعبه های خارجی بانک‌های داخلی پرداخت کرد.

اما امروز خبر رسید بانک مرکزی موضوع پرداخت بدهی 2 میلیارد و 60 میلیون یورویی بابک زنجانی را تایید نکرده است. در این باره یک منبع آگاه در بانک مرکزی عنوان کرده که بابک زنجانی طی خبری مدعی پرداخت بدهی 2 میلیارد و 60 میلیون یورویی خود که بابت فروش نفت بوده به بانک مرکزی شده بود،که این خبر صحت ندارد. این در حالی است که بابک زنجانی در پی این ادعا گفته بود این پول را به حساب شرکت ملی نفت ایران واریز کرده در صورتی که این حساب نیز نزد بابک مرکزی ایران است و هیچ پولی از سوی بابک زنجانی به این حساب واریز نشده است.

در این بین با توجه به ضد و نقیض گویی های به وجود آمده و سکوت معنادار وزارت نفت، خبرنگار «فردا» طی تماس های مکرر با اعضای کمیسیون اصل نود و کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، تنها موفق به برقراری ارتباط با سخنگوی کمیسیون اصل نودم مجلس شورای اسلامی شد.

افضلی فر با بیان اینکه در خصوص واریز یا عدم واریز بدهی بابک زنجانی به وزارت نفت اطلاعی ندارد، از ماجرای بدهی 17 هزار میلیارد تومانی وی به تامین اجتماعی پرده برداشت و گفت: بابک زنجانی 17 هزار میلیارد تومان هم بابت تفاهم نامه ای که با تامین اجتماعی به منظور واگذاری شرکت های زیر مجموعه این سازمان به شرکت سورینت منعقد کرده بود نیز بدهکار است. چراکه این پرونده در کمیسیون اصل نود بررسی و تفاهم نامه منعقد شده ملقی شد. بنابراین بابک زنجانی باید چک 17 هزار میلیارد تومانی سازمان تامین اجتماعی را پس دهد که هنوز این پول را پس نداده است.

سخنگوی کمیسیون اصل نود در ادامه خاطر نشان کرد: درباره پرونده بدهی نفتی بابک زنجانی در کمیسیون انرژی یک کمیته مخصوص تشکیل شده و آنها پیگیر این موضوع هستند. ضمن اینکه اعضای کمیسون اصل نود نیز پیگیر این پرونده بوده و ضرورت بازپس گیری این بدهی 2 میلیارد و شصت میلیون یورویی را گوشزد کرده بودند.

وی همچنین افزود: بابک زنجانی با حضور در مجلس اذعان داشت که این پول آماده بازگشت به حساب شرکت نفت است اما به دلیل مشکلات تحریمی موجود امکان واریز آن به حساب شرکت نفت نیست. اما گویا علی الظاهر مشکل حل شده بود. اما اینکه هنوز این مبلغ به حساب شرکت نفت واریز شده یا خیر بنده بی اطلاع هستم و نمی دانم که خبر واریز این رقم را آقای پورمختار اعلام کرده یا خیر.

بدهی نفتی، معادل 3 ماه پول یارانه های نقدی!

با یک حساب سرانگشتی می توان به این نکته دست یافت که بدهی 10 هزار میلیاردی بابک زنجانی به وزارت نفت به راحتی می تواند تامین کننده 3 ماه یارانه نقدی پرداختی دولت به مردم باشد. ۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون یورو با نرخ یورو ۴۰۶۰ تومان در بازار آزاد بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان می‌شود. در واقع، دولت در حال حاضر بابت یارانه نقدی ۷۶ میلیون ایرانی، ماهانه رقمی بالغ بر ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان پرداخت می‌کند و در صورتی که دولت بتواند این بدهی را دریافت کند، برای پرداخت 3 ماه یارانه نقدی مردم مشکلی نخواهد داشت.