کافه گردش
بارداری و زایمان
۲۹ مهر ۱۳۹۴, ۵:۳۷ ب.ظ

باورهای غلط درباره زایمان طبیعی

پرتال اجتماعی واکنش:اغلب خانم‌ها تنها برای رهایی از درد زایمان به سراغ سزارین می‌روند و با وجود همه عوارضی که به دنبال دارد، این روش را به صورت انتخابی جایگزین زایمان طبیعی می‌کنند.
بدون شک یکی از سخت‌ترین دردها، درد زایمان است و این روزها اغلب خانم‌ها تنها برای رهایی از درد زایمان به سراغ سزارین می‌روند و با وجود همه عوارضی که به دنبال دارد، این روش را به صورت انتخابی جایگزین زایمان طبیعی می‌کنند. اما انتخاب دیگری نیز وجود دارد؛ زایمان طبیعی آن هم بدون درد.

download (6)

در واقع پزشکان و متخصصان معتقدند با تکنیک‌های جدید و بدون عوارضی که برای انجام زایمان بدون درد در اختیار است، دیگر هیچ خانم بارداری نباید هنگام زایمان درد شدید آن را متحمل شود. این روش‌ها همچنین از افزایش تعداد سزارین‌هایی که به دلیل ترس از درد زایمان انجام می‌شوند به تعداد چشمگیری کاسته است. دکتر هانیه رسول‌زاده، متخصص زنان و زایمان در این باره توضیحاتی را مطرح نموده اند:

سزارین یا طبیعی، مساله این است
زایمان فرآیندی طبیعی است و حدود ۸۰ الی ۸۵ درصد زایمان‌ها نیاز به هیچ‌گونه مداخله درمانی ندارند و به‌طور طبیعی رخ می‌دهند و تنها در کمتر از ۱۰ تا ۱۵ درصد آنها اقدام به سزارین لازم است. معاینات زنانه، کنترل علائم حیاتی مادر و تحت نظر داشتن تعداد و ریتم ضربان قلب جنین از جمله اقداماتی است که برای هدایت زایمان طبیعی صورت می‌گیرد. بد نیست بدانید زایمان طبیعی شامل سه مرحله است. از شروع انقباضات یا دردهای واقعی تا اتساع کامل دهانه رحم مرحله اول نامیده می‌شود. این مرحله در زایمان اول خانم ها حدود ۶ الی ۱۸ ساعت و در زایمان های بعدی ۳ تا ۱۰ ساعت به طول می‌انجامد.

 

images (9)

باورهای نادرست درباره زایمان طبیعی

مرحله دوم شامل باز شدن کامل دهانه رحم تا تولد نوزاد است. زمان متوسط برای این مرحله ۵۰ دقیقه در گروه اول و ۲۰ دقیقه در گروه دوم در نظر گرفته می‌شود. در مرحله سوم، جفت از رحم جدا و دفع می‌شود و فاصله زمانی لازم برای دفع جفت، ۵ الی ۳۰ دقیقه پس از خروج جنین است. البته در برخی موارد، زایمان سیر طبیعی خود را طی نمی‌کند و برای خارج کردن جنین اقدامات مداخله‌گرانه انجام می‌شود.

از مهم‌ترین این مداخلات، جراحی بزرگ سزارین است. به عنوان مثال، زمانی که به دلیل تنگی لگن مادر یا بزرگی بیش از حد بچه، زایمان طبیعی میسر نباشد، جنین در داخل رحم در وضعیت غیرطبیعی قرار گرفته باشد، ریتم ضربان قلب جنین تغییر کند، زایمان طبیعی بیش از زمان مقرر به طول انجامد، مادر باردار مبتلا به پرفشاری خون یا بیماری قند باشد، زایمان قبلی او به طریقه سزارین انجام شده باشد و یا هرگونه اختلال دیگر در پیشرفت زایمان رخ دهد، انجام جراحی سزارین برای حفظ سلامت مادر و جنین انجام خواهد شد؛ حتی اگر قرار بر زایمان طبیعی بوده باشد.

باورهای نادرست خانم‌های ایرانی درباره زایمان طبیعی
طبق آمارهای اعلام‌شده وزارت بهداشت، شیوع سزارین در ایران به‌طور متوسط سه برابر بیشتر از آمارهای جهانی است و بسیاری از متخصصان، علت اصلی تمایل زنان به سزارین را مساله درد عنوان می‌کنند. باید گفت علت اصلی ترس از زایمان، بی‌اطلاعی یا داشتن اطلاعات غلط در مورد مراحل زایمان و عوارض احتمالی آن است. همچنین، چگونگی ارتباط میان زن و همسرش نقش بسیار مهمی در میزان درد دارد؛ تا آنجا که حضور همسر در اتاق زایمان تا حدودی از شدت دردهای زایمانی می‌کاهد و خانم باردار در کنار همسرش به ‌مراتب اضطراب کمتری را در طی زایمان تجربه خواهد کرد. از طرفی کاهش تعداد باروری‌ها یکی از عوامل مطرح در این زمینه است.

در حدود نیمی از زنان باردار برای نخستین‌بار زایمان را تجربه می‌کنند و تعداد عواملی که متخصص زنان را وادار به انتخاب شیوه سزارین می‌کنند در زایمان اول بیشتر است. علت دیگر، افزایش سن بچه‌دار شدن خانمها است. امروزه دختران تمایل کمتری به ازدواج در سنین پایین دارند و با بالا رفتن سن ازدواج و متعاقب آن باردار شدن زنان، احتمال نیاز به سزارین افزایش می‌یابد. همچنین، برخی متخصصان زنان و زایمان و ماماها به دنبال ترس از برخی مشکلات حقوقی که می‌تواند در نتیجه زایمان طبیعی ایجاد شود، سزارین را انتخاب می‌کنند زیرا در صورت بروز اختلال در سلامت مادر یا جنین در هنگام زایمان طبیعی مقصر شناخته خواهند شد.

 

سارا ابراهیمی
972 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *