برای ازدواج عجله نکنید!

از مراحل ازدواج این است که اول خودتان را خوب بشناسید و تحلیل کنید! بعد ببینید که از ازدواج و همسر آینده‌تان چه توقعی دارید.
البته این گزاره به معنای این نیست که قید ازدواج را بزنید! نه! بلکه می‌خواهیم بگوییم برای رسیدن به سر سفره عقد عجله نکنید و فرصت کافی برای کسب مهارت‌های لازم به خود بدهید. اگر در شرف ازدواج هستید یا این موضوع را به آینده موکول کرده‌اید، حتماً این مطلب را بخوانید. البته اگر هم ازدواج‌کرده‌اید باز هم این مطلب برایتان مفید خواهد بود.
ازدواج کردن مراحل مختلفی دارد، شاید بگویید نباید هم سخت گرفت! اول آشنایی و بعد صحبت و اگر توافق حاصل شد، انشالله عقد و محرمیت دیگر! اما خیر! به همین راحتی هم نیست. شما تصمیم به ازدواج گرفته‌اید. اول باید خودتان را خوب بشناسید و تحلیل کنید! بعد ببینید که از ازدواج چه توقعی دارید و از همسر آینده‌تان. با فرد مد نظرتان گفتگو کنید و درباره مسائل جزیی هم حرف بزنید. اما باز هم این پایان راه تجرد و ورود به دنیای تاهل نیست. همه ما نیاز داریم برای ورود به یک مرحله جدید خود را آماده کنیم.

درباره ازدواج هم این مساله با شدت بیشتری مورد توجه قرار می‌گیرد. مهارت‌هایی وجود دارند که بهتر است تا قبل از ازدواج بهشان فکر کنید و در پی کسب آن‌ها باشید. طبق گفته خیلی از متخصصین و کارشناسان، مهارت‌های زندگی مجموعه توانمندی‌هایی هستند که به افراد کمک می‌کنند در مسیر زندگی‌شان قدم در راه پیشرفت و رشد و سازگاری با خود و دیگران بردارند. حتی این مهارت‌ها موجب آرامش آدم‌های دیگری می‌شود که در اطراف این فرد قرار دارند.

این مهارت‌ها باعث بهبود کیفیت زندگی شده و افراد را قادر می‌سازند به طور موثری با چالش‌های زندگی مبارزه کرده و آن‌ها را حل کنند. توجه به این مهارت‌ها و توسعه آن‌ها قبل از ازدواج، عاملی است که می‌تواند در کاهش آسیب‌های زندگی مشترک و حتی نرخ طلاق تأثیر گذار باشد.

۱.    شناخت خود: فردی که می‌خواهد ازدواج کند باید تعریفی از خود داشته باشد. یعنی بداند چه علائقی دارد؟ از چه ظرفیت‌ها و توانایی‌هایی برخوردار است؟ نقاط ضعفش چیست؟ آیا می‌تواند با ازدواج و ورود به مرحله جدید زندگی، از عهده مسئولیت‌ها و نقش‌های خود به خوبی برآید؟

۲.    آگاهی از تفاوت‌های زن و مرد: شناخت ویژگی‌های جنس متفاوت اهمیت دارد. کسی که قصد ازدواج دارد باید از خصوصیات جنس دیگر آگاهی داشته باشد تا در آینده بتواند تعامل مناسبی با همسر خود داشته باشد. عدم آگاهی از این مساله و مدیریت آن، احتمالاً دردسرساز خواهد بود!

۳.    شناخت نقش‌ها و مسئولیت‌ها: شناخت ویژگی‌های جنس متفاوت می‌تواند در درک صحیح از مسئولیت‌ها و نقش‌ها موثر باشد. اینکه افراد بدانند به عنوان زن یا مرد نقش خود را شناخته و مسئولیت‌های مرتبط با آن را شناسایی کنند، موجب کاهش اختلافات و سوءتفاهم‌ها می‌شود.

۴.    مهارت ارتباطی: یاد بگیرید که به طور موثر با دیگران ارتباط برقرار کنید. خوب گوش دادن اولین گام برای ایجاد یک ارتباط خوب است. خوب حرف زدن و خوب تجزیه و تحلیل کردن صحبت‌های دیگران هم از گام‌های ایجاد یک ارتباط سازنده است.

۵.     مهارت‌های حل مساله: این توانایی فرد را قادر می‌سازد تا به طور مؤثرتری مسائل زندگی را حل نماید. مسائل مهم زندگی چنانچه حل نشده باقی بمانند، استرس روانی ایجاد می‌کنند که به فشار جسمی منجر می‌شود. در واقع حل مساله به شما کمک می‌کند، از دعواها و بحث‌های بی‌نتیجه دوری کنید. موارد ذیل زیرمجموعه مهارت حل مساله است:

تشخیص مشکلات علل و ارزیابی دقیق: بدانید دقیقاً مشکل چیست؟ به دور از هیجانات ناشی از بحث، فکر کنید واقعاً مشکل شما چیست؟

* درخواست کمک: چه ایرادی دارد شما از افراد عاقل مشورت بگیرید؟ راه‌حل همه مشکلات که پیش شما نیست!

* مصالحه و انعطاف برای حل مشکل و تعارض: گفتگو کنید! منعطف باشید و به حرف‌های طرف مقابلتان گوش بدهید.

*آشنایی با مراکز مشاوره و حل مشکل: مراکزی هستند که برای حل مشکل می‌توانند به شما کمک کنند. بعضی از این مراکز خدمات رایگان ارائه می‌دهند.

* تشخیص و انتخاب راه‌حل‌های مشترک: راه‌حل‌هایتان را به اشتراک بگذارید. عقل دو نفر بهتر از عقل فردی و یک جانبه است!

۶.    عفو و بخشش: یاد بگیرید که ببخشید! در واقع می‌توانید انتخاب کنید که بعضی از اتفاقات را فراموش کنید و به آن‌ها دامن نزنید. اگر بخشیدن را یاد بگیرید، خواهید دید که زندگی شیرین‌تر می‌شود!

۷.    خلاقیت: ما همدیگر را هر روز می‌بینیم، پس می‌توانیم به راحتی برای هم یکنواخت شویم. گهگاه، در ایام هفته خودتان را به چالش بکشید و سرگرم کنید، حتی برای چند دقیقه به پیاده‌روی بروید، فوتبال بازی کنید، ظاهر خود را تغییر دهید و …از مشارکت با یکدیگر لذت ببرید. تفکر مثبت، جستجوی اطلاعات جدید، ابراز خود، تشخیص راه‌حل‌های جدید برای مشکلات و … از مهارت‌های تفکر خلاق هستند.
۸.    مقابله مثبت با هیجانات: شناخت هیجان خود و دیگران، مقابله با خشم، ناکامی و بی‌حوصلگی و هیجانات شدید می‌تواند به شما در مدیریت هیجاناتتان کمک کند. مثلاً وقتی خشمگین هستید، حرف نزنید و بگویید بهتر است حل موضوع را به بعداً موکول کنیم.

۹.    مقدم شمردن همسرتان: باید یادتان باشد در صورت ازدواج همسرتان اولویت اول زندگی شماست. برایش وقت بگذارید و به خواسته‌هایش توجه کنید.

این‌ها مهارت‌هایی است که می‌تواند بین زن و مرد مشترک باشد. مواردی هم وجود دارند که گاهی به تفکیک ذکر می‌شوند. مثلاً دختر خانمی که قصد ازدواج دارد باید مهارت زنانگی را در خود تقویت کند. کمتر مردی از زنی که شبیه یک مرد رفتار می‌کند، خوشش می‌آید! در مورد آقایان هم این اصل صدق می‌کند. مردی که به جای رفتارهای متناسب با جنسیت خود اداها و رفتار زنانه از خود بروز می‌دهد، نمی‌تواند جایگاه مناسبی در زندگی خانوادگی‌اش پیدا کند. همچنین موجب اختلاف و رنجش همسرش خواهد شد.

دختر خانم‌های عزیز اگر آشپزی و خانه‌داری بلد نیستید، تا قبل از ازدواج برای یادگیری تلاش کنید! واقع‌بین باشید، این درست که در این دوره نقش‌ها تغییر کرده و زن‌ها صرفاً خانه‌داری نمی‌کنند، اما این به معنای شانه خالی کردن از زیر بار مسئولیت نیست. ضمن اینکه خانه‌داری فقط آشپزی و تمیز کردن خانه نیست. یک زن در واقع مدیر داخلی خوبی هم برای منزل است. زیبا کردن، با طراوت ساختن و مدیریت هزینه‌های داخلی هم به عهده زن خانه است. قرار نیست شما تمام وقت خود را در آشپزخانه یا منزل برای تمیز کردن بگذرانید. اما باید بدانید یادگیری بعضی نکات، طراوت زندگی شما را بیشتر می‌کند.

آقا پسرها! شما کم‌کم وارد از دنیای تجرد فاصله می‌گیرید و قدم به دنیای مشترکی می‌گذارید که باید همه چیز آن را نه با دوستان خود، بلکه با همسر خود تقسیم کنید. نمی‌گوییم دور دوستان و دور هم بودن‌های رفاقتی را خط بکشید، اما قطعاً باید در مدت زمان و نوع آن تجدیدنظر کنید. دیگر دوستان شما اولویت شما نیستند. بهتر است ارتباط خود را با دوستان متاهل‌تان بیشتر کنید و کمتر از دوستان مجردتان برای آمدن به منزلتان دعوت کنید! شما بعد از ازدواج مسئولیت‌های جدی و جدیدی به عهده می‌گیرید، حساب دخل و خرجتان را داشته باشید و بدانید باید به فکر آینده هم باشید!
وقت و کلمات محدودند و حرف‌ها زیاد. ما در این مطلب تلاش کردیم چکیده و مختصری از مهارت‌هایی که لازم است آن‌ها را توسعه دهید، بیان کنیم. همچنین اشاره کوتاهی به موانع و رفتارهایی داشتیم که می‌تواند ازدواج شما را با ناکامی روبرو کند. بقیه به عهده خودتان! خوب است بقیه مطالب را هم بخوانید و البته فقط به این‌ها اکتفا نکنید.