عقل معاش و دیگر هیچ

vvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvv
بلوغ مالی یعنی اینکه شما توانایی و مهارت تأمین مالی و مدیریت مالی زندگی را دارید

شاید یکی از مهم‌ترین سؤالاتی که هنگام خواستگاری از پسر پرسیده می‌شود مسئله شغل

باشد؛ این موضوع دارای اهمیت فراوان در جامعه است؛ کار اعتمادبه‌نفس فرد را بالا می‌برد و به او هویت اجتماعی می‌دهد، اما داشتن کار تنها نشانه رسیدن به بلوغ اقتصادی نیست.
بلوغ اقتصادی به معنی این نیست که شما ثروتمند باشید و به حد کمال توانایی مالی داشته باشید. کسی که به بلوغ اقتصادی رسیده درست مثل کسی است که ماهی گرفتن بلد است و کسی که ثروتمند است، یک دنیا ماهی دارد اما الزاماً روش ماهی گرفتن یا استفاده از ماهی‌هایش را نمی‌داند.

بلوغ مالی یعنی اینکه شما توانایی و مهارت تأمین مالی و مدیریت مالی زندگی را دارید می‌دانید چقدر درآمد دارید، از کجا در می‌آورید و کجا خرج می‌کنید. اگر بخش مهمی از درآمدتان صرف دوستانتان می‌شود یا برای خرید موبایل جدید، اسپرت کردن ماشینتان و…از کفتان می رود یعنی برای ازدواج مناسب نیستید.

یکی از شروط اصلی برای ازدواج نهادینه شدن بلوغ اقتصادی در فرد است، بلوغی که در جنبه اقتصادی مطرح می‌شود، هم برای دختر جوان آماده ازدواج و هم برای پسر موضوع مهمی است؛ در این بلوغ ابتدا باید فرد از لحاظ جسمی به سطحی مطلوب رسیده باشد که بتواند این مسئولیت اجتماعی را قبول کند و گام بعدی این روند به مرور امکان پیدایش می‌یابد.

و در مرحله دوم بلوغ اقتصادی،‌ این آموزش و فرهنگ‌سازی است که نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند؛ توانمندی اقتصادی در ازدواج این است که فرد بالقوه توانایی اداره‌ی یک زندگی را داشته باشد و بخشی از این توانایی به ظهور رسیده باشد.
اگر بخواهیم مفهوم بلوغ اقتصادی را در جایگاهی کاربردی در نظر بگیریم؛ این مهم، به مرحله‌ای از رشد گفته می‌شود که فرد از جنبه اقتصادی دارای شرایط استقلال و ترمیمی، در صورت بروز مشکل، باشد.

البته همین واژه ترمیمی نیز به نکته ظریفی اشاره می‌کند که قسمت اصلی موضوع بلوغ اقتصادی است؛ گاهی فرد بنا به دلایلی، شغل خود را از دست می‌دهد، اگر این فرد به بلوغ اقتصادی رسیده باشد، باید بتواند تا خروج از شرایط بحران، به خوبی اوضاع را مدیریت کند؛ در اینجا نقش مرد اهمیت بیشتری می‌یابد. اگر مردی از داشتن این بخش از بلوغ اقتصادی تهی باشد، بحران‌های کوچک و بزرگ زندگی را به فضای خانواده کشیده و آن‌ها را نیز درگیر می‌کند.

اگر بخواهیم مؤلفه‌هایی را برای بلوغ اقتصادی بیان کنیم می‌توانیم به نوآوری اشاره‌کنیم. در این شرایط افزایش ثروت وجود دارد، شخصیت وابسته نیست. زمان‌سنجی جایگاه والایی دارد و فردی که به این بلوغ رسیده، جایگاه زمان را در زندگی و تولید ثروت به خوبی درک می‌کند.

یکی دیگر از مولفه‌های برون رفت از بحران ذکر شده چیزی نیست جز صرفه‌جویی در هزینه‌ها، اینجا نقش زن در بلوغ اقتصادی تجلی پیدا می‌کند. و باید گفت رسیدن به بلوغ اقتصادی صرفاً مربوط به مردان نیست بلکه زنان هم باید مهارت مدیریت و برنامه‌ریزی مخارج را فراگرفته باشند تا بتوانند زندگی همراه با پیشرفت، آرامش و دوری از فقر مادی و روحی را برای خود و خانواده‌اشان فراهم کنند.

از کجا بدانیم به بلوغ مالی رسیده‌ایم؟
پاسخ به سؤالات زیر تا حدودی می‌تواند مشخص کند،  بلوغ مالی ما تا چه میزان است:

_ چقدر به طور متوسط درآمد دارم؟

_ درآمد من از کجا تأمین می‌شود؟
_ خرج‌های عمده ماهانه من چیست؟

_ خرج‌های ماهیانه فرد مورد علاقه من چیست؟

_آیا من از پس آن بر می‌آیم؟

یکی از شاخصه‌های بلوغ مالی داشتن عقل معاش در چگونگی مصرف است یعنی اینکه شخص بتواند بین درآمد و مصرف توازن ایجاد کند، این فرد در زندگی ولخرجی نمی‌کند از قیمت‌ها خبر دارد به راحتی فریب نمی‌خورد و در دادوستد اهل چانه‌زنی است اگر کسی عقل معاش نداشته باشد بلوغ مالی ندارد.

کسی که هنوز حساب دخل و خرجش را ندارد، نمی‌تواند همسر قابل‌اعتمادی باشد. قبل از ازدواج باید توقعات و خواسته‌های مالی طرفین معلوم باشد. یکی به فکر زندگی در کاخ نباشد و دیگری به یک زندگی متوسط قانع. برآوردی از هزینه‌هایشان داشته باشند، راجع به چیزهایی که برایشان پول خرج می‌کنند باهم حرف بزنند.

افراد در زمان خواستگاری بایستی با پرسیدن سؤالاتی میزان این بلوغ را در طرفین بسنجند. مثلاً دختر می‌تواند بپرسد چه برنامه‌ای برای رشد ثروت در زندگی دارید و یا اگر در کارتان ورشکست شوید چه کار خواهید کرد و برنامه‌های پسر را با نگرش یک اقتصاددان به چالش بکشد.

مرد نیز بایستی میزان قناعت را در زن جستجو ‌کند،‌چراکه زنی این ویژگی را دارا باشد در ادامه زندگی به خوبی از پس مشکلات اقتصادی به وجود آمده بر خواهد آمد و به جای اینکه بر مشکلات بیافزاید، کمک‌حال خواهد بود.

اگر مادری از لحاظ تفکر اقتصادی قوی باشد، فرزندان نیز بهره‌مند خواهند شد و این‌چنین زنی می‌تواند تجلی‌گاه بلوغ اقتصادی باشد.

زن‌ها از آنجایی که جزئیات را به زیبایی می‌بینند، به راحتی می‌توانند برای ذره ‌ذره‌ پول خانواده برنامه‌ریزی کنند و زمینه رشد رفاهی را به وجود آورند، اما اگر زن درگیر مسائل تجملاتی باشد، افزایش ثروت و رشد اقتصادی به کندی صورت می‌گیرد.

در همین رابطه دانستن برخی نکات کلیدی الزامی است؛
باید بدانید برای رسیدن به بلوغ اقتصادی به حداقل‌های عرفی رسیده باشید یعنی:

– به دنبال کم کردن وابستگی اقتصادی خود از خانواده باشید، درآمدی حداقلی (حتی کم) برای خود داشته باشید.

– برای آینده خود برنامه‌ریزی و طرح اقتصادی داشته باشید این یعنی بدانید روش‌های کسب درآمد چیست؟ چه میزان پس انداز می‌توانید داشته باشید؟ امکان تهیه مسکن برای زندگی‌تان (خرید یا اجاره) چه زمانی محقق می‌شود؟ و سؤالاتی از این دست.

– برنامه‌ریزی اقتصادی امروز، باعث می‌شود فردایی داشته باشید که دخل‌وخرج را همراه با در نظر گرفتن رفاه همسر و خانواده تنظیم کنید و به نتایجی چون همکاری، سازگاری و احساس مسؤولیت خود و همسرتان، برنامه‌ریزی اقتصادی، آینده‌نگری و پیشرفت بیشتر به همراه پس انداز و دور از خساست برسید و این‌ها یعنی مهیا شدن مقدمات خوشبختی و آسودگی خیال.