کافه گردش
فرهنگ و هنر
۴ تیر ۱۳۹۳, ۱۰:۴۹ ق.ظ

نمایش نسخ نفیس خطی قرآن در کتابخانه ملی

13920425102001926840873

نمایشگاه نسخ خطی قرآن و نهج‌البلاغه همزمان با ایام ماه مبارک رمضان در کتابخانه ملی برگزار خواهد شد. در این نمایشگاه تعدادی از نسخ نفیس موجود در ذخائر کتابخانه در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت.

نمایشگاه نسخ خطی قرآن و نهج‌البلاغه همزمان با ایام ماه مبارک رمضان در کتابخانه ملی برگزار می‌شود. در این نمایشگاه تعدادی از نسخ نفیس خطی قرآن کریم و نهج‌البلاغه که در ذخائر کتابخانه نگهداری می‌شود، در معرض دید عموم علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت.

در کتابت این مجموعه‌های منحصر به فرد علاوه بر قلم­‌های معمول، رنگه‌­نویسی و صفحه­‌آرایی نیز اجرا شده و وجود نشانه­‌ها و علائم خاص از جمله نشانه­‌های پایانی و نظام‌­های محاسباتی آیات، سرسوره و سرلوح­‌سازی از ویژگی‌های خاص این مجموعه به شمار می‌­آید.

سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران قریب به دو هزار نسخه خطی قرآن کریم را  نگهداری می‌کند که هر یک از این نسخه‌ها به دلیل ویژگی‌های وناگون منبع غنی‌ای در حوزه کتاب‌شناسی، هنری و رسم‌الخط برای استفاده پژوهشگران و محققان به شمار می‌‌آید.

گرانقیمت‌ترین و ارزشمندترین قرآن خطی موجود در کتابخانه ملی به دوره فتحعلی‌شاه قاجار مربوط می‌شود که نگارش آن ۱۲ سال به طول ‌انجامیده است و مهر ناصرالدین شاه در این قرآن کریم به چشم می‌خورد.

انتهای پیام/

سپیده تدین
440 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید