کافه گردش
گردشگری
۱۲ اسفند ۱۳۹۲, ۱۲:۴۰ ب.ظ

بازار داغ تورکنسرت های خواننده های لس انجلسی در سایه گرانی سفرهای داخلی

بنا بر شهادت آمار، ایران از نظر جاذبه‌های طبیعی و اکوتوریستی و همچنین جاذبه‌های گردشگری جزو ۱۰ کشور اول جهان است و از معدود کشورهایی است که هم جاذبه‌های طبیعی و هم جاذبه‌های تاریخی دارد، اما بهره‌گیری مطلوب از این پتانسیل عظیم مغفول مانده است.

گرانی ها در سال های اخیر بسیاری از مردم را از سفر و ایران گردی پشیمان کرده است و این روزها گرانی سفر هوایی و بلیط هواپیما، افزایش نرخ بنزین، گرانی هتل و تورهای تفریحی  و حتی گرانی خودرو مزید بر علت شده تا بسیاری از خانوارهای ایرانی قید سفر داخلی را بزنند چرا که سفرهای خارجی به صرفه تر از سفرهای داخل ایران است!

100454_455

به عنوان مثال قیمت تور کیش ، هتل  داریوش در ایام نوروز ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان قیمت گذاری شده و این در حالی است که تور یک هفته ای استانبول و یا آنتالیا یک میلیون تومان  است و حتی ارزان تر از آن هم پیدا می شود!

این در حالی است که در دو سال گذشته به دلیل افزایش ناگهانی نرخ دلار، قیمت تورهای گردشگری خارجی نیز افزایش چشمگیری داشت اما این افزایش باعث کاهش گردشگری خارجی نشده و همچنان تعداد ورودی گردشگر به کشور، فاصله معناداری با آمار تورهای گردشگری خارجی دارد. 

در ایران، عید نوروز  به صورت سنتی به مدت دو هفته تعطیل است و این تعطیلات نسبتا طولانی زمان خوبی برای مسافرت‌های داخلی و خارجی است. اما در خارج از ایران خبری از تعطیلات نیست و اصولا روزهای میانی ماه مارس زمان خوبی برای فصل گردشگری تلقی نمی‌شود؛ با این حال قیمت‌ تورهای خارجی در این ایام با افزایش چشمگیری روبه‌رو می‌شود.

مقصد اصلی تورهای گردشگری به پنج مقصد اصلی ختم می‌شود؛ ترکیه، ارمنستان، امارات(دوبی)، شرق اروپا(قبرس و یونان) و جنوب شرق آسیا(مالزی و تایلند) مهم‌ترین و بیشترین مقصد گردشگران ایرانی در ایام نوروز است. برگزاری کنسرت‌ خوانندگان لس‌ آنجلسی هم در این ایام به جذابیت مضاعفی برای تورهای خارجی بدل شده است.

در این میان شاهرخ صالحی- معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی اعلام کرده: در ده ماهه اول امسال ۲٫۵ میلیون گردشگر خارجی با قصد گردشگری وارد کشور شده‌اند اما در همین مدت، ۵٫۷ میلیون ایرانی از مرزهای کشور خارج شده‌اند. 

حالا نیز در حالی که  کمتر از یک ماه به ایام نوروز باقی مانده‌ است؛ در حالی‌که بسیاری از هتل‌های داخلی خالی هستند اما ظرفیت تورهای خارجی پر شده است.

اما در حالی که به گواه نظر سنجی ها،  گرانی هتلها و مراکز اقامتی بزرگترین مشکل مسافرتی مردم در داخل است، مشکلی که در فصل های گرم مانند تابستان و بهار با چادر زدن در کنار پارک ها حل می شد ، خبر رسیده که چادر زدن هم ممنوع است!

ماجرا هم از این قرار است که «مرتضی رحمانی موحد» در اولین جلسه ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر که با حضور مدیران و مسئولان دستگاه های مختلف عضو این ستاد در سالن خلیج فارس معاونت گردشگری برگزار شد، گفته: وضوع نصب چادر موضوع مناسبی نیست چراکه در برخی موارد باعث به وجود آمدن آسیب های اجتماعی شده است بنابر این نصب چادر در سطح عمومی شهرها مانند خیابان ها، حاشیه بلوارها و پارک ها و بوستان ها ممنوع است و در شهر هایی که امکان ایجاد کمپینگ وجود دارد باید فضاهای کمپینگی ایجاد شود.تا به این ترتیب ان دسته از گردشگران داخلی که به دلیل گرانی هتل ها در کشور با چادر سفر می کردند هم یا سفر داخلی نروند یا انرژی خود را صرف رفتن به سفرهای خارج از ایران کنند که هم فال است و هم تماشا!

باید متظر ماند و دید بالاخره سازمان گردشگری چاره ای برای این مساله خواهد اندیشید یا ایران روز به روز طرفداران داخلی خود را هم از دست خواهد داد.

حسین رادمرد
403 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید