کافه گردش
مکان های تفریحی ایران
۱۵ تیر ۱۳۹۶, ۱۱:۲۸ ق.ظ

سفری به استان زیبای گلستان

پرتال اجتماعی واکنش:این روزها برای گشت و گذار در استان گلستان آماده شوید در این گشت و گذار با آبشارهای زیادی در طول راه برخورد خواهیم کرد که هر یک زیبایی و جذابیت ویژه خود را دارد.به همین دلیل شاید از جنبه‌ای بتوان این نقطه از ایران بزرگ را سرزمین آبشارها نام نهاد.

سفری به استان زیبای گلستان

آق قلا(قلاع)؛ شهری کوچک با جاذبه‌های تاریخی و طبیعی

پیشنهاد می‌کنیم سری به شهرستان آق قلا بزنید. این شهرستان که در گذشته «اسپی دژ» خوانده می‌شد،در ۱۸ کیلومتری شمال شهر گرگان واقع ‌ و دسترسی به آن بسیار آسان است . مسیر رفتن به آق قلا درست در کنار پایانه اتوبوسرانی گرگان واقع در جاده کمربندی گرگان – تهران قرار دارد. از دیدنی‌های تاریخی و بناهای باستانی آق قلا می‌توان به پل آجری که مربوط به دوران صفویه است وروی رودخانه گرگان ساخته شده ،قلعه کهن مبارک آباد – که متاسفانه بخش زیادی از آن ویران شده- ودیوار قزل آلان اشاره کرد.

لازم به یادآوری است که قزل آلان یا مار سرخ طولانی‌ترین اثر تاریخی ایران و دومین دیوار تاریخی و دفاعی جهان پس از دیوار چین است که امروز نام و یاد و نشان زیادی از آن نمانده است.این دیواراز شرق دریای خزر شروع شده و پس از عبور از مناطق و شهرهای گوناگون در پای صخره‌های بیلی کوه در محدوده پارک ملی گلستان ختم‌می‌شود. به گفته ‌ باستان‌شناسان، دیوار در زمان امپراتوری ساسانی ساخته شده است.

از دیدنی‌های طبیعی آق قلا به جز سد وشمگیر می‌توان به تالاب اینچه که در ۲۳ کیلومتری شمال شهرستان آق قلا قرار دارد، اشاره کرد. در قسمت غرب تالاب، گلفشان اینچه قرار دارد که از جذابیت توریستی بالایی برخوردار است. تالاب اینچه در جنوب رود مرزی اترک واقع شده است.این تالاب محل زیست پرندگان مهاجر گوناگونی چون فلامینگوها، قوها، غازها، حواصیل و… است.به جز گلفشان اینچه گلفشان دیگری در اطراف آق قلا هست که به نام قارنیارق شناخته می‌شود.این جاذبه جالب طبیعی در ۱۸ کیلومتری شمال غرب شهرستان آق قلا و درحاشیه شرقی روستای سقرتپه قرار دارد.

گلفشان قارنیارق به شکل یک برجستگی حلقوی (‌مخروط گلفشان ) به قطر بیرونی حداکثر۷۰۰ متر است و یک فروافتادگی در داخل این حلقه به عمق تقریبی۱۰-۱۵ متر وجود دارد که دریاچه گلفشان را در گذشته تشکیل می‌داد.اگر بخت با شما یار باشد و پنج‌شنبه به این شهر برسید،می‌توانید از پنج شنبه بازار این شهر نیز دیدن کنید و کلی سوغاتی بخرید. در این بازار انواع واقسام کالاها از جمله صنایع دستی مردم ترکمن که شامل قالی،قالیچه وپشتی‌های زیباست عرضه می‌شود. اگر هم دوست دارید غذاهای محلی هر منطقه را امتحان کنید حتما «چکدرمه» (که غذایی ‌ ترکمنی با گوشت فراوان گوسفند) را در اینجا نوش جان کنید.

سفری به استان زیبای گلستان

علی آباد

این شهر در فاصله ۴۲ کیلومتری جاده اصلی گرگان – مشهد قرار دارد.علی‌آباد بسیار سرسبز است و ‌ جاذبه‌های پرشماری ازجمله روستاهای کوچک، زیبا وجاذبه‌های طبیعی اعم از آبشارهای پرخروش و جنگل‌های سرسبز را در گوشه و کنار خود جای داده است. درادامه با برخی از آنها آشنا خواهید شد.

کبودوال؛ تنها آبشار خزه‌ای ایران

این آبشار در فاصله پنج کیلومتری از علی‌آباد قرار گرفته ودسترسی به آن آسان است به طوری که ابتدا باید راهی نسبتا کوتاه، زیبا وجنگلی را با ماشین طی کرد تا به محوطه مربوط به پارک خودروها برسید وسپس ازآنجا تا رسیدن به آبشار باید حدود نیم ساعت پیاده روی کنید. در مسیر پیاده تا آبشار از کنار درختان سربرافراشته و رودخانه‌ای زیبا عبور خواهید کرد.جالب است که بدانید آبشار کبودوال تنها آبشار خزه‌ای ایران است.این آبشار دارای ارتفاع زیاد وزیبایی خیره کننده‌ای است. وقتی کنار آبشار برسید زیبایی سحر انگیز آن شما را فریفته خود خواهد کرد. پس بازدید از آن را از همین حالا در فهرست دیدنی‌های استان بگنجانید.

سفری به استان زیبای گلستان

موزه مردم شناسی علی آباد

اگر ازجمله افرادی هستید که به شیوه و سبک زندگی و آداب و رسوم ویژه مردم هر دیار علاقه‌مندید به شما پیشنهاد می‌کنیم که سری به موزه مردم‌شناسی علی آباد بزنید. در این موزه آداب ورسوم، فرهنگ وصنایع دستی این شهربه نمایش گذاشته شده است ودر بخش‌های مختلف آن می‌توان شیوه برگزاری مراسم عروسی،دوخت لباس محلی ومراسم شب‌نشینی مردم علی آباد را مشاهده کرد.

سفری به استان زیبای گلستان

روستای زرین گل؛آبشار در آبشار

روستای زرین گل در ۱۰ کیلومتری علی آباد قرار دارد.این روستا دارای طبیعتی دلپذیرو جنگل‌هایی دیدنی است و از چهار طرف توسط کوه‌های سرسبز احاطه شده است.این روستا دو چشمه بزرگ و دو رودخانه دارد ودارای چندین آبشار ازجمله آبشار دوقلوی زرین گل وآبشار سیاه خاکی زرین گل است.

هرکدام از این آبشارها زیبایی‌های خاص خود را دارند. اگر هنوز از آبشارگردی خسته نشدید پیشنهاد می‌کنیم که مسیر را ادامه بدهید تا معروف‌ترین آبشار این منطقه‌ یعنی آبشار چلم را از دست ندهید. این آبشار به صورت پلکانی در پنج مرحله از صخره‌های عمودی به پایین می‌ریزد وحوضچه کوچکی در پایین آن وجود دارد.این آبشار از دیدنی‌های بسیارزیبای این منطقه است و هرساله گردشگران زیادی را از گوشه و کنار ایران به دیدن خود فرا می‌خواند.

سفری به استان زیبای گلستان

روستای افراتخته؛جنگلی با درختان کهنسال سرخدار

این روستا یک پیشنهاد عالی برای دوستداران طبیعت‌های بکرودست نخورده است.این روستای جنگلی که قدمت آن به چندین هزار سال می‌رسد،دارای جنگلی انبوه است. افراتخته در جنوب شرق علی‌آباد واقع شده ‌ و دارای جاذبه‌های طبیعی و گردشگری بسیاری است. پوشش گیاهی و جانوری این روستا ویژه و بکر است به طوری که در اطراف آن به دلیل وجود گونه‌های جانوری منحصر به فرد منطقه شکار ممنوع وجود دارد.از دیگر جاذبه‌های جالب این منطقه وجود انبوهی از درختان کهنسال سرخدار است.

سفری به استان زیبای گلستان

شیرآباد؛ غار دیو سفید

شیرآباد روستایی است از توابع بخش فندرسک شهرستان«خان به بین» که دارای جاذبه‌های طبیعی زیادی ازجمله آبشارهای بسیار دل انگیز و زیباست. پارک جنگلی شیرآباد وآبشارهایی که در دل آن قرار گرفته‌اند در فاصله ۵۵کیلومتری از شرق گرگان و شش کیلومتری جنوب شهرستان خان به بین وحد فاصل شهرهای علی آباد وآزادشهر ودرواقع درجنوب روستای شیرآباد واقع شده‌اند .فاصله این آبشارها تا روستا کمتر از ۲۰کیلومتر است.

برای رسیدن به آبشارها کافی است که از مسیر خان به بین به شیرآباد پنج کیلومتر و بعد از روستای شیرآباد راه اندکی را بپیمایید. آبشارهای پله‌ای شیرآباددر برگیرنده هفت آبشار هستند که بزرگ‌ترین آنها تقریبا ۳۰ متر ارتفاع دارد. درقسمت جنگلی شیرآباد می‌توان گونه‌های متنوع گیاهی و جانوری را دید. همچنین در نزدیکی آبشارهای شیرآباد می‌توان غار شیرآباد یا غار دیو سفید را یافت که خود به تنهایی جاذبه‌های گردشگری زیادی را داراست.


رامیان

شهرستانی ‌ در فاصله ۷۸کیلومتری از گرگان؛ این شهر بسیار سرسبز وسرشار از جاذبه‌های طبیعی و دارای آب وهوایی نسبتا خوب است.پیشنهاد می‌کنیم دستکم یک روز خود را صرف دیدن جاذبه‌های نگین گلستان کنید.

سفری به استان زیبای گلستان

اروج(عروج)؛ حمامی‌قدیمی

حمام اروج در محله قدیمی‌کهنه بازار رامیان قرار گرفته است.قدمت این حمام به زمان مظفرالدین شاه قاجار برمی‌گردد ودرواقع تنها بنای تاریخی شهر رامیان است.این حمام از سه سالن رختکن،استحمام وخزینه تشکیل شده است ودارای ۱۲طاق جناقی زیبا وسقف گنبدی است.بنای این حمام شامل ورودی، رختکن، خزینه آب گرم و سرد، گرمخانه و سرویس‌هاست ودارای دو ورودی شمالی وجنوبی است.آب این حمام ازچشمه‌ای که دربالای شهر رامیان قرار دارد تامین می‌شود.

سفری به استان زیبای گلستان

دریاچه گل رامیان؛ استخر طبیعی

در پنج کیلومتری جنوب شهر رامیان واقع شده است و در واقع‌ استخر طبیعی بیضی شکلی است که عمقی حدود ۴۴تا ۸۰ متر دارد. این استخر طبیعی که دورتا دور آن با درختان و پوشش سرسبزی از گیاهان پوشیده شده است حجم آب مورد نیاز خود را از منابع آب زیرزمینی که در کف خود دارد تامین می‌کند. وجود درختان پهن برگ در اطراف این استخر زیبایی این منطقه را دوچندان کرده است.

سفری به استان زیبای گلستان

امامزاده بی‌بی حلیمه خاتون

این امامزاده در ۲۵ کیلومتری شهرستان رامیان در روستای الهادی قرار دارد.این روستا دارای طبیعتی بکر است وراه دسترسی به آن نیز بسی زیبا ودل انگیز است. پوشش زیبای درختان، چشمه‌های فراوان وپرخروش و آب و هوای دلپذیرهمه و همه باعث هرچه زیباترشدن آن شده است.قدمت بنای این امامزاده به دوران صفویه برمی‌گردد. البته بنای آن درسال ۷۹بازسازی شده است‌. در این منطقه امکانات اقامتی و رفاهی کافی نیز وجود دارد تا زائرین از آنها بهره ببرند.

سفری به استان زیبای گلستان

ماران؛قلعه و قله!

قلعه میران قله‌ای است به ارتفاع ۲۴۳۰ متر که در ۱۲ کیلومتری جنوب رامیان واقع شده است .این قله دارای چشم‌اندازی بسیارزیبا ودیدنی است‌. دربالای این قله زمینی مسطح به مساحت سه کیلومتر مربع قرار دارد که گفته می‌شود درطول تاریخ مرکز بعضی از حکومت‌ها بوده یا به عنوان قلعه‌ای برای پناه گرفتن از آن استفاده می‌شد.

سفری به استان زیبای گلستان

آبشار و غارپشمکی

آبشار و غار پشمکی در فاصله ۱۸ کیلومتری رامیان قرار دارند.منطقه‌ای که این جاذبه‌های طبیعی را در خود جای داده دارای آب وهوایی خنک و بسیارمساعد ومکانی است مناسب برای فرار از گرمای تابستان. غار و آبشار پشمکی در روستای پاقلعه قرار دارند.

سفری به استان زیبای گلستان
حسین رادمرد
1,162 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید