کافه گردش
aمطالب پیشنهادی
۱۹ آبان ۱۳۹۵, ۱۰:۱۵ ق.ظ

آیت الله هاشمی: ترامپ خطرناک است

  اخبارسیاسی ,خبرهای  سیاسی ,انتخابات آمریکا

دو حزب جمهوریخواه و دموکرات در عرصه انتخابات آمریکا فعال هستند که از اول انقلاب سیاست‌هایشان یکسان بوده است و آن‌چنان تفاوتی با هم نداشتند.» اما ترامپ خطر بزرگی محسوب می‌شود؛ چرا که تندروی‌های او طی سال‌های گذشته جز این موضوع را به اثبات نمی‌رساند.

دوران ریاست‌جمهوری دموکرات‌ها در آمریکا برای ملت‌های میانه‌رو مثبت‌تر از دوران حضور جمهوریخواهان بوده است که اوباما رئیس‌جمهور فعلی آمریکا نمونه‌ای از آنهاست. باراک اوباما در جمع حامیان حزب دموکرات در میشیگان از آمریکایی‌ها خواست با دادن رای به هیلاری کلینتون در انتخابات ریاست‌جمهوری پیش رو، تاریخ را بسازند و سیاست‌های نامطلوب دونالد ترامپ، کاندیدای جمهوریخواه را رد کنند.

 

آرمان امروز نوشت: اوباما گفت: از شما می‌خواهم برای هیلاری کاری کنید که پیشتر برای من کردید. وی ادامه داد: شما این فرصت را دارید که سیاستی ناهنجار، تفرقه‌آمیز و نامطلوب را رد کنید؛ سیاستی که ما را دچار پسرفت خواهد کرد. شما این فرصت را دارید که نخستین رئیس‌جمهوری زن آمریکا را انتخاب کنید. اوباما رئیس‌جمهور موثری در گسترش ارتباطات آمریکا بوده است و در دوران ریاست‌جمهوری او سیاست تنش‌آفرینی کمرنگ شد و جای خود را به سیاست تعامل داد.

 

این مشی اوباما از انظار عمومی و مسئولان کشورهای دیگر پنهان نماند. بی‌تردید سیاست‌های آمریکا از ابتدای انقلاب تا به امروز آن‌چنان نبوده که بتوان آن را در راستای جبران عملکردهای گذشته این کشور علیه ایران معنا کرد، اما برخی موضوعات سبب آن شده که اوباما چهره‌ای دیگر داشته باشد. آیت‌ا…‌هاشمی درباره این موضوع هم به «آرمان امروز» می‌گوید: «اوباما کاندیدایی سیه‌چهره، از اقلیت آمریکا و اقشار محروم بود. بنابراین چنین شرایطی او را در موضع دلسوزی قرار می‌داد.»

 

ترامپ خطرناک است

اما اکنون با در نظر گرفتن منافع و مصالح ملی کشورمان باید تلاش برای پیروزی کلینتون را مورد توجه قرار داد یا اینکه انتظار پیروزی ترامپ را داشت؟ بسیاری از مسئولان و آگاهان به موضوع تاثیرات انتخابات آمریکا بر روابط و موضوعاتی مانند برجام در کشورمان بر این عقیده هستند که نتیجه این انتخابات آن‌چنان دارای اهمیت نیست و آمریکا سیاست‌های خود را طی سال‌های پس از انقلاب نمایان کرده است. آیت‌ا…‌هاشمی هم در این باره گفت: «دو حزب جمهوریخواه و دموکرات در عرصه انتخابات آمریکا فعال هستند که از اول انقلاب سیاست‌هایشان یکسان بوده است و آن‌چنان تفاوتی با هم نداشتند.» اما ترامپ خطر بزرگی محسوب می‌شود؛ چرا که تندروی‌های او طی سال‌های گذشته جز این موضوع را به اثبات نمی‌رساند.

 

همین چند وقت پیش بود که ترامپ اظهار داشته بود: «قطعنامه امضاشده با ایران را پاره خواهم کرد.» او غافل بود که کشورمان ترسی از این رویکرد و تهدیدات ندارد. آیت‌ا…‌هاشمی هم شناخت خود از ترامپ را این‌گونه شرح می‌دهد: «ترامپ چهره‌ای خطرناک است و به عبارتی می‌توان او را خطرناک قلدری دانست که به اصول پایبند نیست و قواعد و مقررات را به راحتی به زیر پا می‌گذارد.»

 

البته آیت‌ا…‌هاشمی پیش از این هم سیاست‌های ترامپ را به زیر سوال برده و آنها را مورد نقد جدی قرار داده بود، مانند آن زمان که ترامپ از اخراج مهاجران سخن گفته بود و آیت‌ا…‌هاشمی با اشاره به شعار یکی از نامزدهای انتخاباتی آمریکا که «من مهاجران را اخراج می‌کنم»، تاکید کرده بود: «این ادعای غیرانسانی در حالی مطرح می‌شود که مسئولان آمریکایی می‌دانند آن همه قدرت و ثروت را از طریق چپاول منابع ملت‌ها و تلاش‌های همین مهاجران به‌ویژه از کشورهای آفریقایی به دست آورده‌اند.»

 

بار دیگر که ترامپ از عدم صدور مجوز برای ورود مسلمانان به آمریکا گفته بود، آیت‌ا…‌هاشمی ضمن محکوم کردن این اظهارات نامزد انتخابات حزب جمهوریخواه انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات متحده گفت: این اتفاق در وهله نخست برای دولتمردان آمریکا زیانبار است که البته کاخ سفید این اظهارنظر را سریعا محکوم و کاملا مغایر با ارزش‌های آمریکا دانسته است.‌

 

هاشمی با اشاره به حضور مسیحیان در بیش از ۶۰ کشور اسلامی، بر زندگی مسالمت‌آمیز پیروان همه ادیان تاکید کرد و گفت:«همه پیامبران الهی و به طریق اولی پیامبر اسلام، بر مهربانی انسان‌ها نسبت به یکدیگر توصیه‌های فراوانی دارند و سخنان اختلاف‌برانگیز، برخاسته از تعصب‌های جاهلی است که متاسفانه در اسلام هم بعضی از گروه‌های تندرو، کارهای خشن افراطی می‌کنند که نمونه‌های آن را این روزها در اقدامات طالبان، داعش، القاعده، بوکوحرام و… می‌بینیم.» اکنون باید منتظر ماند تا نتیجه انتخابات آمریکا اعلام شود.

حسین رادمرد
656 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید