کافه گردش
aمطالب پیشنهادی
۱۰ شهریور ۱۳۹۵, ۱۰:۴۵ ق.ظ

ابراز نگرانی آمریکا نسبت به استقرار S-300 در فردو

ابراز نگرانی آمریکا نسبت به استقرار S-300 در فردو

 مشاور امنیت ملی رییس جمهوری آمریکا درباره خبر نصب سامانه دفاعی اس – ۳۰۰ در نزدیکی سایت فردو گفت: در هر حال تحویل این سامانه به ایران در هیچ یک از قطعنامه‌های سازمان ملل ممنوع نشده است، چرا که یک سامانه دفاعی است. م

پرتال خبری واکنش: سخنگوی کاخ سفید با وجود ابراز نگرانی نسبت به استقرار سامانه اس – ۳۰۰ در ایران تاکید کرد که این سامانه ماهیت دفاعی دارد و خلاف موازین بین‌المللی و آمریکا نیست.جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید در یک کنفرانس خبری به سوالات خبرنگاران درباره برنامه‌های رییس‌جمهور در ماه‌های باقیمانده از دوران فعالیتش و مسائل مختلف بین‌المللی پاسخ داد.

بر اساس گزارش پایگاه اینترنتی کاخ سفید، وی در پاسخ به سوالی درباره اظهارات بن رودز، مشاور امنیت ملی رییس جمهوری آمریکا که گفته است، استقرار سامانه دفاعی موشکی اس-۳۰۰ (در ایران) با قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل مغایرت ندارد و این سوال که آیا اس-۳۰۰ در ایران خلاف قوانین آمریکا است، گفت: بدون شک، این مساله‌ای است که ما عمیقاً درباره آن نگران هستیم؛ اما بخش زیادی از ساختارهای حقوقی و قوانین موجود در سازمان ملل و آمریکا، مستقیماً به توانایی‌های نظامی تهاجمی ایران مربوط می‌شود.

وی ادامه داد: سامانه‌ای که ایرانی‌ها از روس‌ها خریداری کرده‌اند، گرچه ما آن را ناخوشایند و قابل اعتراض می‌دانیم، اما ماهیت دفاعی دارد.

ن رودز درباره خبر نصب سامانه دفاعی اس – ۳۰۰ در نزدیکی سایت فردو گفت: در هر حال تحویل این سامانه به ایران در هیچ یک از قطعنامه‌های سازمان ملل ممنوع نشده است، چرا که یک سامانه دفاعی است. محدودیت تسلیحاتی که اکنون علیه ایران وجود دارد شامل سامانه اس – ۳۰۰ نمی‌شود. ایران فعالیت‌های غنی‌سازی در این مرکز را متوقف کرده و تمرکز ما اساسا روی اجرای دقیق برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) است.

تلویزیون ایران به تازگی تصاویری از استقرار سامانه اس – ۳۰۰ در نزدیکی تاسیسات هسته‌ای فردو نمایش داد که این نخستین‌بار است، فیلمی از نصب این سامانه موشکی پیشرفته در ایران به نمایش در می‌آید.

این تصاویر پس از آن پخش شد که حضرت آیت الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران روز یک‌شنبه با اشاره به مخالفت آمریکا با تحویل این سامانه به ایران تاکید کردند: سامانه اس – ۳۰۰ ابزاری دفاعی است، نه تهاجمی؛ اما آمریکایی‌ها تمام تلاش خود را کردند که جمهوری اسلامی از این امکان برخوردار نشود.

قرارداد خرید سامانه پیشرفته پدافند هوایی اس – ۳۰۰ حدود ۹ سال میان ایران و روسیه امضا شد، اما مسکو در سال ۲۰۱۰ تحت فشارهای غرب و آمریکا به این بهانه که توافق نقض قطعنامه‌های سازمان ملل علیه ایران است، از تحویل آن به تهران خودداری کرد.

ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه سرانجام ممنوعیت انتقال سامانه دفاعی اس – ۳۰۰ به ایران را لغو کرد و از آن پس رایزنی‌ها میان دو طرف برای انعقاد یک قرارداد جدید آغاز شد. مقامات ایران و روسیه اعلام کرده‌اند که این سامانه به طور کامل به ایران انتقال داده شده است.

سارا ابراهیمی
391 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید