کافه گردش
اخبار
۲۷ خرداد ۱۳۹۳, ۲:۳۰ ب.ظ

اظهارات پورمحمدی درباره وضعیت پرونده بابک زنجانی

اظهارات پورمحمدی درباره وضعیت پرونده بابک زنجانی

اظهارات پورمحمدی درباره وضعیت پرونده بابک زنجانی

وزیر دادگستری گفت:در مورد اموال بابک زنجانی، قوه قضائیه با جدیت کار خود را انجام می‌دهد و پیگیری اموال و حسابرسی آن، فعالانه دنبال می‌شود.

مصطفی پورمحمدی امروز در حاشیه جلسه فرماندهان و مسئولان عقیدتی پایگاه‌های بسیج قوه قضائیه و وزارت دادگستری در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی در مورد پیگیری اموال بابک زنجانی گفت: قوه قضائیه با جدیت کار خود را انجام می‌دهد و پیگیری اموال و حسابرسی آن، فعالانه دنبال می‌شود.

او گفت: معمولاً افرادی که بدهی مالی دارند طبعشان نیست که همکاری کنند و باید مینیاتوری پیش رفت.

او گفت: پرونده پیگیری اموال و شناسایی اموال توسط دست اندرکاران قضایی و اجرایی در حال انجام است.

او در پاسخ به سؤالی در مورد وضعیت لایحه پلیس قضایی گفت: لایحه پلیس قضایی متوقف شده بود اما در دولت جدید به بحث گذاشتیم و به هر حال قوه قضائیه باید نظر نهایی را بدهد.

او گفت: لایحه پلیس قضایی تکمیل شده و همین روزهاست که به صحن دولت برود و امیدواریم نهایی شود و به مجلس راه پیدا کند.

او به همکاری در برگزاری مراسم قوه قضائیه و نشست بزرگی که در روز شنبه با حضور تمام رؤسای قوه قضائیه در سالن کنفرانس انجام می‌شود اشاره داشت و گفت:‌اعلام آمار، سخنرانی و نشست‌های تخصصی از جمله برنامه‌های این نشست است.

پورمحمدی در پاسخ به سؤالی در مورد آخرین وضعیت لایحه جامع وکالت گفت: این بحث مهمی است و باید دغدغه و حساسیت داشته باشیم و اگر می‌خواهیم جایگاه قضا ارتقا یابد باید حقوق افراد را رعایت کنیم.

او گفت: در این رابطه تلاش زیادی در گذشته انجام گرفته و لایحه در دولت قبل کار مفصلی داشته و پیشرفت‌هایی نیز شاهد بوده‌ایم اما در قوه قضائیه ملاحظاتی داشت که ما جلساتی را برگزار کردیم و الان این لایحه آماده در دولت مطرح است، همه نظرات را شنیده‌ایم و یک مجموعه خوب قابل قبول و قابل ارائه خواهیم داشت.

او ادامه داد: امیدواریم در آینده‌ای نزدیک لایحه را به مجلس بفرستیم چرا که این لایحه هم اینک آماده است و در صحن دولت است.

وزیر دادگستری در پاسخ به سؤالی در مورد کنوانسیون حقوق کودک گفت: هر جامعه‌ای که ادعا می‌کند به حقوق شهروندان اهمیت می‌دهد باید در رابطه با ضعیف‌ترین و نیازمندترین افراد نیز رعایت حقوق را داشته باشد.

او گفت: ایران به کنوانسیون حقوق کودک پیوسته و مرجع آن وزارت دادگستری است و تلاش می‌کنیم تا کارها به صورت هماهنگ در جهت رشد شناخت دقیق از نقاط ضعف انجام شود و آمارها کامل شود. چرا که تکمیل آمار و بانک تلاش اول ماست برای سیاستگذاری.

او گفت:‌ پس از کسب اطلاعات نیازمند بررسی و مطالعه و شناخت واقعیت‌ها آسیب‌شناسی و راه حل یابی هستیم.

او گفت: نشست‌هایی با همکاری یونیسف داشتیم که علمی و تخصصی است. و بیشتر به دنبال کارگروه مباحثه و گفت‌وگوهای علمی هستیم و در چند روز آینده یعنی ۳۰ تیر یکی از این نشست‌ها را خواهیم داشت.

او به نقش رسانه‌ها اشاره داشت و گفت: در بحث کودکان و حقوق کودکان باید این امر در جامعه نهادینه شود و در ذهنیت اجتماعی رسوخ پیدا می‌کند.

او گفت: بحث کودکان سرمایه ملی و باید این مسئله به عنوان دغدغه تک تک افراد مدنظر باشد.

او گفت: رسانه‌ها نباید صرفاً به بیان نقدها و کسری‌ها تمرکز کنند و باید الهام دهنده و سامان دهنده ذهنیت عمومی باشند.

…………………………………………..

پورمحمدی: لایحه جامع وکالت آماده است

وزیر دادگستری گفت: لایحه جامع وکالت آماده است تا به صحن دولت برود.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام و المسلمین مصطفی پورمحمدی در حاشیه‌ برگزاری جلسه فرماندهان و مسئولان عقیدتی پایگاه‌های بسیج قوه قضاییه و وزارت دادگستری درباره پرونده بابک زنجانی و این که مطرح شده وی همکاری لازم را برای بازگرداندن اموال انجام نمی‌دهد، گفت: قوه قضاییه کار خود را در این زمینه انجام می‌دهد و بخش‌هایی که باید پیگیر اموال باشند و حسابرسی این موضوع را بررسی کنند با جدیت کارشان را دنبال می‌کنند، البته معمولا متهمان و بدهکاران مالی همکاری لازم را ندارند به همین دلیل کار باید ذره ذره پیش رود.

وی افزود: بحث اصلی در این پرونده شناسایی اموال و استرداد اموال توسط مقامات قضایی و اجرایی است که این کار انجام می‌شود.

وی درباره لایحه پلیس قضایی گفت: در دولت گذشته این لایحه منتفی شد و مجددا در دولت جدید لایحه مورد بحث گذاشته شد و در کمیسیون لوایح بررسی مجدد آن آغاز شد. قوه قضاییه در صدد است که این لایحه نهایی شود. ما نظرمان را به رئیس قوه قضاییه ارائه داده‌ایم و همین روزها لایحه تکمیل و آماده رفتن به صحن دولت می‌شود.

وی افزود: امیدواریم که لایحه در صحن دولت نهایی و به مجلس ارسال شود.

پورمحمدی در پاسخ به سوال ایسنا درباره‌ وضعیت لایحه وکالت گفت: بحث وکالت مانند بحث قضا است و به نوعی مکمل امر قضاست و بسیار مهم است و ما بر روی آن دغدغه داریم. اگر می‌خواهیم جایگاه قضا ارتقاء یابد و حقوق افراد رعایت شود باید به مساله‌ وکالت توجه جدی داشته باشیم.

وی یاد آور شد: بر روی لایحه در دولت قبل کار شده بود پیشرفت‌های خوبی داشت، البته قوه قضاییه هم ملاحظاتی داشت و جلساتی در قوه قضاییه در مورد این لایحه برگزار شد. اکنون لایحه وکالت آماده است تا در دولت مطرح شود و ما همه نظرات را شنیده‌ایم و فکر می‌کنیم آنچه که آماده شده تا به صحن دولت برود مجموعه خوب و قابل قبولی است و امیدواریم در آینده نزدیک این لایحه به مجلس فرستاده شود.

وی درباره‌ برنامه‌های قوه قضاییه گفت: وزارت دادگستری همکاری خوبی را با قوه قضاییه در برگزاری مراسم‌ها و نشست‌های مربوط به هفته‌ قوه قضاییه دارد و ما نشستی را در سالن اجلاس سران ۳۱ خرداد ماه با حضور همه‌ مسئولان و روسای قوا برگزار خواهیم کرد و این مهمترین برنامه‌ ماست، البته اعلام آمارها و مصاحبه‌ها و سخنرانی‌ها بسیار مهم است.

پورمحمدی درباره‌ برگزاری همایش نقش رهبران دینی در پیشگیری از خشونت در مورد حقوق کودک گفت: مسلما هر جامعه‌ای در صورتی می‌تواند به حقوق شهروندانش توجه داشته باشد که در رابطه با ضعیف‌ترین بخش‌های اجتماعی اقدامات خوبی را انجام دهد. کودکان در همه جوامع نیازمند حمایت بیشتری هستند.

وی تاکید کرد: تلاش ما در بخش مربوط به حقوق کودک، تکمیل آمارها و بانک‌هاست. سپس این اطلاعات نیازمند بررسی و شناخت دقیق واقعیت‌های حقوق اجتماعی کودکان و راه حل یابی در مورد مشکلات حقوق کودکان است.

وی ادامه داد: نشست‌هایی که در مورد حقوق کودک از سوی وزارت دادگستری برگزار می‌شود با همکاری یونیسف است و این نشست‌ها تخصصی است و جنبه‌ نمایشی ندارد که در آینده نزدیک یکی از این نشست‌ها در سوم تیر ماه برگزار می‌شود.

وی افزود: بحث کودکان بحثی است که باید در جامعه نهادینه شود و در اعماق ذهنیت اجتماعی جامعه رسوخ کند و باید در تک تک خانه‌ها به عنوان یک رسالت بزرگ به آن توجه شود، البته رسانه‌ها نقش تعیین کننده‌ای در این زمینه دارند.

سپیده تدین
544 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید