کافه گردش
اخبار
۸ تیر ۱۳۹۳, ۵:۵۹ ب.ظ

بانک مرکزی: نرخ سود تسهیلات بانکی افزایش یافت

2381688_702

موضوع تعیین نرخ سود سپرده‌ها و تسهیلات بانکی از مهمترین موضوعاتی است که در طی یک سال گذشته میان کارشناسان بانکی محل بحث و بررسی بوده است.

بانک مرکزی پس از جلسات متعدد سعی کرد به رقابت تنگاتنگ بانک‌ها در خصوص نرخ سپرده‌ها پایان دهد و بعد از کاهش دستوری نرخ سود سپرده‌ها و تعیین سقف ۲۲ درصد برای آن نوبت به نرخ سود تسهیلات رسید، اما سود تسهیلات مبحثی گسترده‌تر و وسیع‌تر از سپرده‌ها است. چراکه زیرا تسهیلات اعطایی بانک‌ها به دو شاخه “عقود مبادله‌ای” و “عقود مشارکتی” تقسیم می‌شود که عقود مشارکتی به گونه‌ای است که در این قراردادها بانک در کاری که شخص به او اعطای تسهیلات می‌کند، شریک می‌شود و عقود مبادله‌ای  هم به این معنی است که در این قراردادها بانک، کالا یا خدماتی که قرار است شخص برای آن از بانک تسهیلات دریافت کند به صورت نقد می‌خرد و به صورت اقساطی به شخص می‌فروشد.

درنهایت با توجه به اهمیت این تسهیلات در جلسه سه شنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۳ شورای پول و اعتبار، سقف ۲۲ درصدی را فقط برای تسهیلات عقود مبادله‌ای تعیین کرد و عقود مشارکتی به مسیر قبلی خود و با سودهای ۲۶ و ۳۰ درصد ادامه می‌دهد.

بر اساس اعلام “ولی الله سیف” رییس کل بانک مرکزی، باید ابلاغ این دستور از چهارشنبه ۲۸ خرداد به کلیه بانک‌های دولتی و خصوصی  صورت می‌گرفت.

اما طبق بررسی‌ها تاکنون ابلاغی مبنی به افزایش ۸ درصدی نرخ سود تسهیلات عقود مبادله‌ای به شعب بانک‌ها صورت نگرفته است.

سپیده تدین
412 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید