کافه گردش
اجتماعی
۲۶ آذر ۱۳۹۲, ۸:۱۲ ق.ظ

با یارانه ۱۲۳هزار میلیارد تومانی چه کارهای که نمیشد کرد

01

01

 

 

 

 

 

 

یارانه نقدی ۱۲۳ هزار میلیارد تومانی، معادل هزینه شش سال بهداشت و درمان خانوارهای ایرانی و دوبرابر عملکرد عمرانی سه سال گذشته دولت است.

علی پاکزاد: در آستانه سومین سالگرد اجرای قانون هدفمندی یارانه ها بنا بر گزارش منتشر شده از سوی خبرگزاری ایسنا در سی و چهارمین دوره پرداخت یارانه نقدی سر جمع یارانه پرداختی به ۱۲۳ هزار میلیارد تومان رسیده است.

رقمی بسیار بزرگ که در پی رشد شدید قیمت ها و در طوفان تورم در عمل مرهمی برای هزینه های رو به افزایش خانوارها محسوب نمی شود. پرداخت سرانه یارانه ۴۵۵۰۰ تومانی معادل ۳۵۰۰ میلیارد تومان برای دولت هزینه در بر داشته است و در دوره سه ساله ای که پشت سر گذاشته شده حجمی معادل بودجه جاری سالانه دولت را بلعیده است.

مقایسه با بودجه عمومی کشور

برای آنکه بهتر بتوانیم حجم یارانه نقدی پرداخت شده در این سالها را به تصویر بکشیم، رقم ۱۲۳ هزار میلیارد تومان را با چند شاخص دیگر اقتصادی می توان مقایسه کرد. نگاهی به بودجه عمومی کشور نشان میدهد در سال ۹۲ دولت کشور ایران را با رقمی معادل ۲۳۶ هزار میلیارد تومان اداره می کند که از این رقم ۱۵۴ هزار میلیارد تومان حجم بودجه جاری کشور است، به عبارت ساده تر میزان یاران نقدی پرداختی در سالهای اخیر معادل هزینه جاری سالانه یک دولت بوده است.

مقایسه با بودجه عمرانی

بودجه عمرانی به عنوان اصلی ترین موتور محرکه دربدنه اقتصادی کشور محسوب می شود، حجم بودجه عمرانی مصوب دولت طی سالهای ۸۹ تا ۹۲ رقمی معادل ۱۶۷ هزار میلیارد تومان بوده است. یارانه نقدی پرداختی طی سالهای ۸۹ تا آذرماه ۹۲ معادل ۷۶ درصد از کل بودجه مصوب عمرانی کشور بوده است. نکته جالب اینجاست که براساس گزارش های منتشره از سوی مرکز پژوهشهای مجلس بودجه عمرانی محقق شده طی سالهای ۸۹ تا ۹۲ معادل ۴۲ درصد بودجه مصوب بوده است یعنی رقمی معادل ۶۸ هزار میلیارد تومان که این رقم کمی بیشتر از نصف یارانه نقدی پرداختی بوده است، یعنی در صورتی که دولت طی دوره سه ساله اجرای قانون هدفمندی بودجه مربوط به یارانه نقدی را به بخش های عمرانی اختصاص می داد عملکرد بودجه عمرانی کشور دو برابر امروز بود.

مقایسه با مسکن مهر

بنا بر طرح اولیه قرار بود که در غالب مسکن مهر سالانه حدود یک میلیون واحد مسکونی با قیمت هر متر مربع ۳۰۰ هزار تومان احداث شود که براساس گزارشهای جسته و گریخته ای که از عملکرد مسکن مهر منتشر شده هنوز تعداد واحد مسکونی بهره برداری شده این طرح به یک میلون واحد نرسیده است، میزان یارانه نقدی پرداخت شده در سالهای اخیر معادل هزینه احداث ۵٫۸ میلیون مسکونی مهر ۷۰ متری است، حتی با شرایط هزینه بالای ساخت و ساز در شهر تهران که امروز کف آن حدود هر متر مربع ۷۰۰ هزار تومان محسابه می شود با این بودجه دولت می توانست ۲٫۵ میلیون واحد مسکونی مناسبه برای اقشار آسیب پذیر احداث کند.

۱۲۳ هزار میلیاردر

دوستی به شوخی می گفت در صورتی که این بودجه به صورت قرعه کشی بین ۱۲۳ هزار خانوار کم بضاعت کشور توزیع می شد امروز ۱۲۳ هزار خانوار به میلیاردر های ایرانی افزوده شده بود، نکته جالب اینجاست که براساس گزارشهای بانک مرکزی در حال حاضر پولدار ترین خانوارهای ایرانی با متوسط درآمدی معادل ۶٫۶ میلیون تومان در ماه حدود ۲۵۴ هزار خانوارهستند، اگر این شوخی را جدی بگیریم با این بودجه می توانستیم تعداد میلیاردهای ایرانی را ۱٫۵ برابر کنیم.

بودجه آموزش و پرورش

در سال ۹۲ حجم بودجه آموزش و پرورش کشور رقمی معادل ۱۵٫۵ هزار میلیارد تومان مصوب شده است، به عبارت ساده تر با یارانه نقدی پرداختی طی یه دوره سه ساله تمامی هزینه آموزش و پرورش کشور طی ۸ سال قابل تامین بوده است. براساس ارقام بانک مرکزی حجم هزینه تحصیل خانوارهای ایرانی در سال ۹۰ به رقمی معادل ۷٫۷ هزار میلیارد تومان رسیده است، از محل یارانه نقدی امکان تامین هزینه تحصیل رایگان تمامی خانوارهای ایرانی طی ۱۵ سال ممکن بوده است.

هزینه های بهداشت و درمان

براساس آخرین ارقام منتشره کل هزینه بهداشت ودرمان خانوارهای ایرانی در سال ۱۳۹۰ رقمی معادل ۱۹٫۷ هزار میلیارد تومان بوده است که با احتساب یارانه نقدی پرداختی طی سه سال دولت می توانست تمامی هزینه های بهداشت ودرمان خانوارهای ایرانی را طی شش سال به صورت مجانی تضمین کند.

در سال ۹۰ احداث یک تخت بیمارستانی بین ۱۰ تا ۴۰ میلیون تومان هزینه برمی داشت، با احتساب بودجه ۱۲۳ هزار میلیارد تومانی یارانه نقدی طی سالهای اخیر امکان ایجاد بیش از سه میلیون تخت بیمارستانی در کشور فراهم می شد، تازه ترین امارها نشان میدهد در حال حاضر در ایران به ازای هر ۱۰۰۰ نفر ۱٫۳۴ تخت بیمارستانی وجود دارد، یعنی رقمی معادل ۱۰۰ هزار تخت بیمارستانی در کشور وجود دارد که از محل رقم ۱۲۳ هزار میلیارد تومان امکان افزایش ۳۰ برابری آن وجود دارد.

در مقایسه با حجم بورس

در سال ۱۳۸۹ یعنی همزان با اجرای هدفمندی یارانه ها و پرداخت ایارنه نقدی حجم بازار بورس اوراق بهادار کشور معادل ۹۶ هزار میلیارد تومان بوده است این شاخص در حال حاضر به رقمی معادل ۴۲۶ هزار میلیارد تومان رسیده است، یارانه نقدی پرداختی معادل ۲۹ درصد از کل سهام بزرگترین صنایع کشور است و طی سالهای ۸۹ تا آذر ۹۲ معادل ۳۷ درصد رشد ۳۳۰ هزار میلیارد تومانی بازار بورس اوراق بهادار کشور را پوشش می دهد.

۶۳ میلیارد دلار یارانه

طی سالهای ۸۹ تا آذرماه سال ۹۲ قیمت هر دلار آمریکا از ۱۰۴۴ تومان به ۳۲۵۰ تومان افزایش پیدا کرده است با احتساب نرخ روز دلار آزاد حجم یارانه نقدی پرداختی ۱۲۳ هزار میلیارد تومانی معادل ۶۳ میلیارد دلار می رسد، این رقم بزرگتر از درآمد ۵۰ میلیارد دلاری صادرات نفت ایران در سال ۹۱  و حدود دو برای متوسط درآمد نفتی ایران طی سالها ۱۳۵۸ تا ۱۳۹۱ که رقمی معادل ۳۲ میلیارد دلار در سال بوده است.

 

سپیده تدین
443 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید