کافه گردش
اجتماعی
۵ تیر ۱۳۹۳, ۱۲:۰۸ ب.ظ

حضور یک میلیون و ۳۲ هزار نفر در آزمون سراسری ۹۳

2374833_280

“حسین توکلی” سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور شب گذشته (چهارشنبه ۴ تیر) در برنامه گفتگوی ویژه خبری به چگونگی برگزاری کنکور سال ۹۳ پرداخت.

توکلی در ابتدا در پاسخ به سوال اول مجری برنامه مبنی بر اینکه روند برگزاری کنکور ۹۳ و تعداد شرکت کنندگان آن چگونه است گفت: یک میلیون و ۳۲ هزار و ۳۲۲ نفر در طی دو مرحله در آزمون ثبت نام کرده‌اند که آنها به عنوان داوطلبین سراسری سال ۹۳ محسوب می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه از این تعداد ۶۰۸ هزار و ۸۵۲ نفر خانم و ۴۲۲هزار و ۴۷۰ نفر آقا هستند افزود: ۵۹ درصد داوطلبین خانم و ۴۱ درصد آن را آقایان تشکیل می‌دهند.

سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به اینکه داوطلبین در گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی، علوم انسانی، زبان‌های خارجی و هنر در آزمون شرکت خواهند کرد گفت: ۴۳ هزار ۵۱۴ نفر از گروه‌های دیگر علاقه‌مند به شرکت در گروه آزمایشی هنر هستند.

حسین توکلی با اشاره به اینکه داوطلبین گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم انسانی، علوم تجربی و هنر اجازه دارند علاقه‌مندی خودشان را به شرکت در گروه زبان‌های خارجی نشان دهند ادامه داد: ۱۱۹ هزار ۷۹۳ نفر از گروه‌های دیگر علاقه‌مندی خود را به گروه زبان‌های خارجی اعلام کردند.

وی با بیان اینکه آزمون هر گروه آزمایشی به صورت جداگانه برگزار می‌شود خاطر نشان کرد: هر داوطلب برای شرکت در آزمون باید کارت ورود به جلسه گروه آزمایشی مربوط به خود را داشته باشد.

** مجموعه داوطلبین آزمون سراسری یک میلیون و ۳۲ هزار و ۳۲۲ نفر است

سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور با بیان اینکه در مجموع ۱۶۳ هزار و ۳۰۷ نفر علاقه‌مند به شرکت در گروه‌های هنر و زبان خارجی هستند ادامه داد: داوطلبین واقعی یک میلیون و ۳۲ هزار و ۳۲۲ نفر هستند به طوری که برای یک میلیون و ۱۱۹ هزار و ۷۹۳ داوطلب کارت صادر شده است.

حسین توکلی با اشاره به اینکه کارت ورود به جلسه یک میلیون و ۱۱۹ هزار و ۷۹۳ نفر صادر شده است گفت: برخی از داوطلبین ۲ و یا ۳ کارت هم نیز دارند.

وی با بیان اینکه در گروه آزمایشی ریاضی و فنی ۲۲۲ هزار ۵۰۷ نفر داوطلب موجود است اظهار داشت: گروه آزمایشی علوم تجربی ۵۲۲ هزار و ۸۳۳ داوطلب، گروه آزمایشی علوم انسانی ۲۶۳ هزار و ۷۲ داوطلب دارد.

سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور با بیان اینکه این آزمون با توجه به گروه‌های آزمایشی مختلف طبق زمان اعلام شده برگزار خواهد شد گفت: با توجه به ظرفیت پذیرش دانشجو برای دوره‌های روزانه، شبانه، نیمه حضوری، موسسات غیرانتفایی و غیردولتی، مجازی، دوره‌های بین‌الملل و پیام نور اقدام خواهیم کرد.

**۵۰ درصد داوطلبین را گروه آزمایشی تجربی تشکیل می‌دهد

حسین توکلی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه تعداد داوطلبین در کدام گروه آزمایشی بیشتر و در کدام گروه کمتر است گفت: بیشترین داوطلب در گروه آزمایشی علوم تجربی است یعنی بیش از ۵۰ درصد داوطلبین را این گروه آزمایشی تشکیل می‌دهد.

وی کمترین داوطلبین را مربوط به گروه آزمایشی هنر دانست و عنوان کرد: شانس قبولی داوطلبین گروه تجربی نسبت به ریاضی و فیزیک کمتر است این درحالی است که ظرفیت پذیرش در گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی ۲۰۲ هزار و در گروه آزمایشی علوم تجربی ۵۲۲ هزار و اندی است.

سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور شانس قبولی را در گروه آزمایشی ریاضی را بیشتر از گروه‌های دیگر دانست و خاطر نشان کرد: در گروه آزمایشی علوم تجربی رشته‌های مطلوب پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و دامپزشکی موجود است که ظرفیت‌های محدودی نسبت به جمعیت دارد.

توکلی در پاسخ به سوال دیگر مبنی بر اینکه آیا تعداد شرکت‌کنندگان نسبت به سال گذشته کاهش یافته است افزود: سال گذشته یک میلیون و ۸۰۳ هزار داوطلب داشتیم این در حالی است که امسال یک میلیون و ۳۲ هزار داوطلب داریم یعنی ۵۲ هزار داوطلب در سال جاری نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.

وی با اشاره به اینکه داوطلبین دانشگاه آزاد هم از سال گذشته به جمعیت داوطلبین سراسری اضافه شده‌اند، ادامه داد: امسال نسبت به سال گذشته با کاهش آمار داوطلبین مواجه هستیم.

سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه کاهش داوطلیبن در خروجی مسئله چه تأثیری خواهد گذاشت گفت: با توجه به گسترش دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی و ایجاد دوره‌های مختلف آموزش عالی و یا ایجاد رشته‌های متنوع تحصیلی در دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی همه ساله تعداد بیشتری جذب دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی می‌شوند و از این بابت جمعیت متقاضی ورود به آموزش عالی به تدریج کاسته می‌شود.

**شانس قبولی داوطلبین ۶۸ درصد است

توکلی با تأکید بر اینکه در سال ۸۱ بیشترین داوطلبین کنکور را داشتیم افزود: در سال ۸۱ حدود یک میلیون و ۵۵۰ هزار داوطلب شرکت کننده در آموزن سراسری داشتیم به طوری که برخی در ۲ و یا ۳ گروه شرکت می‌کردند.

وی شانس قبولی را برای شرکت کنندگان ۶۸ درصد دانست و عنوان کرد: از هر ۱۰۰ نفر ۶۸ نفر پذیرفته می‌شوند.

سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور با بیان اینکه ۶۸ درصد داوطلبین در ردیف پذیرفته‌شدگان قرار می‌گیرند، افزود: ظرفیت دانشگاه آزاد هم به این ظرفیت اضافه می‌شود.

**ظرفیت پذیرش دانشجو در ایران بیشتر از تعداد متقاضیان است

توکلی ظرفیت پذیرش دانشجو در ایران را از تعداد متقاضیان ورود به آموزش عالی بیشتر دانست و اظهار داشت: به همین دلیل بسیاری از صندلی‌ها خالی می‌ماند.

وی مسن‌ترین فرد شرکت کننده در آزمون را ۷۹ ساله اعلام کرد و گفت: علاقه‌مندان ورود به آموزش عالی در ایران به طور کلی بسیار زیاد است زیرا هم در خود جوانان شاهد علاقه به تحصیلات عالیه هستیم و هم خانواده‌ها در این راستا مشوق خوبی برای فرزندانشان هستند.

سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور گفت: شاید در هیچ کجای دنیا تا به این حد علاقه‌مند به ورود آموزش عالی وجود نداشته باشد.

توکلی با اشاره به اینکه در بسیاری از کشورها افراد دوره‌های کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد را در دانشگاه‌ها طی می‌کنند به طوری که آنها کمتر علاقه‌‌مند به دوره‌های PHD هستند.

وی با اشاره به اینکه جوانان ایرانی علاقه‌مند هستند تا تمامی مراحل مقاطع تحصیلی دانشگاهی را طی کنند، خاطر نشان کرد: مشتاقان ورود به آموزش عالی در ایران بسیار زیادند.

سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور افزود: خانواده‌‌ها از فرزندان خود برای ورود به آموزش عالی حمایت می‌کنند که آنها در آرامش به تحصیل بپردازند.

توکلی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه به لحاظ تفکیک جنسیتی علاقه‌مندی دخترها و پسرها به کدام گروه‌ها بیشتر است گفت: خانم‌ها بیشتر در گروه آزمایشی تجربی شرکت می‌کنند. به گونه‌ای که ۶۶ درصد این گروه آزمایشی را خانم‌ها و ۳۴ درصد دیگر را آقایان تشکیل می‌دهند.

**بیشترین داوطلیبن گروه آزمایشی ریاضی آقایان هستند

وی با بیان اینکه در گروه آزمایشی ریاضی و فنی ۳۸ درصد داوطلبی را خانم‌ها و ۶۲ درصد را آقایان تشکیل می‌دهند گفت: در گروه آزمایشی ریاضی وفنی بیشترین داوطلبین آقا هستند.

سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور در پاسخ به سوال دیگری پیرامون زمان آزمون سراسری سال ۹۳ گفت: آزمون سراسری سال ۹۳ در صبح و بعدازظهر روز پنجشنبه ۵ تیرماه جمعه ۶، و صبح شنبه ۷ تیرماه در ۳۶۴ شهرستان و بخش کشور و ۱۵ کشور خارجی برگزار می‌شود.

توکلی اضافه کرد: آزمون گروه ریاضی و فنی صبح و آزمون گروه هنر بعداز ظهر پنجشنبه ۵ تیرماه، آزمون گروه علوم تجربی صبح و آزمون گروه زبان‌های خارجه بعدازظهر جمعه ۶ تیرماه و آزمون گروه علوم انسانی صبح شنبه ۷ تیرماه برگزار می‌شود.

وی ثبت نام از داوطلبان آزمون سراسری برای پذیرش دانشجو در دوره‌های روزانه، شبانه، نیمه حضوری، مجازی، بین‌الملل دانشگاه‌ها، موسسات آموزش عالی، پیام نور، غیرانتفایی و غیردولتی را در دو مرحله دانست و عنوان کرد: در مجموع یک میلیون و ۳۱ هزار و ۳۲۲ نفر متقاضی شرکت در آزمون سراسری هستند به گونه‌ای که از این تعداد ۶۰۸ هزار و ۸۵۲ نفر زن و ۴۲۲ هزار و ۴۷۰ نفر مرد هستند.

سپیده تدین
432 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید