کافه گردش
اخبار
۲۶ اسفند ۱۳۹۲, ۱۱:۳۷ ق.ظ

خودروهایی که گران می چرخند!

8

خودروهایی که گران می چرخند!

.

روزنامه تهران امروز نوشت: گزارش مجلس نشان می دهد که شرکت های خارجی همدوش شرکت های خودروساز ایرانی شریک شده اند و خودروهای تقریبا از رده خارج شده را با گران ترین قیمت ممکن به مصرف کننده ایرانی می فروشند!

در این مطلب می خوانید: گزارش سخنگوی هیات تحقیق و تفحص مجلس از صنعت خودروسازی ایران نشان می دهد که متاسفانه شرکت های خارجی همدوش شرکت های خودروساز ایرانی شریک شده اند به جای اینکه به فکرانتقال تکنولوژی مدرن تر به ایران باشند و در ازای بازار نسبتا آسان ۷۵ میلیونی که در اختیارآنان قرارگرفته است، کمک حال خودروسازان ایرانی باشند، به فکر سوءاستفاده ازاین بازارمفت و آسان افتاده اند و خودروهای تقریبا از رده خارج شده را با گران ترین قیمت ممکن به مصرف کننده ایرانی می فروشند!

اگر چه مقصراصلی دراین زمینه متولیان رسمی صنعت خودرو درایران هستند و دولت به هیچ وجه نباید اجازه چنین اجحافی را به مصرف کننده ایرانی بدهد، با این حال مسئولیت ازدوش خودروسازان خارجی هم ساقط نیست.

چرا که همین خودروسازان تولیدات خود را دراروپا وآمریکا و شرق آسیا با تکنولوژی و کیفیت بسیاربالاتری نسبت به آنچه که دربازار ایران عرضه می کنند، می فروشند و جالب تراینکه با قیمت کمتر از آن چیزی که در ایران عرضه می شود، به فروش می رسانند!

بگذریم از اینکه همین خودروسازان با انواع تبلیغات و امتیازات ویژه از قبیل وام های مختلف و خدمات متعدد پس از فروش و…مصرف کننده اروپایی، آمریکایی و شرق آسیایی را به خرید محصولاتشان راغب می سازند!

اگر چه انتظار اینکه خودروسازان خارجی در بازار ایران هم همین رفتار را داشته باشند، زیاده از حد به نظر می رسد!

اما با این حال گمان نمی رود رعایت قدری انصاف نسبت به مصرف کننده ایرانی خواسته زیادی باشد.

ضمن اینکه از دهه هفتاد شمسی که همکاری جدی ایران با خودروسازان خارجی آغاز شد، دو انتظار از آنان می رفت اول اینکه تکنولوژی روز دنیا درعرصه خودروسازی را به ایران منتقل کنند و شرکت های ایرانی به مونتاژکاران اروپایی تبدیل نشوند و از آن سو هم دست کم ۳۰ درصد از تولیدات شان در ایران را خارج از ایران بازاریابی کرده و از ایران به کشور ثالث صادر کنند.

 

حال دو دهه پس از آغاز این همکاری نه تنها تکنولوژی روز دنیا به ایران منتقل نشده است و از صادرات محصولات اروپایی تولید شده در ایران خبری نیست که خودروسازان اروپایی به طمع سود بیشتر راه اجحاف به مصرف کننده ایرانی را در پیش گرفته اند.

اجحافی که اگر همین خودروسازان در خاک اصلی خود مرتکب شوند با شدیدترین برخوردها و سنگین ترین جریمه ها روبه رو می شوند تا دیگر هوس چنین اجحافی به سرشان نزند.

با این حال به نظر می رسد که زمان تجدید نظر اساسی در بخش صنعت خودروسازی کشور فرارسیده و به صلاح تولیدات صنعتی کشور و ایضا مصرف کنندگان دست و پا بسته نیست که این شرایط ادامه پیدا کند.

حرکت جدی اما تدریجی به سوی آزاد سازی صنعت خودروسازی راهکاری است که دیریا زود باید بدان تن بدهیم. تنها یک شرط کوچک دارد: آن هم اینکه خودروسازان داخلی و خارجی آماده خداحافظی با این بازار بهشت گونه باشند و چرخ خودروهایشان را درایران دیگر اینقدر گران نچرخانند.
اخبار اقتصادی – روزنامه تهران امروز

سپیده تدین
345 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید