کافه گردش
اجتماعی
۱۰ اسفند ۱۳۹۲, ۸:۵۴ ق.ظ

درباره فیلم اعدام حاشیه ساز در کرج

100367_515

یکم. انتظار می‌رود که حداقل فعالان سیاسی و اجتماعی به روند اداری در ایران آنقدر آشنا باشند که به راحتی تحت تاثیر یک فیلم و چند داد و فریاد قرار نگیرند. وقتی نوشته می‌شود او (جوان اعدامی) آخرین خواسته‌اش دیدار با مادرش بود …، یا انسانیت از بین رفته است ،به آخرین خواسته‌اش توجه نشد و … آدمی را به فکر فرو می‌برد که آیا این سانتی مانتالزیم نتیجه عدم آشنایی با سیستم اداری است یا به خاطر مخالفت با حکومت؟

دیدار فرد اعدامی با خانواده غالبا در ۲۴ ساعت منتهی به اعدام صورت می‌گیرد و چون اعدام باید در ساعات خاصی از روز صورت بگیرد زمانی برای اجابت آخرین درخواست کسی پای چوبه دار نیست.

دوم. بسیار دیده شده که در برانگیختن همدردی یا انتقاد به اعدامهای صورت گرفته، از اعلام جرم فرد اعدامی خودداری می‌شود. مثلا فردی که اخیرا اعدام شد جرمش تجاوز به عنف به زنی باردار جلوی چشم همسرش و قتل نفس کودک در رحم آن زن به علاوه هفتاد فقره دزدی و … بوده است. غالیا عدم عنوان جرائم فرد اعدامی برای جلب نظر و همدردی بیشتر افکار عمومی صورت می‌گیرد و این رفتار به نظرم شدیدا کاسبکارانه است.

سوم. در مخالفت با اعدام استدلالهایی گفته می‌شود که بسیار ضعیفند و دربیشتر موارد دچار مغلطه هستند.

«اعدام باز تولید خشونت است» بر اساس کدام مطالعه روان‌شناختی یا جامعه‌شناختی چنین مدعایی مطرح می‌شود؟ کجا و کی این تحقیقات صورت گرفته است که چون در جامعه‌ای اعدام صورت می‌گیرد این جامعه نسبت به جوامعی که در آن مجازات اعدام صورت نمی‌گیرد، خشن‌تر ارزیابی شده؟

به گزارش پارسینه، یا مخالفان اعدام مدعی می‌شوند که اعدام راه حل مشکلات جامعه نیست و یادشان می‌رود این سوال پیشینی را جواب بدهند که مگر در اول قدم اعدام یا هر گونه مجازات دیگری قرار بوده مشکلات جامعه را حل کند؟ مجازات فرد خاطی عکس العملی در برابر عمل یک فرد در به چالش کشیدن امنیت یک جامعه است.

یا مدعی هستند در کشورهایی که اعدام صورت نمی‌گیرد (مثلا اسکاندیناوی) جرم کمتر واقع می‌شود و پاسخ این سوال را نمی‌دهند که آن‌ها به خاطر حذف اعدام دچار کمبود جرم و جنایت شدند؟ یا به این خاطر است که زمینه جرم خیزی در آن جامعه کم شده است؟

در مقابل و بر اساس اینگونه استدلال‌ها می‌شود مطرح کرد که این همه دزد و کلاهبردار زندانی شدند، ولی دزدی و کلاه برداری کم نشده، پس زندانی کردن دزد و کلاهبردار کمکی به کم کردن این جرائم نکرده و باید حذف شوند!؟

حسین رادمرد
855 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید