کافه گردش
aمطالب پیشنهادی
۶ بهمن ۱۳۹۴, ۱۲:۱۹ ب.ظ

رهبر تحریک طالبان پاکستان به هلاکت رسید

رهبر تحریک طالبان پاکستان به هلاکت رسیدپرتال خبری واکنش: رسانه‌های پاکستانی گزارش دادند، ملا فضل‌الله، رهبر گروه شبه‌نظامی تحریک طالبان پاکسان ظاهرا در جریان یک حمله پهپادی در منطقه ننگرهار در افغانستان کشته شده است.

 چندین شبکه تلویزیونی و وب‌سایت خبری در پاکستان خبر مرگ ملا فضل‌الله موسوم به “ملا رادیو” را اواخر روز دوشنبه اعلام کردند. با این حال هیچ مقام رسمی‌ای در این رابطه اظهار نظر نکرده است.

در گذشته نیز چندین بار خبر کشته شدن فضل‌الله در حملات پهپادی منتشر شده بود و تازه‌ترین آن هم مربوط به سال ۲۰۱۴ است اما این خبر هرگز تایید نشد. خبرگزاری پژواک افغانستان در پیامی توئیتری گفت که خبر کشته شدن قاری هدایت‌الله، از رهبران طالبان در حمله پهپادی به تایید مقام‌های افغان رسیده است اما هیچ گزارشی در رابطه با کشته‌ شدن فضل‌الله وجود ندارد.

فضل‌الله پس از کشته شدن حکیم‌الله محسود در حمله پهپادی آمریکا در سال ۲۰۱۳، رهبری طالبان پاکستان را به دست گرفت. بیت‌الله محسود، سرکرده سابق تحریک طالبان پاکستان هم سال ۲۰۰۹ در حمله پهپادی کشته شده بود.

براساس گزارش رسانه‌های پاکستانی، ملا فضل‌الله در جریان حمله پهپادی به سکونتگاهش در افغانستان کشته شده است. برخی گزارش‌های حاکی از آن است که پنج تن از جمله یک زن در حمله مذکور کشته شده‌اند. این اطلاعات قابل تایید نیست.

ملا فضل‌الله در دره سوات بسیار معروف است و رهبری طالبان را در آنجا بر عهده گرفت. این منطقه در ۱۲۰ کیلومتری اسلام‌آباد است. شبه‌نظامیان وی کنترل این منطقه را در دست دارند و چندین پرسنل امنیتی پاکستان و رهبران قبایل مخالف طالبان را کشته‌اند. از آنجا که فضل‌الله از طریق یک موج رادیویی غیر قانونی سخنانی را منتشر می‌کرد، به “ملا رادیو” معروف شد. وی پس از رسیدن به ریاست تحریک طالبان پاکستان به افغانستان گریخت. وی همچنین در سال ۲۰۱۲ دستور کشتن ملاله یوسف‌زی، فعال نوجوان پاکستانی را صادر کرده بود.با اخبار بین الملل واکنش همراه باشید.

حسین رادمرد
573 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید