کافه گردش
aمطالب پیشنهادی
۲۰ آبان ۱۳۹۵, ۹:۱۷ ق.ظ

رکود عمیق بازار خودرو در پاییز

پرتال خبری واکنش: بازار خودرو در سومین هفته آبان‌ماه به حال و هوای پاییزی خود بازگشت و با سرد شدن هوای پایتخت، بازار خودرو بار دیگر در رکود عمیق تری فرو رفت. در شرایطی که قیمت خودروهای داخلی در بازار به‌دلیل کاهش عرضه طی دو هفته اول پاییز به‌صورت متوالی با افزایش مواجه شد؛ اما بازار خودرو در هفته جاری ثبات خود را حفظ کرد.

به گفته نمایشگاه‌داران خودرو پایتخت بازار خودرو هر ساله در ماه‌های مهر و آبان به‌دلیل کاهش مراجعات مشتریان، افت قیمت را تجربه می‌کند. با وجود این در آبان ماه سال جاری اما بازار خودرو طی دو هفته با افزایش قیمت مواجه شد. به رغم اینکه افزایش قیمت برخی خودروهای داخلی به کاهش عرضه از سوی خودروسازان به‌دلیل انجام تعهدات معوقه این شرکت ها مربوط می‌شود؛ اما نمایشگاهداران خودرو پایتخت، موضوع جالب توجه در شرایط کنونی را عدم افت قیمت‌ها در نبود تقاضا عنوان می‌کنند.
به گفته آنها، قیمت خودروها در بازار طی مهر و آبان ماه همواره کاهشی بوده است، اما در شرایط کنونی که بنا به سنت هر ساله تقاضا به شدت افت کرده و قیمت‌ها نزدیک به دو هفته افزایشی بود، اما قیمت‌ها کاهش را تجربه نکردند. در این میان اما به‌نظر می‌رسد حباب قیمتی شکل گرفته به‌دلیل کاهش عرضه خودروسازان در هفته‌ آتی شکسته خواهد شد زیرا بازار خودرو همچنان از کاهش مراجعه مشتریان رنج می‌برد

افزایش قیمت برخی داخلی‌ها

چرخی اما در بازار خودروهای داخلی بزنیم و ببینیم قیمت انواع خودرو در این بازار چه تغییراتی را به خود دیده است. بنا به گفته فعالان بازار، هر چند طی هفته‌های گذشته برخی خودروهای تولید داخل، با افزایش قیمت مواجه شدند، اما قیمت خودروها در بازار طی هفته جاری با ثبات مواجه شده و تنها یکی و دو خودرو تغییرات قیمتی را به خود دیدند. بر این اساس، هم‌اکنون پژو ۲۰۶ تیپ ۵ با قیمتی برابر با ۳۹میلیون تومان خرید و فروش می‌شود که این موضوع از ثبات قیمت خودروی موردنظر در هفته‌ جاری حکایت می‌کند.
قیمت ۲۰۶ تیپ ۲ نیز تغییر خاصی را به خود ندیده است، به‌نحوی‌که این محصول در حال حاضر ۳۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد. از سوی دیگر اما پژو ۲۰۶ صندوقدار مدل V8 نیز این هفته ثبات قیمت خود را حفظ کرده است؛ به‌طوری‌که این خودرو هم‌اکنون ۳۹ میلیون و ۲۰۰هزار تومان قیمت دارد. فعالان بازار در مورد سمند نیز از ثبات قیمت آن صحبت به میان آورده و تاکید می‌کنند که قیمت مدل EF7 در حال حاضر ۳۲ میلیون تومان است. در بین دیگر خودرو‌های داخلی رانا نیز بدون تغییر قیمتی خاص، هم‌اکنون ۳۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.

دنا در حال حاضر ۴۶ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود و تغییر خاصی طی هفته جاری نداشته است. فعالان بازار اما در مورد خودروهای سایپا از عدم تغییر و تحول قیمتی خبر می‌دهند؛ به‌طوری‌که تیبا نیز ثبات قیمت خود را در بازار حفظ کرده است و این خودرو در حال حاضر قیمتی معادل ۲۵ میلیون تومان در بازار دارد. فعالان بازار اما در مورد پراید نیز خبر از ثبات قیمت می‌دهند. بر این اساس، پراید ۱۳۲ بدون تغییر قیمت هم‌اکنون ۲۱‌میلیون و ۳۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود. با این حال مدل ۱۳۱ همچنان ۲۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قیمت دارد و تغییری را به خود ندیده است. از پراید که بگذریم، سراتوهای مونتاژی سایپا نیز که قیمت‌گذاری شان آزاد است، تغییر خاصی در هفته جاری نداشته‌اند. بر این اساس، سراتوی اتومات هم‌اکنون ۹۱ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود و این در حالی است که مدل دنده‌ای آن قیمتی برابر با ۷۵ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان دارد.

در بین دیگر خودروهای بازار اما تندر-۹۰‌ها با تغییر قیمتی، این هفته را به انتها رساندند. به‌طوری‌که تندر-۹۰ مدل پارس‌خودرو با افزایش قیمت ۲۰۰هزار تومانی در حال حاضر قیمتی برابر با ۴۰ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان دارد. همچنین پارس تندر نیز افزایش ۲۰۰ هزار تومانی را طی هفته جاری به خود دید؛ به‌نحوی‌که این خودرو هم‌اکنون در بازار با قیمتی برابر با ۴۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به مشتریان عرضه می‌شود. در این میان اما مدل اتومات این خودرو ثبات قیمتی خود را حفظ کرده است و در حال حاضر با قیمتی برابر ۴۹میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. مدل‌هاچ بک تندر یعنی ساندرو نیز ۵۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در مدل اتومات و ۴۷ میلیون تومان در مدل دنده‌ای قیمت دارد.

بازار خودروهای وارداتی

آن‌طور که نمایشگاهداران خودرو پایتخت می‌گویند، بازار خودروهای وارداتی در برخی مدل‌ها به‌دلیل عدم شماره‌گذاری از سوی پلیس راهور با تغییر و تحول قیمتی مواجه شده اند. از جمله این خودروها می‌توان به کمری هیبریدی تویوتا اشاره کرد که مدل ۲۰۱۶ آن با افزایش ۶ میلیون تومانی به ۲۲۰ میلیون تومان رسیده است. این موضوع در حالی است که خودروهای مدل ۲۰۱۷ نیز روانه بازار شده‌اند و براین اساس اختلاف قیمتی تا مرز ۲۵ میلیون تومان بین مدل‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۶ به چشم می‌آید.

بر این اساس، هم‌اکنون سانتافه ۲۰۱۷ قیمتی برابر با ۲۲۷ میلیون تومان دارد و این در حالی است که مدل ۲۰۱۶ آن را می‌توان با ۲۱۷ میلیون تومان خرید. همچنین قیمت توسان جدید ۱۹۵ میلیون تومان تعیین شده که در مقایسه با مدل ۲۰۱۶ حدود ۱۵ میلیون تومان گران‌تر است. در بین دیگر خودروهای وارداتی، اپتیمای ۲۰۱۷ قیمتی برابر با ۲۰۵ میلیون تومان دارد، حال آنکه مدل قبلی اش ۲۵ میلیون تومان ارزان‌تر به مشتریان عرضه می‌شود. از بازار سراتو نیز خبر می‌رسد که مدل ۲۰۱۷ آن قیمتی برابر با ۱۴۷ میلیون تومان دارد و این نشان می‌دهد مدل جدید حدود ۸ میلیون تومان گران‌تر از سراتوی ۲۰۱۶ عرضه شده است. فعالان بازار بر این باورند که مدل‌های ۲۰۱۶ با افت قیمت (شاید در حد دو سه میلیون تومان) مواجه خواهند شد و ازآن سو بعید است قیمت ۲۰۱۷‌ها بالاتر از اینی‌که هست، برود.

حسین رادمرد
329 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید