کافه گردش
اخبار
۷ فروردین ۱۳۹۳, ۱۰:۰۱ ق.ظ

سال ۹۲ برای استقلال چگونه به پایان رسید؟

209683_151

استقلالی های پایتخت در سال ۹۲ را با فراز و فرودهای بسیاری به پایان بردند، اما روزهای خوش برای آبی پوشان در این سال بر تعداد روزهای سخت برتری داشت. آبی پوشان تهرانی سال گذشته را با پیروزی های پی در پی آغاز کردند و درخشش در لیگ قهرمانان آسیا و کسب عنوان قهرمانی در لیگ برتر فوتبال کشور کام هواداران این تیم را در سال ۹۲ شیرین کرد. اما روزهای پایانی سال ۹۲ موجی از نگرانی را برای سال جدید در بین هواداران ایجاد کرد و حالا استقلالی ها منتظرند تا با مشاهده درخشش بازیکنان این تیم در ۳ بازی باقی مانده لیگ برتر، یکبار دیگر جشن قهرمانی را در تهران برپا کنند.
فروردین – اردیبهشت – خرداد: استقلال سال ۹۲ را با برتری برابر حریف سرسخت خود یعنی الهلال آغاز کرد و کار برای صعود این تیم به مرحله بعدی لیگ قهرمانان آسیا تا حدودی آسان شد. در ادامه راه در دومین ماه از سال روزهای خوب و خوش استقلال فرارسید و این تیم توانست برابر فولاد خوزستان در اهواز به پیروزی دست یافته و جام قهرمانی رقابت های لیگ را بالای سر ببرد. قهرمانی در لیگ که به پایان رسید، طبق معمول خبرهایی مبنی بر جدایی امیر قلعه نوئی از استقلال مطرح شد و بار دیگر با اعتراض هواداران این تیم همراه شد.

در طول ۳ ماهه اول سال گذشته پیشنهادهای وسوسه انگیزی به سرمربی  و بازیکنان استقلال ارائه شد و از یک سو تیم های عربی خواستار جذب قلعه نوئی و از سوی دیگر پرسپولیس با پیشنهادی ۵ میلیاردی خواستار جذب مهدی رحمتی شد. اما هر دو در استقلال ماندند تا اینکه ماجرای کناره گیری مهدی رحمتی از تیم ملی به منزله کنار رفتن همیشگی وی از جمع ملی پوشان تمام شد. در طول این مدت فتح الله زاده نیز برای اینکه از گود قیل و قال های لیگ برتر عقب نماند و در هیاهوی انتقال میلیاردی بازیکنان گم نشود، دست به استعفا زد و خیلی زود به استقلال بازگشت. پایان بهار اما برای ایرانیان خوش یمن بود و با صعود تیم ملی فوتبال کشورمان به جام جهانی فوتبال همراه شد.

تیر- مرداد- شهریور: در فصل نقل و انتقالات مجتبی جباری و جواد نکونام ساز جدایی از استقلال کوک کردند و سرانجام جباری به سپاهان پیوست و نکونام در جمع آبی پوشان ماندنی شد. علاوه بر این دو بازیکن قرارداد بازیکن دیگر استقلال یعنی پژمان منتظری هم پر از حرف و حدیث بود. پژمان قبول کرد در استقلال بماند اما تنها یک نیم فصل قرارداد منتظری با همین شرط بسته شد. بعد از جلسات متعددی که فتح‌ا…‌زاده با نکونام داشت، جواد هم حاضر شد در استقلال بماند. از طرفی فرهاد مجیدی که تعطیلات خود را به همراه فرزندانش در انگلیس سپری کرده بود ۱۰ تیرماه در تمرین استقلال آفتابی شد. ماجرای مصاحبه های جباری و فتح الله زاده از یک سو و کی روش و رحمتی از سوی دیگر از جمله حاشیه هایی بود که در تابستان سال گذشته دامن گیر استقلال شده بود. استقلال اما در لیگ سیزدهم شروع خوبی نداشت و طبق آنچه که از قهرمان فصل گذشته لیگ انتظار می رفت عمل نکرد تا اینکه در دربی رفت نیز نتیجه مسابقه بدون گل باقی ماند و صدای هواداران هر دو تیم استقلال و پرسپولیس به آسمان رفت.

مهر – آبان – آذر: بازی های استقلال به حساس ترین روزهای خود رسید. استقلال برابر اف سی سئول کره جنوبی قرار گرفت و درشرایطی که یک گام تا فینال رقابت های لیگ قهرمانان آسیا فاصله داشت، در دیدار رفت برابر تیم کره ای با نتیجه ۲ بر صفر شکست خورد و در تهران نیز نتیجه تساوی کاری برای استقلالی ها به پیش نبرد تا استقلال در رقابت های آسیایی فقط عنوان قهرمانی در غرب آسیا را به دست آورند. دومین ماه از پاییز ۹۲ در خاطر هواداران استقلال چندان خوشایند نماند. فرهاد مجیدی که به عدد ۷ علاقه بسیاری داشت و پیراهن ۷ را در تیم استقلال نیز به تن می کرد، در روز هفتم از هفتمین ماه سال از فوتبال برای همیشه خداحافظی کرد.

مجید غلام نژاد، مهرداد اولادی و کبه در نیم فصل به استقلال پیوستند تا استقلالی ها را در بازی های باقی مانده لیگ برتر یاری کنند. اما حضور این بازیکنان هم تاثیر چندانی در روند بازی های استقلال نداشت و حتی در شرایطی که استقلال در صدر جدول نیز قرار داشت، هواداران این تیم از نحوه بازی کردن بازیکنان ناراضی بودند و این اعتراض را دائما در روی سکوها به نمایش می گذاشتند.

دی – بهمن – اسفند: روند خروج بازیکنان استقلال بعد از خداحافظی مجیدی از تیم به اتمام نرسید و در همان روزهای اول زمستان بود که پژمان منتظری از استقلال جدا شد. استقلالی ها هنوز در شوک جدایی منتظری بودند که به یکباره خبر رسید جواد نکونام نیز با امیر قلعه نوئی به اختلاف خورده است و سرانجام شایعات رنگ واقعیت گرفت و نکونام نیز به کویت رفت تا استقلال در شرایط بحرانی قرار گیرد. چند روز بعد نیز خبر رسید که آندو تیموریان دیگر بازیکنی است که از استقلال خواهد رفت، اما به یکباره تصمیم تیموریان در کشور قطر برگشت و این بازیکن به جمع استقلالی ها بازگشت.

استقلال در بهمن ماه مقابل ۲ شکست ناباورانه را متحمل شد. ابتدا در رقابت های لیگ بعد از یک نیم فصل نباختن به مس قعر جدولی باختند و چند روز بعد در شرایطی که در تهران مقابل مس صف آرایی کرده بودند تا به فینال جام حذفی راه یابند، برابر این تیم با دو گل ادینیهو شکست خوردند و از رسیدن به فینال بازماندند. آخرین ماه از سال ۹۲ نیز با آغاز رقابت های استقلال در لیگ قهرمانان آسیا همراه بود. اما کسب ۱ امتیاز از ۳ بازی در این رقابت ها هواداران استقلال را هم بابت حذف این تیم از لیگ قهرمانان آسیا نگران کرد، هم قهرمانی احتمالی استقلال در لیگ برتر را تحت الشعاع قرار داد.

سپیده تدین
385 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید