کافه گردش
aمطالب پیشنهادی
۲۷ شهریور ۱۳۹۵, ۹:۳۵ ق.ظ

صادق زیباکلام : اصولگرایان حاتم تایی شده‌اند

صادق زیباکلام : اصولگرایان حاتم تایی شده‌اند

مخالفتی‌که این روزها باپیوستن ایران با معاهده پولشویی یا همان«F. A. T. F» اتفاق افتاده حکایت ضرب‌المثل فارسی است که می‌گوید: «خرج که از کیسه میهمان بود. حاتم تایی شدن آسان بود»

پرتال خبری واکنش: صادق زیبا کلام در روزنامه آرمان نوشت: مخالفتی‌که این روزها باپیوستن ایران با معاهده پولشویی یا همان «F. A. T. F» اتفاق افتاده حکایت ضرب‌المثل فارسی است که می‌گوید: «خرج که از کیسه میهمان بود. حاتم تایی شدن آسان بود» حکایت مخالفت با معاهده پولشویی همان حکایت مخالفت بامذاکرات هسته‌ای و ازجنس مخالفت با توافق وین و از نوع مخالفت با برجام وشبیه به مخالفت با حضورکمپانی‌های بزرگ غربی درایران است که‌ توسط اصولگرایان مخالفت دولت ظرف حداقل یک‌سال گذشته مشاهده کردیم. اصولگرایان درحقیقت ازکیسه میهمان برای مخالفت با آمریکایی‌ها خرج می‌کنند.
البته با این تفاوت‌که میهمان دراین مورد منافع ملی و مردم ایران هستند. اشکالی ندارد، ایران به معاهده پولشویی نپیوندد وحتی کمپانی‌های خارجی برای سرمایه گذای به ایران وارد نشوند و مخالفان توافق آزادند شبانه روز شعارمرگ بر «برجام» سردهند. اتفاقا این مواضع خیلی هم خوب است، زیرا در دهان‌غربی‌ها زده‌ایم و به جهانیان نشان می‌دهیم که چه قدرانقلابی هستیم. داستان این ماجرا ازجایی شروع می‌شود که همین افرادی که مخالف پیوستن ایران به پیمان پولشویی هستند با این توجیه که استقلال ایران به‌خطر می‌افتد، آنگاه زمانی صحبت ازوضعیت اقتصادی می‌شود به سراغ دولت می‌روند و می‌گویند که آقای روحانی این چه وضع اقتصاد است؟ به روحانی انتقاد می‌کنند که هفت میلیون نفر بیکارند ومکرا فریاد می‌زندکه آقای روحانی تورم افزابش یافته است. فریاد می‌زنند که آقای روحانی چرا کاری برای خروج رکود انجام نمی‌دهید؟ چرا با فساد مقابله نمی‌کنید؟
درحالی که تمام امکانی که روحانی نیازدارد تا ازمیزان بیکاران بکاهد وشرایط کشور را به سمت وسویی ببرد که شرکت‌های غربی‌تمایل به سرمایه‌گذاری دراقتصاد ایران داشته باشند و از این طریق رونق اقتصادی به وجود آید را همین مخالفان غیرمستقیم مسدود کرده‌اند و زمانی که با حرکت‌های خود اجازه نمی‌دهند ایران به پیمان پولشویی بپیوندد. آنگاه نباید ازآقای روحانی ایراد بگیرند که چرا کاری برای خروج از رکود انجام نداده‌ای. مشخص نیست رئیس‌جمهورچگونه باید برای خروج از رکود دست به اقداماتی بزند، زمانی که مخالفان جلوی آمدن سرمایه‌های خارجی به واسطه عدم پیوستن به پیمان پولشویی را می‌گیرند وتلاش می‌کنند که برجام موفق نشود.
آری «خرج که از کیسه میهمان بود/حاتم تایی شدن آسان بود». خرج که ازمنافع ملی و ازجیب مردم ایران باشد، آنگاه شعارها علیه پیمان پولشویی و برجام آسان است. اما مخالفان دولت باید خود پاسخگوی رکود، هفت میلیون بیکار، فساد وناکارآمدی دولت باشند. نه اینکه با دست پس بزنند و با پا پیش بکشند. نه اینکه تمام راه‌های توسعه اقتصادی را ببندند و به آقای روحانی بگویند که چرا اقدامی برای بهبود وضعیت اقتصادی انجام نمی‌دهید؟
سارا ابراهیمی
366 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید