کافه گردش
اخبار
۴ مهر ۱۳۹۵, ۹:۴۷ ق.ظ

صف طویل معاینه فنی صدای مردم را درآورد

پرتال خبری واکنش: سه  روز از اجرای طرح جدید «ال ای زد» یا همان «منطقه کاهش آلایندگی» در محدوده زوج و فرد تهران گذشته است، با این حال صف طویل مراکز معاینه فنی بویژه در منطقه «بیهقی» و«نیایش» همچنان به دور پنجم و ششم خود کشیده شده و صدای بسیاری از شهروندان را بالا برده است.

کافی است در چند روز اخیر گذرتان به یکی از ۱۳ مرکزی که با ۳۹ خط مشغول بررسی فنی خودروها هستند، افتاده باشد، غیر ممکن است که با جمله «تعطیل است» یا «ظرفیت تکمیل شده» مواجه نشده باشید، مگر آنکه در ساعت‌های پایانی شب یا صبح خیلی زود، حول و حوش ساعت‌های ۴ و ۵ خودتان را به یکی از نزدیک‌ ترین مراکز رسانده باشید، همچون آقای کریمی، راننده خودروی ۲۰۶ که به گفته خودش از ساعت ۴ صبح پشت درهای مرکز معاینه فنی بیهقی ایستاده تا در ساعت ۷ و نیم صبح با خیال نفر اول بودن، کارش سریع انجام شده و به محل کارش برود، اما او در ساعت ۱۲ ظهر همچنان پشت حدود ۵۰ خودرویی قرار دارد که برخی هایشان مثل آقای دماوندی از ساعت ۱۲ شب آمده بودند.

او که بشدت کلافه و عصبانی است و در گرمای سوم مهرماه، خودش را باد می‌زند، می گوید که کارت معاینه فنی‌اش تا پایان شهریور اعتبار داشته و نمی‌توانسته زودتر از این اقدام کند، ازطرفی روز جمعه هم به خاطر تکمیل ظرفیت نتوانسته وارد شود. او که ساکن خیابان نیاوران است، از پراکندگی نامناسب مراکز معاینه فنی انتقاد کرده و می‌گوید که چاره‌ای جز انتخاب همین مرکز نداشته است! خانم بحیرایی هم که از ساعت ۷ صبح خودش را به این مرکز رسانده، با نگاهی به صف طویل خودروها، امیدوار است که تا ساعت چهار و نیم بعدازظهر که شیفت تمام می‌شود، بتواند کارش را انجام دهد.

او که هنوز نمی‌داند در این دو روز جریمه شده یا نه با گلایه می‌گوید چرا مراکز معاینه فنی نباید در این روزها ۳ شیفته کار کنند! او که مجبور است برای وقت ناهار یک ساعت بیشتر معطل بماند، می گوید که مرکز «نیایش» و «تهرانپارس» را در این چند روز پشت سرگذاشته و حالا مجبور شده به بیهقی بیاید. منزل او در خیابان انقلاب قراردارد و برگه معاینه فنی‌اش هم تا پایان شهریور اعتبار داشته. او از مسوولان می‌خواهد که در این یک هفته، جریمه‌ها را نادیده بگیرند، چراکه به گفته او ۱۳ مرکز، جوابگوی حدود چند میلیون خودرو نیست. آقای کرمی، راننده تاکسی ۱۵ ساله تهرانی هم با نشان دادن کارت معاینه فنی‌اش که در ۳۱ شهریور مهلتش تمام شد، می‌گوید: «تاکسی‌ها موظفند هر سه ماه یکبار، برگه معاینه فنی خود را تمدید کنند، پس باید بین آنها و خودروهای سواری تفاوت قائل می‌شدند یک صف جداگانه در نظر می‌گرفتند، نه اینکه من راننده از ساعت ۶ صبح در صف باشم و تا الان که ساعت یک بعدازظهر است و وقت ناهار است، من باید حداقل ۶۰-۵۰ هزار تومان ضرر کنم و با این صف معلوم نیست کارمان امروز انجام شود یا نه!

خانه ما در مرکز شهر قرار داد و بهترین نقطه همینجا بود، اگرچه مرکز«تهرانپارس» وضعیت بدتری داشت. البته من روز جمعه هم آمدم، اما همین ساعت یعنی هفت و نیم، ظرفیت تکمیل بود و کارم انجام نشد.به گزارش خبرنگار«ایران»، از اول مهرماه، خودروها در تهران فقط با داشتن برگه معاینه فنی می‌توانند در محدوده زوج و فرد تردد کنند. بنابراین اگر خودرویی فاقد برگه معاینه فنی باشد، ۵۰ هزار تومان جریمه خواهد شد. از پانزدهم آبان ماه نیز داشتن برگه معاینه فنی برای تردد در همه نقاط پایتخت الزامی خواهد شد. الزام خودروها به دریافت برگه معاینه فنی در حقیقت به طرحی برمی گردد که قرار است به طور کامل جایگزین طرح زوج و فرد شود. این طرح که «ال ای زد »یا «منطقه کاهش آلایندگی» نامیده می‌شود، خودروها را براساس «میزان آلایندگی» و نه «پلاک» تقسیم‌بندی کرده و خودروهای آلاینده و فرسوده جایی در این طرح نخواهند داشت. هم‌اکنون ۱۰ درصد خودروهای تهران که مقصر اصلی ۴۰ درصد آلایندگی این کلانشهر هستند، جزو دسته‌ای محسوب می‌شوند که با اجرای کامل این طرح باید با «تهران» خداحافظی کنند.

از طرفی ۶۰۰ هزار خودرو نیز که در تهران فاقد برگه معاینه فنی هستند باید هرچه سریعتر برای دریافت این برگه اقدام کنند. دکتر سید نواب حسینی منش، مدیرعامل ستاد معاینه فنی تهران با بیان اینکه فاز دوم اجرای طرح کاهش از نیمه دوم آبان ماه در همه نقاط تهران اجرایی می‌شود، صف طویل خودروها در مراکز معاینه فنی را به علت اقدام دقیقه ۹۰ شهروندان تهرانی دانسته و می‌گوید: از نیمه دوم آبان همه خودروهایی که فاقد برگه معاینه فنی هستند از طریق دوربین رصد شده و جریمه می‌شوند. اما از اول مهر ماه در فاز اول، فقط رینگ زوج و فرد پیش‌بینی شده است.

او با بیان اینکه از ۳ ماه قبل کار اطلاع‌رسانی آغاز شده، می‌گوید: مراکز معاینه فنی به سامانه یکپارچه متصل هستند و مردم می‌توانستند در شهرهای دیگر هم اقدام به دریافت برگه معاینه فنی کنند.وی با بیان اینکه ظرفیت ۱۳ مرکز معاینه فنی ماهانه در یک شیفت ۱۰۰ هزار خودرو است، تأکید می‌کند: این درحالی است که فقط در روز پنجشنبه  اول مهر بیش از ۵ هزار خودرو به مراکز معاینه فنی مراجعه کردند که رکورد ۸ سال گذشته را شکست، اما مسأله اینجاست که بیشتر خودروها از ساعت هفت و نیم صبح مراجعه می‌کنند که همین موجب تراکم خودروها می‌شود.

درحالی که مراکز تا ساعت چهار و نیم در یک شیفت فعالند و هر معاینه حدود ۱۰ دقیقه زمان می‌برد.براساس آمارپلیس، یک میلیون و ۸۰۰ هزار خودروی پلاک تهران عمر بالای ۵ سال دارند که یک میلیون و ۲۰۰ هزار خودرو تاکنون موفق به دریافت برگه معاینه فنی شده‌اند. خودرو‌های تولید شده قبل از سال ۹۰ و قبل از سال میلادی ۲۰۱۱ ملزم به دریافت برگه معاینه فنی هستند.

حسین رادمرد
328 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید