کافه گردش
اجتماعی
۱۳ اسفند ۱۳۹۲, ۹:۰۲ ق.ظ

عراقچی گزارش داد مصباح حمله کرد

download
اکنون جناب مصباح چگونه تنها پس از چند ماه با دولت اختلافات مبنایی پیدا کرده است؟ به احتمال زیاد عراقچی نتوانست به او بگوید شما آن زمان که “دولت وقت” با توزیع رایگان سیب‌زمینی افکار عمومی را هدایت می‌کرد، نگران عزت و استغنای ملت نبودید؟
قانون: اکنون جناب مصباح چگونه تنها پس از چند ماه با دولت اختلافات مبنایی پیدا کرده است؟ به احتمال زیاد عراقچی نتوانست به او بگوید شما آن زمان که “دولت وقت” با توزیع رایگان سیب‌زمینی افکار عمومی را هدایت می‌کرد، نگران عزت و استغنای ملت نبودید؟

پس از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، مهم‌ترین اتفاقی که در ایران رخ داد مذاکرات هسته‌ای با قدرت‌های جهانی بود.

در واقع درهای ایران پس از ۸ سال به روی جهانیان گشوده شد. وزارت خارجه فعال‌ترین بخش دولت بوده و تحولات اساسی در این حوزه اتفاق افتاد. حضور محمدجواد ظریف در این وزارتخانه سیر تحولات را تسریع کرد.ظریف ساختار کلی وزارت خارجه را حفظ کرد و بسیاری از نیروهای فعال در دولت سابق را دوباره به کار گرفت.

در این میان عباس عراقچی، سخنگوی وزارت خارجه در دولت احمدی‌نژاد به عنوان معاون ظریف برگزیده شد. در طول مذاکرات عراقچی همواره به عنوان بازوی اجرایی وزارت خارجه عمل کرده است. اما اخیرا عراقچی اقداماتی انجام داده که چندان با سیاست‌های کلی حاکم بر وزارت خارجه همگام به نظر نمی‌رسد.

ظاهرا معاون وزیر خارجه مدتی است به خاستگاه اصلی جریان سیاسی خود متمایل شده و اقداماتی انجام می‌دهد تا دل نیروهای اصولگرا و حتی تندروترین آنان را نیز به دست بیاورد.

چند روز پیش عراقچی گفته بود به سختی می‌توان در رابطه با به نتیجه رسیدن گفت‌وگوها خوشبین بود! گفتن این سخنان از سوی یکی از ارشدترین مقامات مذاکره‌کننده چه دلیلی می‌تواند داشته باشد؟

در مواقعی که مذاکرات سیاسی بین دولت‌ها انجام می‌شود و همگان به آن خوشبین هستند نمی‌توان با قاطعیت از نتایج موفقیت‌آمیز سخن گفت. حال با توجه به سخنان جناب عراقچی این سوال به وجود می‌آید که اگر ایشان به نتیجه گفت‌وگوها خوشبین نیستند چه توجیهی برای ادامه این مذاکرات وجود دارد؟

دیدار با مصباح
عباس عراقچی در اقدام عجیب دیگر این روزهای خود به دیدار محمدتقی مصباح یزدی رفته است. مصباح یزدی از سال ۱۳۷۶ و با حمله‌های مداوم خود به سیدمحمد خاتمی و دولت اصلاحات وارد متن فعالیت سیاسی در ایران شد. او در سال ۸۴ نیز به صورت کاملا افراطی از محمود احمدی‌نژاد حمایت کرد. این حمایت‌ها چنان ادامه داشت که می‌توان دولت ۸ ساله احمدی‌نژاد و شرکا را نتیجه مساعی او دانست.

در انتخابات ریاست جمهوری اخیر مصباح و جریان سیاسی نزدیک به او، تمام تلاش خود را برای پیروز شدن سعید جلیلی کردند اما با نه بزرگ مردم مواجه شدند. گروه پایداری به عنوان بازوی اجرایی مصباح‌یزدی در مجلس از ابتدای روی کار آمدن دولت یازدهم شمشیر را از رو بسته و به مقابله با دولت پرداختند. اما شخص مصباح کمتر وارد میدان شده بود تا اینکه چندی پیش و با ایراد سخنانی عجیب، رئیس جمهور را دروغگو خواند و از سیاست‌ خارجی دولت به شدت انتقاد کرد.

او در همین سخنرانی گفته بود: «می‌گویید انتقاد را دوست داریم و حق با مخالف است، ولی دروغ می‌گویید؛ طاقت شنیدن یک جمله را ندارید.» در همان زمان می‌شد حدس زد که مصباح قصد بازگشت دارد. اما کمتر کسی تصور می‌کرد که یکی از عالیرتبه ترین مقامات وزارت خارجه راه این بازگشت را هموار کند.

سید عباس عراقچی در حضور مصباح گزارشی از عملکرد وزارت خارجه ارائه داد. در مقابل هم مصباح مجددا تیغ تند حملات را نثار دولت کرد. در همین دیدار مصباح گفت: «ما انتقادات مبنایی نسبت به دولت داریم که مربوط به موضوع مذاکرات هسته‌ای نیست.

در ادامه این دیدار، مصباح در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: تأکید فراوان بر مشکلات ناشی از تحریم‌های اقتصادی، مخصوصاً تصریح به خالی بودن خزانه و وانمودن کردن نیاز بخش عظیمی از مردم به چند عدد تخم مرغ کار درستی نبود و اگر سخنرانی‌ها و شعارها به گونه‌ای مطرح می‌شد که عزت و استغنای ملت را نشان می‌داد، برای موفقیت در مذاکره هم مؤثرتر بود.» با توجه به آنچه که درباره مصباح گفته شد این تمام ماجرا نیست.

ایشان همواره در سایه حضور داشته و کمتر به صورت علنی وارد درگیری‌های سیاسی می‌شد به جز مواردی که پایگاه مطمئنی برای حضور می‌دید. مانند دوران اصلاحات که تریبون نمازجمعه در اختیار او قرار می‌گرفت تا آشکارا به طرح دیدگاه‌های انتقادی خود مبادرت ورزد.

حرف‌هایی که عراقچی نگفت
در اظهارات مصباح درباره دولت احمدی‌نژاد سخنان بسیار جالبی یافت می‌شود. آیت ا.. در تاریخ ۳۱ تیر ۱۳۸۵ پدیده‌ دولت‌ احمدی‌ نژاد را استثنایی‌ خواند و گفت‌: “نباید از دولت‌، توقع‌ فوق‌ العاده‌ داشته‌ باشیم‌ که‌ اگرخلاف‌ آن‌ باشد بگوییم‌ این‌ هم‌ نشد و دیگر هیچ‌!”

اکنون جناب مصباح چگونه تنها پس از چند ماه با دولت اختلافات مبنایی پیدا کرده است؟ به احتمال زیاد عراقچی نتوانست به او بگوید شما آن زمان که “دولت وقت” با توزیع رایگان سیب‌زمینی افکار عمومی را هدایت می‌کرد، نگران عزت و استغنای ملت نبودید؟

آن وقت که تورم کمرشکن زندگی مردم را مختل کرد، شأن و عزت ملت خدشه دار نشد؟ آن زمان که اقتصاد کشور را با ندانم‌کاری به نابودی کشاندند، ناراحتی خیال نداشتید؟ آن زمان نگران نشدید و انتقادات مبنایی نداشتید!

جناب عراقچی نتوانست و یا نخواست بگوید که حضرت آیت ا… مردم بر خلاف نظر شما به دیگری رای داده اند و شما نیز باید به رای مردم احترام بگذارید و به دولت اکثریت کمک کنید تا اسلام موفق شود و جلوی فسادهای ۹۰۰۰ میلیاردی به جا مانده از ۸ سال دولت اصولگرایان را بگیرند.

جناب عراقچی نگفتند که این صف‌های سبد کالا نشان داد که دولت فخیمه تحت حمایت حضرت علامه در ۸ سال گذشته چه بلایی سر مردم آورده که به قول ایشان محتاج چند تا تخم مرغ هستند! ملتی که درآمد دولت اصولگرایش در ۸ سال حدود ۱۰۰۰ میلیارد  دلار است چشم باز کرده و می بیند به فلاکت افتاده و جوانانش به جای شغل باید دست در جیب پدرانشان کنند و روزگار بگذرانند! این‌ها تنها مشت نمونه خروار عملکرد جناب مصباح است. با مرور این اعتقادات و منش سیاسی مصباح، کدامیک از مواضع و اهداف دولت اعتدال با جناب علامه همسو است که معاون وزیر خارجه به دیدار او می‌شتابد؟

چرا مصباح؟
شهر قم مرکز فقهی ایران است و در این شهر کم نیستند مراجعی که هم نظرشان در بین مردم تاثیرگذار است و هم دید روشنی نسبت به مسائل سیاسی کشور دارند. انتخاب معاون وزارت خارجه برای دیدار با تندروترین فرد حاضر در شهر قم و مخالف تابلودار دولت که جریان او حتی به رئیس اصولگرای مجلس هم رحم نکردند بر چه مبنای عقلی و منطقی بوده است؟

از طرفی با وجود این میزان از مراکز علمی و دانشگاهی که در طول ۸ سال گذشته مورد بی‌مهری قرار گرفته‌اند، بهتر این بود که جناب عراقچی به آنان رجوع کرده و نظرات آنان را جویا می‌شد نه اینکه به دیدار شخصی برود که با دولت و عملکرد او اختلاف مبنایی دارد.
حسین رادمرد
363 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید