کافه گردش
اجتماعی
۳ تیر ۱۳۹۳, ۴:۳۵ ب.ظ

قطع کنندگان غیرقانونی درختان مجوز ساخت و ساز نمی‌گیرند

13920224120703107531413

یک فوریت الزام شهرداری تهران به عدم اعطای پروانه ساخت و ساز و پیگیری ضبط املاکی که در آن به صورت غیر قانونی اقدام به قطع درختان و تخریب فضای سبز شده است،‌به تصویب رسید.در هفتاد و پنجمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران یک فوریت الزام شهرداری تهران به عدم اعطای پروانه ساخت و ساز و پیگیری ضبط املاکی که در آن به صورت غیر قانونی اقدام به قطع درختان و تخریب فضای سبز شده است مورد بررسی قرار گرفت و به تصویب رسید.

محمدمهدی تندگویان عضو کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران در جریان بررسی این طرح اظهار داشت: نباید به زمین‌هایی که درختان آن برای ساخت و ساز قطع می‌شوند پروانه ساخت دادده شود.

وی ادامه داد: زمینی وجود داشته است که در آن ۳۷۰ درخت قطع شده و حالا مالک آن می‌خواهد ساخت و ساز انجام دهد. چرا باید اجازه ساخت در این زمین داده شود؟ با چه جریمه‌ای می‌توانیم پاسخگوی مردم شهر باشیم؟ این در حالی است که طبق قانون اشخاصی که در جهت حفظ منافعشان درختان را قطع می‌کنند باید املاکشان  مصادره شود.

عباس جدیدی عضو کمیسیون نظارت و حقوقی شورای شهر تهران نیز در مورد قانون مذکور خاطرنشان کرد: زمانی که قطع درخت از سوی مالک به گونه‌ای باشد که باغی از بین برود همه زمین می‌تواند به نفع شهرداری ضبط شود اما شما یک زمین را به من نشان بدهید که تا کنون ضبط شده باشد.

محمد حقانی عضو کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران نیز اظهار داشت: بنده و عبداللهی معاون خدمات شهری قالیباف روی هم رفته یک قرن هست که در شهرداری هستیم، اما همانطور که جدیدی گفت یک مورد را نشان دهید که به دلیل قطع درخت زمینش مصادره شده باشد.

وی افزود:  اجرای قانون موجود به عزم مدیریتی نیاز دارد که در شهرداری نیز باید این عزم ایجاد شود آیا برج باغی را پیدا می‌کنید که تنها ۳۰ درصد سطح اشغال را رعایت کرده باشد!؟ در اجرای کار ۴۰ الی ۵۰ درصد سطح اشغال به ساخت و ساز در باغ ها داده می‌شود مواردی نیز بوده که اجازه ۱۰۰ درصد خارکبرداری در باغ داده شده که علی رغم اطلاع رسانی این موضوع به شهرداری منطقه یک و خواهشی که کردم این فعالیت متوقف نشد.

وی با اشاره به اینکه امکانات جابجایی درخت وجود ندارد گفت: کمیسیون های معماری و سلامت شورا باید برنامه‌ای در این زمینه ارائه دهند چرا که در هر پروانه ای که صادر می‌شود ۳۰ الی ۴۰ درخت قطع می‌شود و انبوهی از درختان تهران در حال از بین رفته است و به نوعی درختان در حال قتل عام شدن هستند.

مجتبی شاکری عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران نیز ضمن تقدیر از تندگویان به دلیل حساسیتش در این زمینه اظهار داشت: بخشی از ریه شهر درختان هستند و بخش دیگر بلندمرتبه سازی‌هاست اما اگر به صورت جامع به این موضوع نگاه کنیم به نتیجه بهتری می‌رسیم.

وی ادامه داد: بنده این طرح را امضا کردم اما نوشته‌ام جرم و جزا باید با یکدیگر تناسب داشته باشد شاید اگر کمیسیون تلفیق برای این موضوع تشکیل شود بهتر باشد.

ابوالفضل قناعتی عضو کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران نیز گفت: فرض کنید که بنده ملکی دارم که در آن ۲۰ درخت وجود دارد مگر بنده موظف هستم هوای پاک ایجاد کنم؟ چه سیاست تشویقی برای باغداران گذاشته‌ایم؟ بهتر است از نگاه دیگری به این موضوع توجه کنیم زیرا در شرایطی که به باغداران توجه نمی‌کنیم آنها نیز می‌خواهند زندگی کنند و اقدامات سودآور داشته باشند.

سپیده تدین
432 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید