کافه گردش
اجتماعی
۲ تیر ۱۳۹۳, ۱۱:۱۷ ق.ظ

قوه قضاییه مظهر اجرای عدالت و قانون است

2364536_804مهم‌ترین وظایف و ماموریت‌های قوه قضائیه شب گذشته (یکم تیرماه) در برنامه گفتگوی ویژه خبری با حضور حجت الاسلام و المسلمین ابراهیم رئیسی معاون اول قوه قضائیه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

حجت الاسلام و المسلمین ابراهیم رئیسی معاون اول قوه قضائیه در ابتدا در پاسخ به سوال اول مجری برنامه مبنی بر اینکه مهم‌ترین اهداف و وظایف قوه‌قضائیه چیست؛ گفت: ابتدا ایام قوه قضائیه را به مناسبت شهادت دکتر بهشتی گرامی می‌داریم.

وی با اشاره به اینکه دکتر بهشتی معمار دستگاه قضایی پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی بود، افزود: ایشان به گردن قوه قضائیه و بر نظام اسلامی حق دارند.

* قوه قضائیه در نظام جمهوری اسلامی ایران مستقل است

معاون اول قوه قضائیه با اشاره به اینکه قوه قضائیه در نظام جمهوری اسلامی ایران قوه مستقل است، ادامه داد: علاوه بر اینکه قوه قضائیه مستقل است قاضی هم در آن مستقل عمل می‌کند.

وی با اشاره به اینکه قاضی بدون نفوذ احدی فقط بر سر بالای خود خدا را می‌بیند، افزود: آنچه که پیش روی قاضی است قانون به حساب می‌‌آید.

حجت الاسلام رئیسی با بیان اینکه کار قوه قضائیه سخت و بسیار حرفه‌ای است، ادامه داد: یکی از وظایف دستگاه قضایی قضاوت است و دیگری نظارت که توسط سازمان بازرسی کل کشور و دیوان عدالت اداری بر همه دستگاه های اداری در کشور اعمال می‌شود.

معاون اول قوه قضائیه کار دستگاه قضایی را یکی از سخت‌ترین کارها دانست و عنوان کرد: تشخیص و تصمیم‌گیری در خصوص موضوعی برای قاضی بسیار سخت است.

* قضاوت و نظارت کار قوه قضائیه است

وی از همه قاضیان متدین، پرتلاش و پرکار سراسر کشور به دلیل رسیدگی به پرونده‌ها قدردانی کرد و گفت: در کنار قضاوت نظارت هم به قوه قضائیه سپرده شده است.

حجت الاسلام رئیسی با بیان اینکه یکی از جلوه‌های ضمانت اجرایی قانون در خود دستگاه قضایی است، خاطرنشان کرد: اگر برخلاف قانون کاری در دستگاه‌های اجرایی و اداری انجام شود به آن رسیدگی می‌شود.

معاون اول قوه قضائیه با اشاره به اینکه در گزینش، آموزش، استخدام، مالیات، شهرداری و هیئت تخلفات اداری رسیدگی‌های لازم صورت می‌گیرد، اظهار داشت: همه دستگاه‌های کشور موظف به اجرای عدالت هستند.

* بهترین جلوه اجرای عدالت قانون است

وی بهترین جلوه عدالت را در اجرای قانون دانست و گفت: بهترین ملاک برای اجرای عدالت قانون است.

حجت الاسلام رئیسی با اشاره به اینکه رسیدگی به تخلفات کارکنان دولت در هر رده‌ای در دستگاه قضایی انجام می‌شود، ادامه داد: تصمیمات برخلاف حق و قانون در دولت و دستگاه اجرایی نباید صورت گیرد، پس باید گفت همگان موظف به اجرای قانون هستند.

معاون اول قوه قضائیه ضمانت بر اجرای قانون و تضمین حقوقی آن را در قانون اساسی در قوه قضائیه دانست و خاطرنشان کرد: ساز و کارهای متناسب بر ضمانت اجرایی قانون در قوه قضائیه در نظر گرفته شده است.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه مهم‌ترین مطالبات مردم از قوه قضائیه چیست، گفت: خواسته مردم از قوه قضائیه آن است که دستگاه قضایی همچون یک پدری مهربان عمل کند، به گونه‌ای که ملجا و پناهگاه باشد.

* دستگاه قضایی ملجا و پناهگاه مردم است

حجت الاسلام رئیسی با اشاره به اینکه هر کسی که در هر گوشه و کنار کشور مورد ظلم و ستم قرار بگیرد آن فرد می‌تواند به دستگاه قضایی مراجعه کند، افزود: دستگاه قضایی ملجا و پناهگاهی است که حق آن فرد را باز خواهد ستاند.

معاون اول قوه قضائیه با تاکید بر اینکه دستگاه قضایی مظهر اجرای قانون و عدالت است، عنوان کرد: باید عدالت را در همه حوزه‌ها اجرایی کنیم.

وی با اشاره به اینکه اجرای عادلانه قانون و رسیدگی به فصل خصومت‌ها باید به صورت دقیق و براساس خواسته مردم از دستگاه قضایی صورت گیرد، ادامه داد: توقع مردم از دستگاه قضایی این است که این دستگاه به صورت صریح، دقیق و عادلانه به خصومت‌ها و دعاوی رسیدگی کند و حق را به صاحب حق بازگرداند.

حجت الاسلام رئیسی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه چه برنامه‌ای برای اجرای سیاست‌های قوه قضائیه با ساز و کارهای شفاف دارید، ادامه داد: فرمایش مقام معظم رهبری چراغ راه همه دستگاه‌ها است و هرساله روح جدیدی در کالبد دستگاه قضایی کشور می‌تابند.

معاون اول قوه قضائیه با اشاره به اینکه نورانیت کلام مقام معظم رهبری و خواسته ایشان خواسته مردم از دستگاه قضایی است که به دل می‌نشیند، گفت: باید در جهت فرمایشات ایشان تلاش مضاعفی را انجام دهیم.

وی با اشاره به اینکه ان‌شاءالله ظرف چند روز و چندماه آینده دور بعدی مدیریت آیت الله آملی لاریجانی به فرمایش مقام معظم رهبری آغاز خواهد شد، افزود: آیت الله آملی لاریجانی گزارشی از عملکردهای قوه قضائیه را به محضر مقام معظم رهبری اعلام کردند.

حجت الاسلام رئیسی با اشاره به اینکه بر روی اولویت‌های قوه قضائیه اقدامات کارشناسانه بسیار زیادی انجام شده است، ادامه داد: بنده عضو کوچکی از خانواده بزرگ دستگاه قضایی هستم.

معاون اول قوه قضائیه با اشاره به اینکه فرمایشات مقام معظم رهبری کارشناسانه و بسیار مهم بودند، افزود: سیاست‌هایی از سوی مقام معظم رهبری به دستگاه قضایی ابلاغ شده است که این سیاست‌ها باید عملیاتی و اجرایی شوند.

وی با اشاره به ساز و کارهای اجرای سیاست‌های مصوب افزود: کارشناسان و وکلا دو بخش مهمی هستند که با دستگاه قضایی در ارتباطند.

حجت الاسلام رئیسی با اشاره به اینکه قضاوت کارشناسی خوب و دقیق به قضاوت عادلانه کمک شایانی می‌کند، ادامه داد: وکالت  ریشه فقهی دارد.

معاون اول قوه قضائیه با بیان اینکه وکیل کمک بسیار خوبی برای اصحاب دعوا می‌تواند به حساب بیاید، خاطرنشان کرد: اگر در جریان کارشناسی با وکالت ناسالمی روبرو شدیم، باید بدانیم که تهدید جدی برای قضاوت و دادرسی عادلانه به وجود خواهد آمد.

وی کوتاه کردن زمان دادرسی با رفع اطاله دادرسی را از موارد مهم سیاست‌های ابلاغی به دستگاه قضایی ذکر کرد و اظهار داشت: همه بخش ‌ها در اختیار قوه قضائیه نیستند، پس مجلس در بخش قانون‌گذاری و دولت در بخش نیروی انسانی امکانات و بودجه باید کمک کند.

حجت الاسلام رئیسی سیاست‌های ابلاغ شده را نیازمند ساز و کارهایی دانست و گفت: دستگاه قضایی زمینه‌های اجرای این سیاست‌ها را فراهم کرده است، اما باید گفت که تمام بخش‌ها طبیعتا در اختیار این قوه نیست.

معاون اول قوه قضائیه اظهار داشت: این ساز و کارهای لازم برای اجرای سیاست‌های مصوبه ابلاغیه رهبری به صورت جامع در دوره جدید از مدیریت قوه قضائیه اجرایی خواهد شد.

وی با اشاره به نظارت بر عملکرد قضات و مدیران گفت: این مسئله دومین اولویت ابلاغ شده از سوی مقام معظم رهبری است.

حجت الاسلام رئیسی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه چه برنامه‌هایی برای نظارت بر عملکرد قضات و مدیران دارید، گفت: در دستگاه قضایی بر آراء و تصمیمات نظارت‌های لازم صورت می‌گیرد، به گونه‌ای که اگر کسی شکایت و تخلفی داشته باشد، می‌تواند به دادسرای انتظامی قضات مراجعه کند.

معاون اول قوه قضائیه بخش‌های مختلف نظارتی بر قوه قضائیه را شامل دیوان عالی، دادسرای انتظامی قضات، حفاظت اطلاعات دانست و خاطرنشان کرد: در کنار نظارت و همه این اقدامات گزارش‌هایی به ریاست و مسئولان عالی قوه قضائیه می‌رسد که در گوشه و کنار به دلیل برخی از ارتباطات ناسالمی که وجود دارد متاسفانه گاهی شاهد برخی از تخلفات هستیم.

*  تسریع در اجرای احکام اولویت دیگر قوه قضائیه است

وی لزوم تسریع در اجرای احکام را اولویت دیگر قوه قضائیه دانست و عنوان کرد: اثر یک حکم در اجرای سریع و دقیق آن اجرا می شود و اگر تاخیر صورت گیرد آثار تمامی رسیدگی‌ها از بین خواهد رفت، بنابراین در رابطه با اجرای احکامی که مورد تاکید مقام معظم رهبری بود، در دستگاه قضایی چندبار این موضوع مطرح و بازرسی‌ها حتی به صورت ویژه و پنهانی انجام شده است.

حجت‌الاسلام و المسلمین رئیسی با اشاره به بازرسی‌های دوره‌ای از دادسراها و محاکم گفت: بازرسی از دادسراها، دیوان انتظامی و دیوان عالی کشور نیز صورت می‌گیرد.

وی با تاکید بر اینکه تداوم این صلاحیت‌ها نیازمند کنترل است، خاطر نشان کرد: اصل بر اعتماد و کنترل در قوه قضاییه گذاشته شده است.

معاون اول قوه قضاییه با اشاره به این که مسئله اجرا سازو کارهایی را هم نیاز دارد، گفت: پلیس قضایی با داشتن لیسانس قضایی با مفاهیم حقوقی آشنایی دارد که این امر بسیار مهم است.

حجت‌الاسلام و المسلمین رئیسی ادامه داد: خوشبختانه در برنامه پنجم توسعه مجلس این مسئله را در برنامه گنجانده شده است اما درخواست ما این است که مجلس درباره تصریح تصویب لایحه پلیس قضایی کمک کند.

وی گفت: در این باره هم برای معوقه نشدن پرونده‌های قطعی که حکم آن‌ها صادر شده برنامه ریزی خواهد شد که در این دوره جدید پرونده معوقه اجرا احکام نداشته باشیم یعنی باید به روز باشیم.

معاون اول قوه قضاییه با اشاره به این که اگر صلاحیت قاضی مورد تردید قرار بگیرد در کمیسیون‌های مورد نظر رسیدگی‌های لازم صورت می‌گیرد، گفت: افرادی که به هر دلیلی دچار تخلف شوند اقدامات لازم نسبت به بازخریدی  بازنشستگی و نصب و انتصاباتشان صورت می‌گیرد.

حجت‌الاسلام و المسلمین رئیسی با اشاره به گزارشات متعددی که به ریاست قوه قضاییه و به مسئولین عالی دستگاه قضایی در خصوص تخلفات داده می‌شود، ادامه داد: متاسفانه در گوشه و کنار برخی از ارتباطات ناسالم وجود دارد که نسبت به آن‌ها اقدام کرده‌ایم.

*حتی یک مورد تخلف در دستگاه قضایی قابل تحمل نیست 

وی با اشاره به این که متاسفانه گاهی شاهد برخی از کجی‌ها و تخلفات هستیم، افزود: حتی یک مورد فساد کجی و تخلف در دستگاه قضایی قابل تحمل نیست البته در این باره باید گفت که آمار بسیار پایین است.

معاون اول قوه قضاییه قاطبه قضات کشور را سالم و پرکار و دلسوز دانست و عنوان کرد: اگر در صفحه سفید کار یک نقطه سیاه اتفاق بیفتد جلوه مسئله دیگر خوب نخواهد بود.

حجت‌الاسلام و المسلمین رئیسی با تاکید براینکه فساد و تخلف در دستگاه قضایی به هیچ وجه قابل تحمل نیست، ادامه داد: همه تخلفات مورد گزارش قرار می‌گیرد و ان شالله اراده و عزم جدی در دستگاه قضایی برای مقابله با تخلفات صورت خواهد گرفت.

وی با اشاره به این که دستگاه قضایی مجموعه سلامتی خواهد بود که سلامت سایر دستگاه‌ها را نیز تضمین می‌کند، ادامه داد: دادسرای انتظامی قضات مسئولیت رسیدگی نسبت به تخلفات قاضی را دارد به گونه‌ای که اگر مردم گزارشی را در این باره دارند می‌توانند گزارش خود را به دادسرای انتظامی قضات ارائه دهند و یا این که در استان‌ها گزارش خود را به مدیران کل استان‌ها و دادسراها ارسال کنند.

معاون اول قوه قضاییه با اشاره به این که هموطنان شهرستانی ما دیگر نیازی ندارند که برای ارائه گزارش خود به تهران مراجعه کنند، افزود: آن‌ها می‌توانند گزارشات خود را به دادستان‌ها و مدیران روسای کل ارائه دهند.

حجت‌الاسلام و المسلمین رئیسی با اشاره به این که شبکه ارزشیابی در تمام دادگستری‌ها فعال است، خاطر نشان کرد: شبکه حفاظت اطلاعات قوه قضاییه در همه دادگستری‌های سراسر کشور دفتر کار دارد.

وی بر لزوم تصریح در اجرای احکام و عدم تاخیر آن تاکید کرد و گفت: باید احکام به خوبی و با سرعت و دقت اجرایی شوند.

*لزوم تسریع در اجرای احکام و عدم تاخیر آن

معاون اول قوه قضاییه در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینکه چه ساز و کارهایی برای اجرای سریع احکام در نظر گرفته شده اضافه کرد: اثر یک حکم در اجرای سریع و دقیق آن ظاهر می‌شود به طوری که اگر حکمی در اجرا با تاخیر مواجه شد آثار رسیدگی‌اش از بین می‌رود.

حجت‌الاسلام و المسلمین رئیسی با اشاره به این که ریاست قوه قضاییه بازرسی‌هایی را به صورت ویژه یا پنهان انجام می‌دهد، گفت: اجرای احکام نیازمند ساز و کارهایی است.

وی دادسراها را مسئول اجرای احکام کیفری دانست و گفت: متاسفانه در این حوزه با مشکلاتی مواجه هستیم.

سپیده تدین
479 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید