کافه گردش
اخبار
۱ اردیبهشت ۱۳۹۵, ۲:۰۶ ب.ظ

متن پیام محمدباقر قالیباف در UCLG MEWA

پرتال خبری واکنش:کنگره شهرهای متحد و دولت های محلی منطقه غرب آسیا و خاورمیانه UCLG -MEWA با حضور معاون نخست وزیر ترکیه و تعداد زیادی از مدیران و متخصصان شهری این منطقه در شهر تاریخی غازینتپ واقع در جنوب غربی این کشور برگزار شد.در مراسم  افتتاحیه  این کنگره که با حضور استاندار و شهردار غازینتپ، دبیرکل سازمان یاد شده،دبیرکل سازمان همکاری هشت کشور بزرگ و در حال توسعه اسلامی(D8) ، دبیرکل مجمع شهرداران آسیایی، دبیرکل سازمان شهروندان جهان و رییس اتحادیه شهرداران ترکیه برگزار شد، شهرام گیل آبادی رییس مرکز ارتباطات و بین الملل شهرداری تهران پیام محمدباقر قالیباف شهردار پایتخت جمهوری اسلامی ایران و رییس سازمان دوره ای UCLG-MEWA را قرائت کرد.

متن پیام محمدباقر قالیباف در UCLG MEWA
متن کامل پیام شهردار تهران و رئیس سازمان شهرهای متحد و دولت های محلی غرب آسیا و خاورمیانه(UCLG-MEWA)به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

عالی جناب دکتر قدیر توبپاش شهردار محترم استانبودل و رییس UCLG

سرکار خانم فاطمه شاهین شهردار محترم غازینتپ

عالیجنابان

خانم ها و آقایان!

به عنوان شهرار تهران، پایتخت بزرگ جمهوری اسلامی ایران و رییس دوره ای UCLG-MEWA سلام و احترام خود را به شما برادران و خواهران و شرکت کنندگان محترم در این اجلاس تقدیم می نمایم و برای همه شهروندان منطقه به ویژه شهردار و شهروندان شهر تاریخی و زیبای غازینتپ ، موفقیت و سلامتی آرزو می کنم و بابت میزبانی و برگزاری موفقیت آمیز این اجلاس تبریک  گفته و برای مردم خوب و دولت کشور همسایه و دوست ترکیه ، سعادت ، رفاه و پیشرفت ، آرزو می نمایم.

امیدوارم این اجلاس فرصت مناسبی را برای توسعه مشارکت و همکاری، تبادل تجارب و دیدگاه و تلاش در مسیریافتن پاسخ های موثر برای چالش های مشترک جدید و روز افزون شهرهایمان فراهم سازد تا بتوانیم کیفیت زندگی شهروندان را ارتقا داده و به غنای پیوندها و ارتباطات دیرپا میان شهرها و شهروندان منطقه بیافزاییم و فضای نوینی را برای فردای بهتر ملت هایمان، فراهم سازیم .

برادران و خواهران عزیزو حضار محترم! هر چند منطقه ما به واسطه برخورداری از امتیازات و فرصت های بی نظیری مانند دین هویت و تمدن ساز وحدت بخش اسلام و اشتراکات و پیوندهای عمیق فرهنگی و تاریخی و موقعیت ممتاز ژئوپلیتیکی ، ظرفیت های بسیار بالایی برای همگرای، مشارکت و همکاری دارد ولی در عین حال به دلیل توطئه های پیچیده دشمنان، رقابت های مخرب و یا سیاست های غلط و واگرایانه برخی از قدرت های منطقه ای ، متاسفانه ما شاهد دور شدن کشورها ، شهرها و مردم منطقه از یکدیگر هستیم .

امروز شهروندان برخی از کشورهای مسلمان منطقه به وِیژه سوریه، یمن، عراق و فلسطین اشغالی وضعیتی اسفناک را تجربه می کنند . حملات ترویستی دردناک و ضد انسانی، زندگی مردم بیگناه را در برخی از شهرهای ترکیه و حتی کشورهای اروپایی هدف قرار داده است . وضعیت دلهره آور و نگرانی های جدی برای شهروندان به ویژه اقشار آسیب پذیر مانند زنان و کودکان در سطح منطقه وجود دارد . از سوی دیگر میراث بسیار غنی و گسترده تمدن اسلامی شهرهای منطقه در معرض خطر نابودیست و باید تلاش های زیادی برای صیانت از این میراث مادی و معنوی به عمل آید . این در حالیست که پیام دین انسان ساز و نجات بخش اسلام، وحدت و برادری میان مسلمانان و همزیستی و صلح حتی با غیر مسلمان است و همه افراد بشر را به انسانیت، کمک به همنوع ، صلح و آشتی دعوت می کند .

دوستان گرامی !

معتقدم در این مقطع سرنوشت ساز، مسئولیت دینی و وظیفه اخلاقی و انسانی همه ما ایجاب می نماید که تلاش مشترکی را برای تحکیم وحدت و همبستگی و مقابله با افراط گرایی در منطقه به انجام برسانیم تا شهرها و شهروندان بی گناه، ازشرایط بحرانی و فاجعه آمیز کنونی نجات پیدا کنند .

ما مدیران و متولیان شهری می بایست بتوانیم در این موقعیت حساس با بهره گیری از توان شهروندانمان و ظرفیت ها و فرصت های گسترده تاریخی و تمدنی ، سیاست اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی موجود و نیز از طریق افزایش همکاری و هم افزایی میان دولت ها و ملت ها ، مسئولیت و نقش تاریخی خودمان را در پیشگیری از گسترش تنش ها و منازعات خانمان سوز ناشی از عصبیت های جاهلی و تامین فضاهای زیست انسانی مناسب برای شهروندان بی گناه، بی دفاع ، درمانده و آسیب دیده ، به خوبی ایفا کنیم .

در این شرایط سخت لازم است تلاش هایمان را بیش از هر زمان، به تامین نیازها و انتظارات حیاتی انسانی در سطح محلی  و در چارچوب دولت های محلی متمرکز نماییم . تردیدی ندارم که ایفای مسئولیت مشترک شهرداران و مدیران شهری و محلی که مهمترین آن تدارک و تجهیز هوشمندانه شهر و نظام مدیریت آن برای تامین خواسته های شهروندان است، بیش از هر زمان دیگری به دوری از تنش و منازعه و زمینه سازی برای گفت و گو و تبادل تجارب و اندیشه ها بستگی دارد .

آینده ی تمدن و زندگی به هم پیوسته ی شهری ما در گرو گسترش این نوع تعاملات است . این تعاملات به ما کمک خواهد کرد تا آینده و آرمان ترسیم شده برای شهرهایمان را برای تبدیل شدن به شهرهای مهربان ، آینده ساز ، اخلاق گرا،  عدالت محور، سالم، پایدار، هوشمند ، دانش بنیان و خلاق به واقعیت بدل کنیم .

درانتها ضمن ابراز تاسف از اینکه به دلیل تراکم برنامه های داخلی بین المللی، توفیق حضور در جمع شما عزیزان را نیافتم ، باردیگر از جایگاه ریاست دره ای UCLG MEWA از حضور و مشارکت شما عزیزان در این نشست سپاسگزاری نموده و امیدوارم برگزاری این اجلاس در شهرزیبا و تاریخی غازینتپ ، همراه با میهمان نوازی گرم و شایسته شهردار و شهروندان دوست داشتنی این شهر با موفقیت و اثر بخشی فراتر از انتظار همراه باشد .

همچنین مایلم برای همکار خوبم خانم فاطمه شاهین به عنوان یک بانوی شهردار مسلمان و فعال در مسئولیت های منطقه ای و بین المللی جدیدشان در مجمع شهرداران آسیایی (Asian Mayors Forum) و UCLG-MEWA که به زودی عهده دار آنها خواهند بود ، آروزی موفقیت نمایم . قطعا مدیریت شهری تهران به عنوان بینانگذار مجمع شهرداران آسیایی و رییس دوره ای UCLG-MEWA  با انباشتی از تجارب و توانمندی های ارزشمند ملی ، منطقه ای و جهانی کماکان در این مسیر با شهر غازینتپ و دبیرخانه سازمان های یاد شده همکاری شایسته به عمل خواهد آمد .

از لطف و توجه همه شما سپاسگزارم .

در این کنگره که هر سه سال یکبار برگزار می شود، انتخابات مربوط به تعیین هیات رییسه سازمان مزبور برگزار خواهد شد . بر اساس مذاکرات انجام شده در حاشیه این اجلاس، نهادی برای همکاری های شهری میان پایتخت ها و کلان شهرهای ۸ کشور بزرگ و در حال توسعه اسلامی شامل ایران، ترکیه، پاکستان، اندونزی، مالزی، مصر،بنگلادش و نیجریه با محوریت شهرداری تهران تشکیل خواهد شد.براساس این گزارش نشست کنگره UCHG MEWA 19 تا ۲۱ آوریل ۲۰۱۶ در غازینتپ ادامه دارد.

سارا ابراهیمی
432 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید