کافه گردش
اخبار
۲ تیر ۱۳۹۳, ۴:۳۰ ب.ظ

محمد نبی: کار داور به لحاظ حرفه ای نادرست و غلط بود

2365547_603
 مهدی محمد نبی-دبیر کل فدراسیون گفت: تیم ملی فوتبال ایران برای چهارمین بار است که در رقابتهای جام جهانی فوتبال حضور داشته و نزدیک به ۷۰ میلیون جمعیت ایرانی، نگاهشان به مسابقات در برزیل است. نزدیک به ۶۰ روز اردوی تدارکاتی تیم ملی فوتبال برگزار شد که در این مدت با تلاش بازیکنان وهدایت خوب کادر فنی در شرایط خوبی قرار داریم.

وی افزود: اولین نتیجه برابر نیجریه نسبتا قابل قبول بود و در مسابقه دوم  علیرغم اینکه آرژانتین به گل رسید، تیم ملی ایران واقعا عالی بود. در واقع چیزی که مردم دنیا به آن اعتقاد دارند این است که برزیل در فوتبال یا رشته های دیگر به عنوان میزبان است و مردمی که در طول مسابقات در این کشور حضور دارند تقریبا نزدیک به یک ماه زندگی میکنند. در واقع تمام نگاه ها به این مسابقات است و میلیارد ها نفر به طور مستقیم این پیکارها را تماشا می کنند. یکی از این دیدارها، رقابت دو تیم ایران و آرژانتین بود که اعلام می کنم به شدت از نتیجه ای که داور مسابقه رقم زد ناراحت هستیم و معتقدم داورانی که برای این بازیها در نظر گرفته می شود باید عدالت را رعایت کنند.
سرپرست تیم ملی فوتبال بزرگسالان در ادامه بیان کرد: آرژانتین تیم بسیار خوبی است و جزء حریفان تاریخ دار در جام جهانی می باشد. ولی متاسفانه نتیجه به عدالت تمام نشد و در تمامی صحنه های مختلف، داور بازی ۵۰-۵۰ را به تیم آرژانتین داد و این کار به لحاظ اخلاقی حرفه ای اشتباه است. اگراین امتیاز ۵۰-۵۰ برای آرژانتین ثبت شده، چه دلیلی دارد که از تمامی قاره ها در این مسابقات حضور داشته و به رقابت با یکدیگر بپردازند؟ باز هم می گویم عدالت باید برقرار شود.
وی افزود: نزدیک به سه سال است که تیم ملی فوتبال ایران درگیر مسابقات مقدماتی جام جهانی، اردوها وبازیهای تدارکاتی مختلف بود که به این مرحله رسیده ایم. اما قضاوت ناعادلانه داور، نتیجه بازی را تغییر داد و معتقدم این کار اشتباه است و این رفتار، نوعی رفتار غیر حرفه ای محسوب می شود. پس از پایان بازی ایران و آرژانتین، تمامی رسانه های خارجی دنیا و رسانه های داخلی ایران به اتفاق به بحث داوری پرداخته و قضاوت داور را عادلانه ندانستند.
دبیرکل فدراسیون فوتبال گفت: تیم های ایران، استرالیا، ژاپن و کره جنوبی از تیم های برتر آسیا هستند که در برزیل حضور دارند اگر مروری گذری بر عملکرد این تیم ها داشته باشیم خواهیم دید که این ۴ تیم زحمات زیادی برای حضور در برزیل کشیده اند.تنها یک خواسته کوچک از مسئولین داریم و آن این است که داورانی که تعیین می شوند از فیلتر های مختلف عبور کنند و به راحتی تلاش و زحمات یک تیم را هدر ندهند.
وی درادامه بیان کرد: بعد از پایان بازی دیروز کادر فنی به همراه سرپرست تیم ملی ، فیلم بازی ایران و آرژانتین را باز بینی کرده و متوجه شدیم که صحنه های ۵۰-۵۰  را داور به نفع آرژانتین اعلام می کرد. در حین مسابقه و در دقیقه ۵۴ داور پنالتی محرز که روی بازیکن تیم ایران رخ داد، را نگرفت و با توجه به اینکه به صحنه بسیارنزدیک بود، به راحتی از آن عبور کرد و دستور ادامه بازی را داد.در واقع داور چشم خود را بر حقیقت بست و معتقدم این کار کاملا زشت و عملا ناپسندیده است. بر همین اساس حدود یک ساعت پیش نامه ای را به دبیر کل فدراسیون جهانی فوتبال، رئیس دپارتمان داوری فیفا و مسئول برگزاری مسابقات جام جهانی ارسال کردیم و به دلیل قضاوت ناصحیح داور این دیدار، اعتراض خود را اعلام کرده و خواستار رسیدگی به این موضوع شدیم تا در مسابقات آتی چه برای تیم ایران و چه تیم های دیگر چنین اتفاقی رخ ندهد. تنها خواسته ما از دپارتمان داوری فیفا این است که نهایت دقت را برای انتخاب داوران برای مسابقات ایران و یا سایر تیم ها داشته باشند. هر چند که می دانیم فیفا همه تیم ها را از خود می داند و مانند یک خانواده و فامیل می شناسد. امیدواریم در چیدمان داوری دقت بیشتری شود. به طور مثال می گویم تیم ملی ایران سه سال پیاپی زحمت کشید تا به جام جهانی برسد  ومتاسفانه با یک سوت ناصحیح در این وضعیت قرار بگیرد.

سرپرست تیم ملی در ادامه گفت: نکته دیگری که برای من بسیار جالب بود، این است که حدود ۴۰ هزار تماشاگر آرژانتینی در استادیوم حضور داشتند و ۴ هزار تماشاگر از ایران. چطور ورزشگاهی که ظرفیت ۶۰ هزار نفری را دارد بیش از ۸ درصد ظرفیتش در اختیار تیم آرژانتین قرار می گیرد؟ در این خصوص نیز با مسئولین موارد را مطرح کردیم که آنها اعلام کردند این تعداد آرژانتینی در شهر بلوهوریزنته حضور دارند و به خاطر این است که این تعداد تماشاگر آرژانتینی در ورزشگاه حاضر بودند اما زمانی که می خواستیم وارد استادیوم بازی شویم، تعدادی زیادی از تماشاگران برزیلی بیرون از ورزشگاه مانده بودند و این در حالی است که تماشاگران آرژانتینی به راحتی در جایگاههای تماشاگران نشسته بودند. معتقدم  مسئولین یا نباید مقرراتی را در این خصوص بنویسند و یا اگر می نویسند به آن عمل کنند.
دبیرکل فدراسیون فوتبال در ادامه بیان کرد: استادیوم هایی که برزیل برای رقابتهای جام جهانی در نظر گرفته بود در مجموع خوب بودند. خاطرم است که حدود سه ماه پیش در کارگاه آموزشی که حضور داشتیم، با توجه به اینکه استادیوم کورنتیبا مشکلاتی داشت، اعلام کردیم که تماشاگران حق حضور در این ورزشگاه را دارند و ما خواستار این امر شدیم که تحت هیچ شرایطی نباید تماشاگران محروم شوند که خوشبختانه شرایط ورزشگاه ها مطلوب شد. اما در بحث رعایت مقررات فیفا به عنوان ۸ درصد، می خواهم بدانم آیا این موضوع رعایت می شود؟ اگر قرار است که رعایت نشود؛ بهتر است که از ابتدا مقررات مشخص شود .چرا که به دلیل عدم ظرفیت ۸ درصد، تعداد زیادی از ایرانی ها، تماشاگران نیجریه و یا خیلی دیگر از تماشاچیان نتوانستند در ورزشگاه حضور داشته باشند. معتقدم به عنوان فدراسیون فوتبال ایران این مقررات را رعایت کرده اما چه دلیلی داشت که تماشاگران آرژانتینی این موضوع را رعایت نکرده اند؟ فکر می کنم که حق بود این موضوع را مطرح کنیم.
وی در ادامه در خصوص نمایش بازیکنان و عملکرد کادر فنی در این دیدار گفت: بازی بسیا رخوبی را شاهد بودیم. بازیکنان خوب بودند و کادر فنی به خوبی ملی پوشان را هدایت کرد. تماشاگران تیم های ایران و آرژانتین و مردم شهر بلوهوریزنته نیز خوب بودند و از تمامی آنها تشکر می کنم. امیدوار هستیم که بازیهای خوبی را در آینده شاهد باشیم.
سرپرست تیم ملی در پاسخ به این سوال که  آیا حماسه بازی ایران وآرژانتین در بازی ایران برابر بوسنی نیز تکرار می شود، گفت: بچه های تیم ملی در بازی پیش روباید ریکاوری خوبی داشته باشند. انگیزه ما برای صعود وجود داشته  و تمامی تلاشمان را در دیدار مقابل این تیم به کار می گیریم. تیم ملی فوتبال ایران هنوز شانس برای صعود دارد. با توجه به اینکه بازی هر دو تیم به صورت همزمان برگزارمی شود، از حالت تشریفاتی خارج شده و ان شااله شاهد دیدار خوبی باشیم.امیدوار هستم در بازی آرژانتین و نیجریه عدالت به گونه ای باشد که تاثیر گذاردر بازی تیم ملی ایران وبوسنی نباشد و اتفاقات بازی کاملا طبیعی باشد نه غیر طبیعی.
وی در خصوص پاداش و برنامه تمرینی بازیکنان گفت: طبق مصوبه ای که وجود دارد مبالغی را برای بازیکنان در نظر گرفته ایم. ضمن اینکه شب گذشته با رئیس فدراسیون فوتبال جلسه ای را برگزار ودر خصوص بازی ایران برابر آرژانتین که از نظر ما دیدار بسیار خوبی بود، حتما پاداشی را در نظر خواهیم گرفت. در خصوص تمرینات تیم ملی نیز باید بگویم که ملی پوشان امروز و فردا تمرین داشته و سپس راهی شهر سالوادور می شوند و پس از یک جلسه تمرین در روز سه شنبه، چهارم تیر ماه به مصاف تیم بوسنی خواهند رفت. امیدواریم روز چهارشنبه مسابقه خوبی را شاهد باشیم و بتوانیم با کسب سه امتیاز به دور بعد صعود کنیم و برنامه ریزی برای دور دوم مسابقات داشته باشیم.
محمد نبی با تشکر از فیفا و فدراسیون فوتبال برزیل در پایان گفت: از زحمات فیفا و فدراسیون فوتبال برزیل، دولت برزیل و مردم این کشور به خاطر زحماتی که کشیده اند، تشکر می کنیم. در بحث برگزاری مسابقات  و برنامه ریزی ، فیفا و فدراسیون برزیل در بخش هدایت تیم ها به محل تمرین و مسابقه در یک سلامت کامل وبه نحو شایسته ای عمل کرده و به همین دلیل است که برترین های دنیا در این کشور گرد هم آمده اند. باز هم ازطرف قاره آسیا و فدراسیون فوتبال ایران از مردم برزیل، فیفا و فدراسیون فوتبال برزیل تشکر و قدردانی می کنیم.
سپیده تدین
438 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید