کافه گردش
اخبار
۱۷ شهریور ۱۳۹۴, ۱۲:۳۴ ب.ظ

نامه محرمانه علیه دودی‌های لیگ فوتبال

پرتال خبری واکنش:فصل آینده، از بازیکنان لیگ برتر فوتبال کشورمان تست خون و تست فالو آپ گرفته می‌شود.

هشدار به بازیکنان قلیانی، سیگاری، ترامادولی و … لیگ برتر. نامه‌ای محرمانه از سوی کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال به دبیر کل این فدراسیون ارسال شده تا سریعاً سازوکاری را برای برخورد با متخلف‌ها در این زمینه تعیین کند.
این زنگ خطری است برای بازیکنانی که این روزها پاتوقشان سفره‌خانه‌هاست و به قول خودشان برای آرامش، سیگار دود می‌کنند. آنها که برای بهبود مصدومیتشان و بالا بردن قوای جسمانی‌شان قرص‌های ترامادول مصرف می‌کنند هم در خطر جدی قرار دارند. در این بین، کسانی که خلافشان سنگین‌تر از این حرف‌هاست، باید بیشتر و بیشتر احساس خطر کنند.
همین چند هفته پیش بود که خداداد عزیزی ستاره سابق تیم ملی اعتراف کرد اکثر چهره‌های فوتبال قلیان می‌کشند. در این سال‌ها جسته و گریخته هم شایعات زیادی درباره نفوذ سیگار به فوتبال مطرح بوده و حتی بعضی از بازیکنان می‌گویند: «مگر بازیکنان خارجی برای آرامش سیگار نمی‌کشند؟ مشکلی وجود ندارد!» اما آنچه بیش از هر چیز فوتبال ایران را تهدید می‌کند، ترامادول است. این دارو در لیست قرص‌های ممنوعه نیست اما دارویی است که از دورن فوتبال ایران را می‌خورد و به گفته مسئولان، بعضی از باشگاه‌ها هم در تجویز آن نقش مهمی دارند.
ترامادول قرصی است که شاید خیلی از بازیکنان به اشتباه آن را مصرف می‌کنند و از بلایی که این دارو به مرور زمان بر سرشان می‌آورد، بی‌اطلاع هستند. در این سال‌ها، بوده‌اند فوتبالیست‌هایی که می‌توانستند همچنان با قدرت به کار خود ادامه بدهند ولی قرص ترامادول آنها را ناک‌اوت کرد.
آبانگاه عضو کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال می‌گوید استفاده از این قرص در فوتبال ایران رایج شده و خیلی از فوتبالیست‌ها در خطر هستند: «متاسفانه باید بگویم استفاده از این قرص رایج شده. کسانی که مصدوم می‌شوند و مخصوصا کشاله‌شان آسیب می‌بیند، از این داور استفاده می‌کنند چون کمک می‌کند ورزشکار زودتر برگردد. ولی متاسفانه این یک نیروی کاذب است و بعد از یک مدت فوتبالیست‌ها به استفاده از این قرص عادت می‌کنند. من پزشک نیستم ولی از پزشک‌ها در این باره اطلاعات کافی را گرفته‌ام. ترامادول به مرور زمان کلیه بازیکنان را از کار می‌اندازد. خیلی زود هم باعث می‌شود تا آنها سنگ کلیه بیاورند و مشکلات دیگر کلیوی برایشان ایجاد شود. متاسفانه خیلی‌ها این موضوع را نمی‌دانند.»
او از دو باشگاه سپاهان و ذوب آهن تشکر می‌کند و جمله‌ای کلیدی به زبان می‌آورد: «آنها اصلا برای بازیکنانشان چنین چیزی تجویز نمی‌کنند و مخالف استفاده‌اش هستند ولی متاسفانه بعضی از پزشکان لیگ برتر خودشان این قرص را به بازیکنان می‌دهند. در بعضی از تیم‌ها این قرص‌ها استفاده می‌شود که ما باید سریعا جلوی چنین چیزی را بگیرند.»
فوتبالیست‌ها این آزمایش‌ها را می‌دهند
در آئین‌نامه انضباطی فدراسیون فوتبال هیچ بندی درباره تخلف بازیکنان دودی یا قرصی و نحوه برخورد با آنها وجود ندارد، به همین دلیل در نامه کمیته اخلاق به دبیرکل ذکر شده که باید سریعاً به همراه کمیته تدوین و مقررات تشکیل جلسه دهند و بندهای تازه‌ای را به اساسنامه انضباطی اضافه کنند. این تکاپو نشان می‌دهد وضعیت قرمز است و اگر جلوی این اتفاق‌های تلخ گرفته نشود، اتفاقات ناگواری رخ می‌دهد. به احتمال فراوان از فصل آینده لیگ برتر تمام بازیکنان لیگ برتر باید تست خون و همینطور تست فالو‌آپ بدهند تا مشخص شود آیا اهل دود و دم هستند و حتی از موارد مخدر استفاد می‌کنند یا نه؟
امسال تمام بازیکنان لیگ برتر با حضور در آکادمی فوتبال، تست‌های پزشکی دادند و از سال آینده احتمالا آزمایش‌های جدید هم در دستور کار قرار می‌گیرد. تست خون به تنهایی نمی تواند اطلاعات کافی به پزشک ها بدهد ولی آزمایش فالو آپ تمام کمبودها را جبران می کند و به خوبی نشان می دهد بازیکنان آیا از نوشیدنی ها الکلی، آمفی تامین ها، مورفین و حشیش استفاده کرده یا نه. آزمایش خون هم به سادگی مسئولان را به این نتیجه می رساند که آیا بازیکن مورد نظر نیکوتین، متادون یا ترامادول مصرف کرده یا نه.
آبانگاه هم توضیح می‌دهد: «ما به دنبال این هستیم که مجوز آزمایش ها را بگیریم و بتوانیم این کار را انجام دهیم. نیازمند بودجه و یک ساز و کار هستیم و امیداریم این اتفاق سریعا بیفتد.»
او در پاسخ به این سوال که “چرا تصمیم گرفتید سرانجام در این زمینه اقداماتی انجام دهید؟” می‌گوید: «فوتبالی‌ها باید بدانند الگو هستند. ما هر جا احساس کنیم الگوی بدی هستند، با این مسأله برخورد می‌کنیم. شما ببیند کریس رونالدو خالکوبی نمی‌کند چون می‌خواهد خون بدهد. ولی بعضی از بازیکنان ما در ایران چنین طرز فکری ندارند. ما جلوی این بازیکنان می‌ایستیم. متاسفانه الان ما آئین‌نامه‌ای برای برخورد با متخلفین سیگاری و قلیانی و ترامادولی نداریم اما می‌خواهیم تا سریعا آئین‌نامه قضایی برای برخورد با متخلف‌ها در این زمینه داشته باشیم. متاسفانه درصد زیادی از فوتبالیست‌های ایران قلیانی هستند و حرف خداداد عزیزی هم درباره آنها کاملاً درست است.»
بی‌شک رسانه‌ها هم از اجرای چنین طرحی استقبال می‌کنند. آنچه غیر قابل انکار است، علاقه شدید فوتبالی‌ها به قلیان است. خیلی از بازیکنان دیگر در سفره‌خانه‌ها هراسی از دیده شدن ندارند و هر روز بر تعدادشان اضافه‌تر می‌شود. داستان استفاده از ترامادول هم دست کمی از قلیان ندارد و بی‌شک می‌تواند همانطور که تا الان آسیب زیادی به فوتبال ایران وارد کرده، در آینده هم عمق این آسیب را بیشتر و بیشتر کند.
حسین رادمرد
460 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید