کافه گردش
اجتماعی
۷ تیر ۱۳۹۳, ۱۰:۴۰ ق.ظ

هشدار درباره داروخانه‌هایی که داروهای قاچاق مسافری می‌فروشند

139301171337037752473323

یک کارشناس امور دارویی با هشدار نسبت به داروخانه‌هایی که داروهای قاچاق مسافرانی که از خارج برگشته اند، را می‌فروشند، گفت: پاکستان، چین و هندوستان بزرگترین تولید و توزیع کنندگان داروهای تقلبی جهان هستند.نریمان صدری کارشناس امور دارویی در همایش روز مبارزه با قاچاق دارو اظهار داشت: بررسی‌های سازمان بهداشت جهانی نشان می‌دهد سالانه حدود ۲۰۰ هزار نفر در سراسر جهان قربانی مصرف داروهای تقلبی و قاچاق می‌شوند. همینطور، براساس اعلام سازمان بهداشت جهانی حدود ۲۵ درصد از داروهای عرضه شده در بازار مصرف جهان تقلبی هستند که این موضوع نگرانی جدی جامعه جهانی را برانگیخته است.

وی افزود: معضل داروهای تقلبی جهانی است و هیچ کشوری از تبعات این مشکل در امان نیست. با این حال در غرب و آمریکا این موضوع بسیار جدی گرفته شده است، اما در کشورهای در حال توسعه و توسعه نیافته این ماجرا همچنان در اولویت‌های نخست دست اندرکاران مربوطه نیست.

مدیرعامل شرکت دارویی سانافی در ادامه عنوان کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد پاکستان، چین و هندوستان بزرگترین تولید و توزیع کنندگان داروهای تقلبی در جهان هستند، حال آنکه بیشترین داروی قاچاق و تقلبی و وارداتی به ایران از پاکستان و عراق صورت می‌پذیرد که مسئولان مربوطه برای ارتقای سطح سلامت جامعه باید به این موضوع توجه جدی کنند.

صدری تصریح کرد: هم اکنون ترکیه، امارات متحده عربی، پاکستان، سوریه و عراق از مهم ترین مبادی ترانزیت داروهای تقلبی و قاچاق هستند. ازاین‌رو از مقامات این کشورها انتظار می‌رود هرچه زودتر برای این معضل چاره ای جدی بیاندیشند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر بیش از یکهزار سایت اینترنتی در زمینه پخش و توزیع داروهای تقلبی در جهان شناسایی شده اند، تصریح کرد: از آنجا که یکی از مهمترین مبادی فروش و توزیع داروهای قاچاق و تقلبی، شبکه‌های اینترنتی هستند، پیش بینی می‌شود در صورت کم توجهی دست اندرکاران مربوطه نسبت به این موضوع در آینده نه چندان دور فروش داروهای تقلبی و قاچاق از طریق اینترنت دامنگیر ایران نیز شود.به همین خاطر مسئولان مربوطه خیلی سریع باید به فکر چاره و پیشگیری باشند.

صدری با انتقاد از کم توجهی رسانه ملی به معضل قاچاق دارو ابرازامیدواری کرد: دست اندرکاران مربوطه در راستای اطلاع رسانی به مردم و افکارعمومی در این باره تلاش و کارجدی و گسترده را در دستورکار قرار دهند.

این کارشناس ارشد امور دارویی کشور در بخش دیگر سخنانش با هشدار درباره مصرف داروهایی که توسط مسافران از خارج کشور وارد ایران می‌شود، گفت: متاسفانه امروز در برخی داروخانه‌های شهر شاهد فروش داروهای مسافری هستیم که باید با این پدیده نیز به شدت برخورد شود. زیرا هیچکس نمی‌تواند تضمین کند که این داروها تقلبی نیستند.

به گفته وی خطر داروهای تقلبی و قاچاق همانند کوه یخ است که بخش قابل توجهی از این خطر پنهان است و ناگهان نوک کوه یخ بیرون می‌زند که آنروز برای پیشگیری و پیگیری دیر است.

صدری در پایان با بیان اینکه داروی تقلبی برای روستاها و شهرهای کوچک نیست، تاکیدکرد: بیشترین داروهای قاچاق در شهرهای بزرگ و پر جمعیت توزیع و مصرف می‌شوند که نباید از این نکته نیز غافل ماند.

سپیده تدین
427 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید