کافه گردش
اخبار
۱۶ شهریور ۱۳۹۵, ۱۲:۵۶ ب.ظ

پیش‌بینی وزارت اقتصاد از قیمت نفت در آینده

پیش‌بینی وزارت اقتصاد از قیمت نفت در آیندهبه نظر نمی‌رسد در سال ۲۰۱۵ میلادی متوسط قیمت نفت خام از ۵۵ دلار برای هر بشکه تجاوز کند. با این حال پیش بینی سازمان‌های بین‌المللی از قیمت نفت خام در میان مدت افزایشی است و در دامنه ۸۳-۵۵ دلار برای هر بشکه قرار می‌گیرد.

 پرتال خبری واکنش: براساس گزارش دفتر تحقیقات تولید وزارت اقتصاد، افزایش قیمت‌ نفت در بلندمدت به میزان قابل توجهی قابل انتظار است، چراکه قیمت‌های پایین نفت برای چند سال متوالی، کاهش چشمگیر سرمایه‌گذاری در حوزه نفت را به دنبال خواهد داشت که این امر کاهش ظرفیت تولید در بلندمدت را در پی خواهد داشت.

با توجه به روندهای کنونی حاکم بر بازار نفت خام، افزایش قیمت در کوتاه‌مدت دور از انتظار به نظر می‌رسد. مازاد عرضه حدود سه میلیون بشکه در روز نفت خام که عمدتا به دلیل ادامه روند افزایشی تولید نفت غیرمتعارف در آمریکای شمالی و افزایش تولید کشورهای عربستان و عراق ایجاد شده در کنار چشم‌انداز افزایش قریب‌الوقوع ۵۰۰ هزار بشکه‌ای تولید ایران در سمت عرضه فشاری کاهشی را متوجه قیمت کرده است.

از سمت تقاضا نیز چشم‌انداز نامناسب اقتصاد چین یعنی کاهش صادرات، روند کاهشی رشد اقتصادی و افت بازار سهام و انتظار برای افزایش بیشتر قدرت دلار در مقابل سایر ارزهای جهانروا فشار کاهشی روی قیمت نفت خام را تشدید خواهد کرد.

تحت چنین شرایطی به نظر نمی‌رسد در سال ۲۰۱۵ میلادی متوسط قیمت نفت خام از ۵۵ دلار برای هر بشکه تجاوز کند. با این حال پیش بینی سازمان‌های بین‌المللی از قیمت نفت خام در میان مدت افزایشی است و در دامنه ۸۳-۵۵ دلار برای هر بشکه قرار می‌گیرد.

انتظار می رود که قیمت‌ها در بلندمدت به میزان قابل توجهی افزایش یابد، چراکه قیمت‌های پایین نفت برای چند سال متوالی، کاهش چشمگیر سرمایه‌گذاری در حوزه نفت را به دنبال خواهد داشت که این امر کاهش ظرفیت تولید در بلندمدت را در پی خواهد داشت.

به علاوه قیمت‌های پایین نفت خام با کاهش صرفه اقتصادی برای استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر، پیشران‌های سیاسی و اجتماعی جهت تنوع بخشی به سبد انرژی، حفظ محیط زیست و توسعه پایدار را فعال و فشار روی افزایش قیمت نفت خام را تقویت خواهد کرد. این امر همچنین موجب همسو شدن جهت‌گیری‌های مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان برای افزایش قیمت نفت خام خواهد شد.

مضاف بر اینکه کاهش قیمت نفت در جهت تسهیل و حمایت از سیاست‌های انرژی ایالات متهده آمریکا برای کاهش وابستگی این کشور به واردات نفت خام جهانی به ویژه خاورمیانه نیست. لذا به نظر می رسد رویکرد بازیگران و پیشران‌های اقتصادی، قیمت نفت را در بلندمدت به سطوحی به مراتب بالاتر از ارقام کنونی سوق می‌دهد.

براساس پیش بینی سازمان‌های بین‌المللی متوسط قیمت نفت خام برای سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ میلادی ۷۲٫۶ و ۷۷٫۳ دلار برای هر بشکه محاسبه شده است.

سارا ابراهیمی
353 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید