کافه گردش
اجتماعی
۲۵ اسفند ۱۳۹۲, ۱۱:۲۶ ق.ظ

چند نفر در روز قلیان می‌کشند؟

8

چند نفر در روز قلیان می‌کشند؟

.

دختر و پسر، فرقی ندارد. این روزها اگر به پاتوق‌های گردشگری در اقصی نقاط کشور سری بزنید، حتما مشاهده می‌کنید کنار هر بساط قلیان دختران و پسرانی این ماده دخانی را مصرف می کنند؛ در سنین پایین و به دفعات زیاد. کارشناسان در تمام این مدت تلاش کرده‌اند هشدارهای زیادی به مصرف‌کنندگان سیگار و قلیان بدهند اما ظاهرا کارساز نیست

سیگار قاتل خاموشی است که هر ۸ ثانیه یک نفر را در دنیا می‌کشد. آمارها نشان می دهد که بیش از ۷۰درصد سیگاری‌ها از سنین نوجوانی کشیدن سیگار را شروع می‌کنند. سیگاری های ایران نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

به نوشته تهران امروز، آخرین بررسی ها نشان می دهد که مصرف سیگار در کشور تقریبا ۶۵ میلیارد نخ در سال است. اگر قیمت هر نخ سیگار را به طور متوسط ۱۰۰تومان در نظر بگیریم به رقم عجیب ۶هزار و پانصد میلیارد تومان می رسیم که هموطنان ما برای خرید سیگار خرج می کنند.

 

نکته عجیب اینکه مطالعات بانک جهانی در کشورهای فقیر و در حال توسعه نشان می دهد که دولت‌ها، دو برابر این مبلغ را صرف هزینه درمان بیماری‌های ناشی از سیگار می‌کنند یعنی ۲۰میلیارد تومان در روز که در سال به رقمی حول و حوش ۸هزار میلیارد تومان می رسد و این یعنی معادل کل بودجه سلامت درمان در کشور. البته این عددها و رقم‌ها تنها آسیب های ناشی از مصرف سیگار نیستند.

در کشور ما بر اساس یک باور عمومی سیگار زمینه‌ای است برای گرایش به مصرف انواع موادمخدر، الکل و دریچه ای برای ورود به دنیای بزهکاری‌ در بین جوانان و نوجوانان. با این وجود جوانان به کشیدن سیگار روی می‌آورند. اما همه اینها باعث نشده است که در طی این سال‌ها مصرف سیگار در بین عموم مردم کم شود.

 

در سال های گذشته آمارهای نگران کننده‌ای از گرایش دختران و پسران به مصرف سیگار منتشر شد. این درحالی است که سیگار تنها ماده دخانی مصرف در ایران نیست. قلیان هم در دهه ۸۰مصرفش در کشور اوج گرفت و در دهه ۹۰ سن مصرف کنندگانش را تا زیر ۱۲سال کاهش داد. دختر و پسر هم فرقی ندارد. این روزها اگر به پاتوق‌های گردشگری در اقصی نقاط کشور سری بزنید،

حتما مشاهده می‌کنید کنار هر بساط قلیان دختران و پسرانی این ماده دخانی را مصرف می کنند؛ در سنین پایین و به دفعات زیاد. کارشناسان در تمام این مدت تلاش کرده‌اند هشدارهای زیادی به مصرف‌کنندگان سیگار و قلیان بدهند. ارائه عددهایی از قبیل اینکه مصرف هر یک ساعت قلیان برابر با مصرف ۲۰۰نخ سیگار است هم در همین راستا ارائه شد.

 

دکتر محمدرضا مسجدی دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات جزو افرادی است که در تمامی این سال ها تلاش کرد با ارائه هشدارهایی جامعه را نسبت به هشدارهایی که در رابطه با مصرف انواع دخانیات وجود دارد آگاه کند. او در گفت‌و‌گویی از وضعیت موجود اظهار نگرانی کرد و نسبت به موج مصرف دخانیات در سنین پایین هم هشدار داد.

شما در اکثر مصاحبه‌هایی که این اواخر داشتید نسبت به شیوع مصرف قلیان در سنین پایین اظهار نگرانی کرده بودید، آیا همچنان این نگرانی شما پابرجاست؟
بله؛ چون به نظر می‌آید که مصرف انواع دخانیات در کشور افزایش پیدا کرده و چیزی که این نگرانی را بیشتر می‌کند سن مصرف‌کنندگان است که کاهش پیدا کرده و به ۱۳ سال رسیده است. از همه بدتر اینکه مصرف قلیان هم افزایش یافته و به ویژه میان دختران و نوجوانان جای خود را باز کرده است.

خب شما به عنوان دبیرکل جمعیت مبارزه با دخانیات چه تلاش‌هایی برای کنترل این وضعیت کرده‌اید؟
وظیفه ما اطلاع‌رسانی است. به غیر از این هم تلاش می‌کنیم حداقل قانونی که مصوب شده و در خلال این چند سال از نظر اجرا ضعف‌های جدی داشته را اجرا کنیم. ولی دستور‌العمل‌ها توسط دکتر هاشمی وزیر بهداشت و درمان طی بخش‌نامه‌ای به سازمان‌ها ابلاغ شده است.

 

طی این بخش‌نامه برای ممنوعیت استعمال دخانیات در اماکن عمومی و براساس مصوبه دولت جریمه کردن خرده فروشی سیگار، کسانی که در اماکن عمومی سیگار مصرف می‌کنند، فروش به افراد زیر ۱۸، فروش توسط افراد ۱۸ سال به پایین که در قانون بوده و متاسفانه ۶-۷ سال است که اقدامی جدی در این مورد نشده قرار است اقداماتی انجام شود. دولت هم در این راستا آمادگی خود را اعلام کرده و امیدواریم در سال جدید بتوانیم این قوانین را اجرایی کنیم.

یک نگرانی هم که شما داشتید در رابطه با وضعیت مصرف دخانیات بین دختران و پسران دانشجو به عنوان قشر فرهیخته جامعه بوده است، به نظر شما چرا دانشجویان با وجود آگاهی‌ای که در مورد سیگار دارند باز هم به سمت آن گرایش پیدا کرده و از آن استقبال می‌کنند؟
این نقطه ضعف مجموعه ماست. از نظر فرهنگی کاری که در دنیا اتفاق می‌افتد به موازات یکدیگر است. درست مانند قوانین راهنمایی و رانندگی که در تمام دنیا ضمن آنکه محدودیت به وجود می‌آورد و مردم را آگاه می‌کند، جریمه جدی را هم برای آنها در نظر گرفته و اعمال می‌کنند.

 

مثلا اگر خودرویی در پل صدر بیش از ۶۰-۷۰کیلومتر سرعت داشته باشد ۵۰ هزار تومان جریمه می‌شود و نمی‌تواند اعتراض کند زیرا هم به مردم آگاهی داده‌اند و هم در تمام پل علائم هشداردهنده وجود دارد. ما در دخانیات ضعیف عمل می‌کنیم و نه اطلاع‌رسانی خوبی انجام می‌دهیم، نه اعمال قانون می‌کنیم.

 

بهانه‌ جوانان هم این است که امکانات و تفریحات مناسب ندارند. این وظیفه دولت است که امکانات ورزشی و رفاهی مناسب را برای جوانان فراهم کند تا جوان ها در خلأ برنامه‌های فراغتی و.. به سمت مصرف دخانیات و مواد مخدر گرایش پیدا نکنند.

مصرف سیگار و قلیان در خوابگاه‌های دانشجویی چه وضعیتی دارد؟
ما خلأ اطلاعاتی در این رابطه داریم. چون طی سال های گذشته وزارت علوم و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درها را به روی محققان بسته بودند اما با روی کارآمدن دولت جدید تصمیم‌هایی در این زمینه گرفته‌ شده که هنوز تا مرحله اجرا فاصله دارد.

 

برای همین باید در این مرحله بگویم اطلاعاتی که ما از خوابگاه‌های دانشجویی داریم این است که وضعیت مصرف سیگار در خوابگاه‌ها بالاست و اصلا شرایط خوبی به لحاظ کنترل مصرف دخانیات در این مکان‌ها حاکم نیست.

حالا درد مصرف سیگار کم بود، که در این سال ها مصرف قلیان هم به پدیده ای تبدیل شد. به نظر شما چی شد که جوان‌ها اینقدر از قلیان استقبال کردند؟
خب قلیان جذابیت‌های خاص خودش را برای مصرف کننده دارد. قلیان را طوری درست می‌کنند که جذب کننده جوانان و نوجوانان باشد. مدت زمان مصرف قلیان بیشتر است و معمولا به شکل گعده‌ای مصرف می شود.

 

همین دلیلی است برای دور هم‌نشینی‌های طولانی جوان ها و گپ‌زدن‌ها و پک زدن های طولانی به قلیان. البته یک باور غلطی که از همان ابتدای پدیده شدن قلیان در بین برخی رواج پیدا کرد مضر نبودن آن بود که بارها ما اعلام کرده‌ایم به دلیل آنکه در تنباکوی قلیان اسانس‌های مختلف شیمیایی استفاده می‌کنند عوارض آن بیشتر از سیگار است.

آماری در رابطه با وضعیت مصرف سیگار بین ایرانی‌ها دارید؟
آمار که دقیق نیست. اما حدودا ۲۶ درصد مردان و ۲ تا ۳ درصد زن‌ها در ایران سیگار مصرف می‌کنند که در طی این سال‌ها به این نتیجه رسیده‌ایم که مصرف سیگار در بین خانم‌های جوان بیشتر است.

به نظر شما چرا آمار دختر‌های مصرف‌کننده سیگار و قلیان افزایش پیدا کرده است؟
متاسفانه جوانان ما راه ۲۰-۳۰ سال قبل اروپا و آمریکا را در پیش گرفته‌اند. این راهی است که آن کشورها طی و با آن مبارزه کرده‌اند و در حال حاضر هم آن را دنبال می‌کنند. ولی متاسفانه ما کاری در آسیب‌های اجتماعی انجام نمی‌دهیم و جوانان ما هم در همه مسائل مانند دخانیات در معرض خطر هستند.

 

مسائلی همچون سیگار لاغر می‌کند یا اینکه سیگار مخصوص لاغری وجود دارد، یا سیگار مخصوص بانوان وجود دارد، تبلیغ می‌شود و همه اینها گرایش جوان‌ها به‌خصوص دختران را به سمت مواد دخانی به همراه دارد.

یعنی به دلیل آنکه تبلیغات عدم استفاده دخانیات کمرنگ و نامحسوس است، چنین تبلیغاتی جای آن را می‌گیرد؟
این تبلیغات گمراه‌کننده نقاط ضعف ما را نشان می‌دهد. وقتی ما اقدامی نمی‌کنیم دیگران برای سودجویی خود همه کاری می‌کنند.

سیگار‌های قاچاق چند درصد سیگارهای بازار را تشکیل می‌دهند؟
آمارهای سیگارهای قاچاق مختلف است. ۲۰تا ۳۵ درصد سیگارها قاچاق هستند که این وحشتناک است.

مالیات سیگار چگونه محاسبه می‌شود و چند درصد مالیات سیگار باید به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برسد؟
امسال تمام تلاش خود را کردیم تا مالیات دخانیات بر خرده فروشی باشد. هر کالایی که خریداری می‌شود مشتری مالیات آن را همان لحظه پرداخت می‌کند و روی قیمت آن کشیده می‌شود. متاسفانه در کشور ما سیگار از این روند مستثنی است.

 

تاکنون علی‌الراس مالیاتی را از شرکت‌های دخانیات یا وارد کننده‌ها می‌گرفتند. این در حالی بود که براساس اسناد قیمت سیگار ۴۰۰ تومان بود در صورتی که مشتری آن را ۱۰۰۰ تومان می‌خرید.

مشتری باید مالیات ۱۰۰۰ تومان را بدهد نه ۴۰۰ تومان را. این پول از جیب دولت و بیت‌المال می‌رفت. امسال مجلس مالیات بر خرده فروشی را تصویب کرد و امیدواریم با همکاری وزارت صنعت و تجارت این کار عملی شود و مبلغ کلانی خواهد بود که به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت ورزش و جوانان و آموزش و پرورش اختصاص داده شود.

چرا وزارت آموزش و پرورش؟
به دنبال اجرای طرح پیشگیری استفاده از دخانیات در مدارس هستیم ولی در این مورد ۷ سال است که درجا می‌زنیم به دلیل کمبود بودجه این طرح معلق مانده بود.

یعنی امسال این طرح می‌تواند بودجه خود را دریافت کند؟
تمام تلاش ما این است که با دولت بتوانیم به این تفاهم برسیم که از مبلغ مالیات بر دخانیات مبلغ جزئی را به آموزش و پرورش اختصاص دهد. چون همه معتقدند که برای پیشگیری و مبارزه با دخانیات از مدارس ابتدایی و راهنمایی شروع کنیم.

 

برای این طرح سعی می‌کردیم که سال آینده این طرح را به صورت پایلوت در ورامین یا یکی از مناطق آموزش و پرورش تهران شروع کنیم ولی وقتی خواستیم شروع کنیم وزارت آموزش و پرورش گفت باید ۲۵۰ میلیون تومان بدهید. ما هم جواب دادیم بگذارید این پول را جور کنیم بعد می‌آییم.

چه قشری از دانش‌آموزان بیشتر از سیگار استفاده می‌کنند؟
شهرداری تهران مطالعه خوبی در کل تهران در مورد مناطق، درآمد، وضعیت اقتصادی و… را داشته است. برطبق این تحقیق در تمام اقشار دانش‌آموزان سیگاری وجوددارند. استفاده از سیگار در پسران بیشتر از دختران است اما متاسفانه ۲۰درصد از دانشجویان و دبیرستانی‌های دختر از قلیان به عنوان تفریح استفاده می‌کنند.

اخبار اجتماعی – تهران امروز

سپیده تدین
475 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید