کافه گردش
aمطالب پیشنهادی
۴ مهر ۱۳۹۴, ۱۰:۱۹ ق.ظ

چگونگی رخ دادن حادثه دردناک منا /عکس

پرتال خبری واکنش: مصادف با عید قربان، ۲۰۰۰ نفر از حاجیان هنگام انجام مناسک حج جان خود را از دست دادند.

در این حادثه که ساعت ۹ صبح رخ داد، هزاران نفر از حجاج حاضر در منا که برای فریضه رمی جمره به سمت جمرات می رفتند، در تقاطع خیابان های ۲۰۴ و ۲۲۳ به هم پیوستند و در اثر ازدحام جمعیت، نزدیک به هزار نفر جان باختند و بیشتر از این این تعداد هم مجروح شدند.

سعودی ها به دلیل ساخت و ساز و اجرای طرح جدید مسجدالاحرام تعداد حاجیان در سال های اخیر را کاهش داده اند و امسال حدود یک و نیم میلیون نفر را از سراسر جهان پذیرفتند.

با اینکه تعداد حجاج امسال نسبت به سال های قبل کمتر بود، هزاران نفر گرفتار ازدحام جمعیت شدند و فاجعه رخ داد.

اخبار و تصاویر هفته های اخیر حاکی از این بود که سعودی ها تمهیدات امنیتی بسیار شدیدی اتخاذ کرده اند و علاوه بر نیروهای پلیس و ماموران ویژه کمیته عالی حج، یگان های ویژه ارتش نیز به دستور محمد بن نایف، ولیعهد سعودی بکار گرفته شده بودند.

حکام جدید سعودی که پس از سال ها انتظار، قدرت را به دست گرفته و به گواهی تمام کارشناسان سیاسی جهان، بی تجربه و هیجان زده هستند، اشتیاق فراوانی برای قدرت نمایی دارند و از سوی دیگر با شناختی که از دست پرورده های تکفیری خود دارند، مراسم حج امسال را در فضایی کاملا امنیتی برگزار کردند.

حضور نیروهای ویژه و نظامی در نقطه به نقطه شهر مکه و به ویژه در مسیرها کاملا مشهود بود و علاوه بر حاجیان، حتی برای اهالی شهر نیز مشکلاتی ایجاد کرده بود، بطوری که اغلب صفحات کاربران عربستانی در شبکه های اجتماعی مملو از مطالب و عکس هایی در این زمینه است.

در روز عید قربان، تدابیر امنیتی در مسیرهای اصلی حجاج به شدت افزایش یافت و تمام مسیرهای فرعی مسدود شدند. ضمن اینکه ردیف سربازان مسلح در دو طرف مسیرها مستقر شده و فضای تردد حجاج به شدت کاهش یافته و محدود شده بود.

تدابیر امنیتی سعودی ها باعث شد که ازدحام جمعیت در مسیر ۲۰۴ به شدت افزایش یابد و از آنجایی که در چندصد متر مانده به پل بزرگراه فهد، سرعت حرکت حجاج کم می شود و راه در رو و مسیر دیگری در نزدیکی آن وجود ندارد، در همان ساعات نخستین صبح انتهای خیابان ۲۰۴ مملو از جمعیتی شد که لحظه به لحظه به تعداد آنها افزوده می شد.

از سوی دیگر حجاجی که از خیابان ۲۲۳ حرکت می کردند نیز به تقاطع ۲۰۴ می رسیدند و سیل جمعیت در آن نقطه دو برابر می شد.

در این شرایط، نیروهای امنیتی که مسیرهای فرعی را بسته بودند، مسیر ۲۱۵ را نیز که تنها راه در رو حجاج بود، مسدود کردند تا امنیت ساختمان امنیتی – نظامی انتهای خیابان تهدید نشود. ضمن اینکه مسیر ۲۱۵ به خیابان سوق العرب منتهی می شود که دو مقر امنیتی در آن قرار دارد و نیروهای امنیتی مایل نبودند جمعیت زیادی در آن خیابان حضور داشته باشد.

لحظاتی پس از این اقدام، جریان حرکت حجاج که به کندی صورت می گرفت، در نزدیکی های پل فهد متوقف شد و این درحالی بود که موج حاجیان پشت سر همچنان روبه جلو حرکت می کرد و کسانی که گرفتار شده بودند، پرس می شدند.

علاوه بر گفته های شاهدان عینی، کارشناسان امنیت شهری نیز، این اقدام نیروهای امنیتی را عامل اصلی فاجعه عنوان کرده اند.

 

 

649649_388

649648_782

649647_611

 

 

 

 

 

سارا ابراهیمی
798 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید