کافه گردش
aمطالب پیشنهادی
۲۵ آبان ۱۳۹۵, ۹:۱۶ ق.ظ

کارت اعتباری خرید بازنشستگان و مستمری بگیران چه ویژگی‌ای دارد؟

پرتال خبری واکنش: ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر بازنشسته و مستمری بگیر،کارت اعتباری خرید دریافت می کنند.

ایمان آقا کریم علمدار رئیس دبیرخانه اجرایی کارت اعتباری رفاه اجتماعی ایرانیان  با اعلام این خبر اظهارداشت: در ۲۵ ماه گذشته ایده ای مطرح شد،مبنی بر اینکه با مکانیزم سیستم های اعتباری یا کارت های اعتباری بستری فراهم شود که بر مبنای آن ضمن اینکه مراقب باشیم که  نقدینگی به جامعه تزریق نشود، از ظرفیت بخش غیر دولتی هم بهره گرفته شود.

وی افزود: خرید اعتباری در واقع یک وام خرد کوتاه مدت اما با شرایط بسیار آسان محسوب می شود؛از آنجا که بانکها برای ارایه تسهیلات و وام ضمانت هایی مثل انواع وثایق دریافت می کنند،کاراکارت از همان ابتدا تصمیم گرفت که این شرایط را برای دارنده کارت آسان کند.

علمداربا تاکید براینکه تصمیم بر این بود که منابع بانکی و دولتی را دراین طرح درگیر نکرده و خدمات متنوع ارایه شود،خاطرنشان کرد: آنچه ما دنبال کردیم،با نام کاراکارت که کارت اعتباری رفاه اجتماعی ایرانیان است، نام گرفته ومحور کار فروش اقساطی کالا و خدمات طبق توافق با فروشگاههای بزرگ و معتبر و مراکز خدماتی و بهداشتی،فروش خدمات به ازای بازپرداخت ماهانه یک درصد است که در سال ۱۲ درصد می شود.

او با بیان اینکه جامعه‌ هدف،مستمری بگبران و بازنشستگاه تامین اجتماعی است،خاطرنشان کرد: این گروه بالغ بر ۲ میلیون و ۷۰۰ هزارنفر است و در حال حاضر ۴۰۴ هزار کارت صادر شده است.

کارت ها صادر شد

رئیس دبیرخانه اجرایی کارت اعتباری رفاه اجتماعی ایرانیان (کاراکارت) با بیان اینکه برای بازنشستگان تهران البرز شرط پیش ثبت نام برداشته شده،گفت:در حال حاضر کارت های این افراد صادر شده و نزد بانک رفاه موجود است؛ یعنی افراد مشمول می توانند به آن شعبه از بانک رفاه که از آن حقوق دریافت می کنند،مراجعه و کارت خود را دریافت کنند.

او با تاکید بر اینکه  برای بازنشسته های زیر ۶۷ سال به هیچ عنوان وثیقه ای لازم نیست،یادآورشد: چون این افراد دارای بیمه عمر هستند،اما برای افراد بالای ۶۷ سال نیاز به ضمانت از سوی یک کارمند دولت، بازنشسته یا مستمری بگیر است  که آنها را تضمین  کند، این تضمین هم بدین علت است که شرکت های بیمه این افراد را بیمه عمر نمی کنند.

علمدار هزینه صدور کارا کارت را ۲ هزار تومان ذکر کرد و گفت:  کف اعتبار برای بازنشستگان محترم ۵۰۰ هزارتومان و سقف آن ۱۰ میلیون تومان است؛دارنده کار می تواند از تمام فروشگاههای زنجیره ای معتبر مثل رفاه، اتکا، فرهنگیان، امکان، سام(سامسونگ)،اژانسهای خدمات گردشگری ، بیمه ایران، بیمه البرز، گروه خودروسازی سایپا وبخش های بهداشتی و درمانی خرید کند.

مرحله دوم ، کارمندان دولت

وی اضافه کرد: دامنه خدمات این کارت در حال گسترش است؛ سعی شده از برندهای درجه یک و معتبر استفاده شود.در مرحله دوم هم قرار است، با توجه به مصوبه هیات محترم وزیران و با توجه به ابلاغ ماده ۵ قانون خدمات کشوری که از طریق ذی حسابی کل به تمام  دستگاههای اجرایی ابلاغ شده، این کارت در اختیار تمام کارمند دولت قرار بگیرد.

علمدار با بیان اینکه کارمندان دولت مشمول این طرح می توانند از طریق معاونت برنامه ریزی و پشتیبانی منابع انسانی دستگاه متبوع خود این  کارت ها را بگیرند،خاطرنشان کرد: برای بهتر اجرا شدن این طرح نیز تفاهم نامه سه جانبه ای بین اداره کل  تعاون کار و رفاه اجتماعی، اداره کل امور اقتصادی و دارایی و معاونت برنامه ریزی اقتصادی استانداری ها منعقد شده است.

رییس دبیرخانه اجرایی کاراکارت خاطرنشان کرد: این تفاهم نامه بستر مستعدی است که کل دستگاههای اجرایی به دبیرخانه های اجرایی کاراکارت در استان مستقر در اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استانها درخواست داده و پس از طی مسیر کاری ۱۰ روزه کارت های صادر شده توسط شرکت پرداخت الکترونیک پاسارگاد در اختیار مسئول مربوطه در دستگاه مورد درخواست می رسد.

او در پاسخ به این سئوال که این طرح با طرح کارت خرید بانک مرکزی چه فرقی دارد،گفت: بانکها در گذشته هم تسهیلات پرداخت می کردند، هم  با وام های خرید کالا  و هم در قالب وام های مرابحه ؛در حال حاضر هم بانک مرکزی در قالب کارت اعتباری ۱۰،۳۰ و ۵۰ این طرح را مطرح کرده است .بنابراین کارت های مورد نظر طرح بانک مرکزی تسهیلات بانکی است که قبلا بوده و الان در قالب کارت اعتباری پرداخت می شود.

علمدار تصریح کرد:این در حالی است که در کاراکارت یک ریال منابع دولتی و اعتبار دولتی نداریم؛ هرآنچه آورده شده از منابع بخش غیر دولتی است و لذا این دوموضوع متفاوت است؛ البته کارت های طرح بانک مرکزی در قبال کالا و خدمات است . به هر حال ممکن است روش های دیگری هم  باشد و به مسیرهای دیگری هم منتج شود، اما از آنجا که بستر کارت های کارکارت اساسا بستر غیر تسهیلاتی محسوب شده ، یعنی ما شارژ ریالی داخل کارت نداریم و شارژما اعتباری است،لذا امکان نقدشنودگی وجود ندارد.

او اضافه کرد:یعنی فروشگاه کارت خود را نقد نمی کند که تسهیلات بدهد، ترجیح فروشگاه این است که کالا وخدمات خود را به صورت اقساطی بفروشد.به همین دلیل هم ضمانت بازپرداخت در قالب سیستم بانکی در این مدل دیده شده است، بنابراین این طرح با طرح بانک مرکزی متفاوت است.

کارت به نام خود فرد است؟

رییس دبیرخانه اجرایی کاراکارت درباره مشخصات این کار هم گفت:این کارت شبیه کارت های اعتباری است که می توانیم در اختیار نزدیکان خود قرار دهیم، البته از نظر امنیتی به نام خود فرد است اما اگر دارنده کارت بخواهد آن در اختیار خانواده خود قراردهد،مشکلی وجود ندارد.یعنی فرد می تواند برای دختر پسر یا خانواده از این کارت خرید کند.

او در پاسخ به این سئوال که آیا امکان کاهش نرخ سود این کارت ها در بلند مدت وجود دارد،اظهارداشت:ما گفتیم حداکثر سود سالانه ۱۲ درصد است؛البته در حال حاضر برخی مراکز خدماتی مثلا در حوزه بیمه ای که خدمات خود را بدون بهره و سود ارایه می کنند حتی با تخفیف نقدی هم شامل دارنده کاراکارت می شود.

علمدار یادآورشد:در انتخاب فروشگاهها و مراکز خدماتی دقت و وسواس زیادی به خرج داده شده است.همچنین در اصل تفاهم نامه هم به صراحت آمده که هر آنچه تخفیف یا امیتازی برای خریدهای دیگر انجام می شود ، برای دارندگان کاراکارت باید در نظر گرفته شود.

وی افزود: آنچه برای ما مهم است، حفظ کرامت انسانی و شان و شخصیت دارنده کارت است و البته تشخصی که شخص با داشتن این کارت می تواند داشته باشد و این موضوع هم به جد درحال پیگیری است.

کالای خارجی هم می توان خرید

علمدار در پاسخ به این سئوال که آیا محدودیتی برای خرید کالا داخلی یا خارجی وجود دارد یا خیر،نیز گفت: از آنجه که یک ریال اعتباری دولتی در این کارت دیده نشده ،لذا تمرکز اشتفاده از ظرفیت خالی بخش غیر دولتی است.

او افزود: در جلسه ای که در سازمان برنامه و بودجه با حضور نمایندگان اتحادیه تولیدکنندگان داخلی بودیم، عرض کردیم که ما دست یاری به سمت تولیدکننده های داخلی دراز کرده ایم؛ در حال حاضر هم بسیاری از تولیدات ما معطوف به تولیدات داخلی است اما از طرفی اگر به دنبال توسعه اشتغال هستیم ومی خواهیم اشتغال را افزایش بدهیم باید یادآورشد که بخش عمده ای از اشتغال ما مربوط به حوزه خدمات است.

رییس دبیرخانه اجرایی کاراکارت عنوان کرد: اگر قرار است از اشتغال جوانان حمایت کنیم، باید به حوزه خدمات هم توجه کافی داشته باشیم.البته در ارایه کالا وخدمات ترجیح استفاده از کالای داخلی است، اما چون با فروشگاههای خیلی بزرگ همکار و طرف مذاکره هستیم ، بنابراین خط مشی مشخصی برای خرید صرف کالای داخلی یا خارجی نداریم.

وی اضافه کرد:هدف ما رونق اقتصادی است؛مستحضر هستید وقتی خریدی صورت می گیرد به تبع آن گردش اقتصادی ایجاد می شود که موجب ایجاد اشتغال و خروج از شرایط رکودی خواهد شد که همه این اهداف در راستای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی است که مقام معظم رهبری اشاره فرمودند .

حسین رادمرد
375 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید