کافه گردش
اجتماعی
۱ فروردین ۱۳۹۳, ۱:۴۳ ب.ظ

کشتی پرسپولیس درخلیج فارس/عکس

باشگاه خبرنگاران: موزه دریا و دریا‌نوردی خلیج فارس واقع در منطقه سبر آباد درکنار آبهای نیلگون خلیج فارس با مساحت هشت هکتار از نظر قرارگرفتن عمارت‌های کنسولگری وکلاه فرنگی و نمایش شناور‌های دریایی ازجمله کشتی تاریخی پرسپولیس و دیگر ادوات دریا نوردی و نظامی لحظات شاد و زیبایی را برای بازدید کنندگان فراهم کند

 

209469_875


کشتی پرسپولیس اولین کشتی توپدار ایران در دورۀ قاجار بود کهَ درسال ۱۸۸۵ میلادی خریداری شده و برای بهره‌برداری در نیروی دریایی ناصرالدین شاه در آبهای خَلیج فارس مورد استفاده قرار گرفته است. 

این کشتی نجار ۶۰۰ تنی با قدرت ۴۵۰ اسب بخار به سفارش یکی از پسران مخبر الدوله ساخته شد. 

کشتی پرسپولیس سالی یکی دو باربا رفتن به بنادر هند تحت تعمیرقرار گرفت. 

از افسران خارجی این کشتی تا سال ۱۲۷۵ هجری شمسی فقط چهارتن درخدمت دولت ایران باقی ماندند و کار‌های اصلی کشتی را افسران ایرانی از جمله کاپیتان عباس دریا نورد دردست داشتند. 

عمارت کلاه‌فرنگی درسال ۱۸۵۸ میلادی ” ۱۲۷۵ هجری قمری” به عنون مقر تابستانی نمایندگی انگلیس در سبزآباد تأسیس و بعد‌ها به مقر دائمی سرکنسولگری انگلستان در بوشهر تبدیل شد. 

از این عمارت تا سال ۱۹۴۵ میلادی در ۱۳۶۶ هجری قمری به عنوان عمارت سرکنسولگری انگلیس دربوشهر استفاده می شد که بعد از انتقال دفتر نمایندگی سیاسی انگلیس به بحرین، این عمارت به دولت ایران تحویل داده شد. 

بعد‌ها عمارت کلاه فرنگی دراختیار نیروی دریایی ایران قرار گرفت و هم اکنون به عنوان موزه دریا و دریا نوردی خلیج فارس شناخته می‌شود. 

عمارت کلاه فرنگی باهمکاری نیروی جمهوری اسلامی ایران واداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر پس از انجام مرمت کامل، محوطه سازی و فضای سبز به موزه دریا و دریا‌نوردی تبدیل شد. 

درمحوطه بیرون عمارت کلاه فرنگی نیز انواع قایق‌های جنگی و نظامی زیر دریایی‌ها، شناور‌های مجهز به تجهیزات نظامی و همچننین ادوات و تجهیزات نظامی که دوران دفاع مقدس توسط مهندسان ایرانی همچون مصطفی چمران طراحی و ساخته شده است نگهداری می شود.

حسین رادمرد
575 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید