کافه گردش
aمطالب پیشنهادی
۴ آذر ۱۳۹۵, ۱۰:۰۳ ق.ظ

کلینتون دومیلیون رای بیشتر از ترامپ دارد!

با ادامه شمارش آرا در ایالت‌های مختلف آمریکا، تعداد آرای هیلاری کلینتون با اختلافی دو میلیونی از دونالد ترامپ پیشی گرفته است.
پرتال خبری واکنش: ترامپ که با کسب حد نصاب کالج‌های انتخاباتی رئیس جمهور منتخب ایالات متحده شده و ماه ژانویه رسما سوگند خواهد خورد، اکنون ۶۲ میلیون و دویست هزار رای دارد در حالی که خانم کلینتون ۶۴ میلیون و ۲۰۰ هزار رای کسب کرده است.
با گذشت بیش از دو هفته از انتخابات روز هشتم نوامبر، شمارش آرا در بعضی از ایالت‌های آمریکا ادامه دارد و صدها هزار رای در مناطق پرجمعیتی چون کالیفرنیا هنوز شمرده نشده‌اند.
این پنجمین بار است که در تاریخ انتخابات آمریکا نامزدی که بیشترین آرای عمومی را کسب می‌کند برنده نهایی نمی‌شود.
آخرین بار، در سال ۲۰۰۰ ال‌گور نامزد دموکرات‌ها با وجود کسب بیش از نیم میلیون رای بیشتر، با وجود حکم دادگاه عالی برای بازشماری آرا در ایالت فلوریدا، نهایتا رقابت را به جرج دبلیو بوش واگذار کرد.
امسال هم با وجود این که خانم کلینتون در ایالت‌های پرجمعیتی چون کالیفرنیا رای بسیار بیشتری نسبت به آقای ترامپ کسب کرده است اما با شکست در ایالت‌های کلیدی چون پنسیلوانیا، میشیگان، فلوریدا و ویسکانسن، از پیروزی نهایی بازماند.
در نظام انتخاباتی آمریکا که به الکتورال کالج شهرت دارد، به منظور جلوگیری از سلطه همیشگی ایالت‌های پرجمعیت، نامزدها با پیروزی در ایالت‌های بیشتر و کسب حد نصاب ۲۷۰ الکتورال کالج برنده نهایی می‌شوند بدون این که به کسب اکثریت در جمع نهایی آرای عمومی نیاز داشته باشند.
حسین رادمرد
500 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید