کافه گردش
اجتماعی
۲۸ دی ۱۳۹۲, ۱۲:۱۲ ق.ظ

۲۲ میلیون ایرانی هرگز ازدواج نکرده‌اند!

5
 

۲۲ میلیون ایرانی هرگز ازدواج نکرده‌اند!

 

تا پایان سال گذشته از بین جمعیت ۶۳ میلیون نفری ۱۰ سال به بالای کشور، حدود ۲۲ میلیون نفر هرگز ازدواج نکرده‌اند.

 
به گزارش ایسنا  در سال گذشته نزدیک به ۶۲ میلیون و ۷۱۱ هزار و ۸۸۰ نفر از جمعیت کشور در گروه سنی ۱۰ سال و بیشتر قرار داشته‌اند.
 
این در حالی است که بررسی وضعیت زناشویی بین این جمعیت نشان می‌دهد که ۶۳٫۵ درصد یعنی حدود ۳۹ میلیون و ۸۲۲ هزار و ۴۴ نفر حداقل یک بار ازدواج کرده‌اند. بر این اساس ۵۹٫۱ درصد مردان و ۶۷٫۹ درصد زنان ۱۰ ساله و بیشتر شامل این گروه خواهند بود.
 
بر این اساس نزدیک به ۳۶٫۵ درصد معادل ۲۲ میلیون و ۸۸۹ هزار و ۸۳۶ نفر از جمعیت ۱۰ ساله و بیشتر هرگز ازدواج نکرده‌اند که در این میان ۴۰٫۹ درصد مردان و ۳۲٫۱ درصد زنان نیز جزو این بخش قرار می‌گیرند.
 
اما در میان زنان و مردانی که حداقل یکبار ازدواج کرده‌اند ۵۸٫۲ درصد همچنان در کنار همسر خود هستند.
 
در عین حال ۵٫۵ درصد از ۶۳٫۵ درصد افراد ازدواج کرده کشور همسران خود را از دست داده‌اند؛ به گونه‌ای که ۴٫۴ درصد بر اثر فوت همسر و یک درصد به دلیل طلاق، دیگر در کنار همسر خود نیستند.
 
بنابر اعلام مرکز آمار ۰٫۶ درصد مردان و ۱٫۴ درصد زنان ۱۰ ساله و بیشتر، به دلیل طلاق بی‌همسر مانده‌اند.
 
………………………………………
تکلیف مجوز مشاوره‌های ازدواج مشخص شد
 

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با اعلام آنکه دیدگاه ما نسبت به سایتهای همسریابی نگاه مثبتی نبوده و باید فعالیت آنها متوقف شود، گفت: تمامی مراکز مشاوره مجوز و پروانه های تخصصی این مراکز را از سازمان نظام روانشناسی و مشاوره دریافت می کنند، اما نظارت و حمایت از مراکز برعهده وزارت ورزش و جوانان است.

 
محمود گلزاری درباره تعیین تکلیف مجوز مراکز مشاوره ازدواج، به خبرنگار مهر گفت: در دولت گذشته مشکلاتی بین وزارت ورزش و جوانان و سازمان نظام روانشناسی و مشاوره به وجود آمد، اما براساس قانون مجلس سازمان نظام روانشناسی باید پروانه های تخصصی مراکز مشاوره را به متقاضیان ارائه دهد.
 
وی افزود: در جلساتی که با سازمان نظام روانشناسی برگزار کرده ایم، قرار شد که از این به بعد مجوز و پروانه های تخصصی مراکز مشاوره ازدواج از سوی این سازمان به افراد داده شود، اما گزینش، حمایت ونظارت بر عملکرد این مراکز برعهده وزارت ورزش و جوانان و با مشارکت سازمان نظام روانشناسی باشد.
 
گلزاری با بیان اینکه باید صاحبان مراکز مشاوره، آموزش های واحد برای مشاوره های قبل از ازدواج ببینند، گفت: یکی از برنامه های ما در حوزه ساماندهی ازدواج، فراگیر کردن مشاوره های قبل از ازدواج و همچنین آموزش های بعد از ازدواج است. بنابراین افرادی که باید مجوز مراکز مشاوره را دریافت می کنند تخصص لازم را در این حوزه داشته و از سوی دیگر این افراد آموزش های واحدی را برای ارائه خدمات مشاوره ای ببینند.
 
نقش ناکارآمد سایتهای همسریابی
معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان نظر خود را درباره سایتهای همسریابی نیز اینگونه بیان کرد: به زعم ما سایت های همسریابی نقش قابل توجهی در ازدواج افراد نداشته و این سایت ها به صورت غیرقانونی و ناکارآمد فعالیت می کنند و به جای تحکیم خانواده، به بنیان خانواده آسیب جدی وارد می آوردند.
 
وی ادامه داد: نگاه ما نسبت به سایتهای همسریابی مثبت نبوده و باید فعالیت این سایتها متوقف شود. چرا که معتقدیم افراد برای انتخاب همسر خود باید به صورت حضوری در مراکز مشاوره باشند و در حقیقت دختر و پسر، پدر و مادر و مشاور سه راس یک مثلث برای تشکیل خانواده هستند.
 
گلزاری تصریح کرد: افرادی که همسران خود را در فضای مجازی و بدون شناخت از یکدیگر انتخاب می کنند، ازدواج های پایداری ندارند و ما نیز این روش انتخاب همسر را به هیچ عنوان توصیه نمی کنیم. حتی در کشورهای خارجی انتخاب همسر با این روش از نگاه کارشناسان و متخصصان روانشناسی رد شده است.
 
وی درباره تشکیل جلسه شورای عالی جوانان با حضور رئیس جمهور نیز توضیح داد: در تلاش هستیم تا قبل از سال یک جلسه شورای عالی جوانان با  حضور رئیس جمهور را تشکیل دهیم. همچنین ستاد ملی جوانان که با حضور اعضای مختلف دولت است باید تا قبل از سال تشکیل شود تا وظایف دستگاهها را در حوزه جوانان به آنها گوشزد کرد.
 
اخبار اجتماعی – ایسنا,مهر

سپیده تدین
416 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید