کافه گردش
اخبار
۷ تیر ۱۳۹۳, ۱:۲۸ ب.ظ

۲۵ درصد قیمت “طلا”متاثر از مالیات است

2378019_289
جمشید پژویان،‌استاد دانشگاه با حضور در برنامه مناظره که در خصوص موضوع مالیات بر ارزش افزوده بود در پاسخ به سوال نظر سنجی که چرا طلا فروشان با پرداخت مالیات بر ارزش افزوده مخالفت می‌کنند؟ اظهار داشت: نه تنها فقط طلا فروشان بلکه تمام عرضه کنندگان در صورتی که افزایش قیمت به غیر از شفاف شدن در آمدشان باعث کاهش مقدار فروششان شود می‌دانند که منتهی به کاهش در آمدشان خواهد شد.


تنها مصرف کننده مالیات پرداخت می‌کند

وی ادامه داد: در نظریه‌های اقتصاد وقتی بیان می‌کنیم که مالیات در بازار برقرار شود این در واقع صحبت است. در شرایط بسیار خاصی است که تنها مصرف کننده مالیات را پرداخت می‌کند. این مالیات بین مصرف کننده و عرضه کننده با توجه به کشش منحنی عرضه و تقاضا تقسیم می‌شود.

پژویان تاکید کرد:در کلیه کشورهای دنیا به جز کشورهای نفت خیز بیش از ۸۵ درصد از درآمدهای دولت از طریق مالیات تامین می شود.

وی ادامه داد:  اگر باقی مانده دیگری هم هست نه از طریق مالیات بلکه از روش‌های دیگر از مردم دریافت می‌شود به عبارت دیگر هیچ دولتی در دوره ای از تاریخ و در هیچ جای دنیا چاهی ندارد که بخواهد از آن چاه منابع را بیرون بکشد.تنها منابع همه دولت ها مردم هستند و آنچه هزینه می کند را به روش‌های مختلف از مردم دریافت می‌کند.

استاد دانشگاه گفت:مسئله مهم این است که درآمدی که از مردم کسب می‌کند به چه صورت باشد که هم عادلانه باشد و هم کارائی اقتصادی را بهم نزند.

پژویان بیان کرد: در سال۱۳۴۵ اولین قانون مالیات مستقیمدر کشورمان  به تصویب رسید مشکلات جدی درباره اجرا و جمع‌آوری مالیات ها وجود داشت که با افزایش قیمت نفت و در اختیار گرفتن درآمد به وسیله دولت که در واقع نوع دیگری از مالیات است که مردم می‌پردازند و منصفانه هم هست نظام مالیاتی نتوانست  مالیات به حق را بگیرد.

وی گفت: در بسیاری از کشورها مالیات بر فروش وجود داشته است که این مالیات به مالیات بر ارزش افزوده تبدیل شده است. همچنین مالیات بر مجموع درآمد وجود دارد که اینها در قانون مالیاتی ما وجود ندارد و اولین گام به جای اینکه از مالیات فروش شروع کنیم از مالیات بر ارزش افزوده شروع کردیم.

افزایش مالیات در برابر رشد قیمت طلا ناچیز است/ایران پایین ترین نرخ مالیات دنیا را دارد

در ادامه محمد قاسم پناهی قائم مقام رئیس کل سازمان مالیاتی بیان داشت: شاخص درآمد مالیاتی نسبت به بودجه عمومی در کشور ما حدود ۳۰ درصد است این درحالی است که کشورهای همسایه بین ۵۰ تا ۸۰ درصد برآورد شده است.

این مقام مسئول درسازمان مالیاتی ادامه داد: همچنین درآمد مالیاتی نسبت به هزینه جاری در کشور ما ۴۵ درصد است ولی در کشورهای همسایه ۶۵ تا۹۰ درصد بودجه جاری از مالیات تأمین می‌شود.

پناهی با بیان اینکه درآمد مالیاتی به تولید ناخالص داخلی در ایران کمتر از ۷ درصد است گفت: این درحالی است که این شاخص در کشورهای همسایه بین ۱۵ تا ۲۰ درصد و در برخی نیز تا ۳۰ درصد برآورد شده است.

وی ضمن اشاره به قانون پنجم توسعه و تأکید آن بر افزایش سهم مالیات در هزینه‌های جاری دولت تصریح کرد: در برنامه پنجم تأکید شده سهم مالیات در هزینه جاری به حداکثر برسد تا از محل درآمد غیرنفتی هزینه‌ها تأمین شود.

قایم مقام سازمان امور مالیاتی  تصریح کرد: قبل از سال ۸۲ دستگاه ها مالیات بر مصرف می‌گرفتند و درسال ۸۱ به جمیع عوارض تصویب شد همچنین از سال ۸۲ تا ۸۷ مالیات برمصرف برای دو هزار قلم کالا گرفته می شد.

وی ادامه داد: اما از سال ۸۷ مالیات بر ارزش افزوده گسترده تر از دو هزار کالا شد و در سالهای بعد ادامه پیدا کرد.

پناهی با تأکید براینکه ایران پایین‌ترین نرخ مالیات ارزش افزوده در دنیا را دارد افزود: تمام نظام‌های مالیاتی در دنیا به سمت کاهش مالیات بر درآمد هستند این سیاست در ایران نیز دنبال می شود بنابراین در مرحله اصلاحیه قانون مالیات مستقیم کاهش نرخ دیده شده تا ارزش افزوده جایگزین شود.

وی در پاسخ به سوال نظرسنجی برنامه مبنی براینکه چرا طلا فروشان با پرداخت مالیات بر ارزش افزوده مخالفت می کنند آیا این دلیل به خاطر این است که می‌خواهند طلا گران نشود یا می خواهند درامدشان شفاف نشود، گفت:  من با آمار به سوال پاسخ می‌دهم از سال ۸۷ تا الآن نرخ طلا ۳۸۷ درصد افزایش یافته و چهار برابر شده است بنابراین افزایش مالیات بر افزوده از سه درصد به ۸ درصد در قیاس با این افزایش قیمت طلا ناچیز است.

مالیات موجب شفافیت اطلاعات اقتصادی می شود

در ادامه محمدرضا پورابراهیمی، نایب‌رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار داشت: نخست باید جایگاه تدوین قانون مالیات بر ارزش افزوده مورد بررسی و بعد از آن نحوه اجرای این قانون در کشور مورد ارزیابی قرار گیرد.

وی با بیان این مطلب که در جلسه اخیر خود با اصناف طلافروش تمام عزیزان بر مناسب بودن قانون مالیات بر ارزش افزوده تاکید بسیار داشتند، افزود: باید این نکته را یادآور شوم که تدوین قوانین به خصوص حوزه مالیات بر ارزش افزوده نقش موثری را در ارتقاء اقتصاد کشور و معیشت مردم دارد زیرا تجربه جهانی نیز نشان از نتایج موثر هدایت منابع حاصل از مالیات بر ارزش افزوده بر سطح کیفی زندگی مردم دارد.

سپیده تدین
471 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید