کافه گردش
بین الملل
۲۲ اسفند ۱۳۹۲, ۱۲:۲۹ ب.ظ

اوباما به پوتین هشدار داد

7

اوباما به پوتین هشدار داد

.

رئیس‌جمهوری آمریکا ضمن استقبال از نخست‌وزیر موقت اوکراین در کاخ سفید و تعهد نسبت به حمایت از کی‌یف در مقابل روسیه، به پوتین هشدار داد.

به گزارش شبکه خبری بی بی سی، باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا به ولادیمیر پوتین، همتای روسی خود هشدار داد که اگر مسکو نیروهای خود را از منطقه خودمختار کریمه خارج نکند جامعه بین‌الملل مجبور به انجام اقدامات شدیدتری علیه مسکو خواهد شد.

پیش از این نیز رهبران گروه هفت تهدیدی مشابه را علیه روسیه مطرح کرده بودند.

اوباما گفت: آمریکا به طور شفاف اعلام می‌کند که حمله روسیه به منطقه خودمختار کریمه را نقض قوانین بین‌المللی می‌داند.

وی افزود: ما قاطعانه می‌گوییم که در تضمین تمامیت ارضی و حفظ استقلال اوکراین از این کشور و مردم آن حمایت خواهیم کرد.

اوباما همچنین با اشاره به نشست برنامه ریزی شده جان کری، وزیر امورخارجه آمریکا و سرگئی لاورف، همتای روسیش در لندن که قرار است جمعه برگزار شود، ادامه داد: امیدوارم اقدامات دیپلماتیک برای بازنگری در انجام رفراندوم منطقه خودمختار کریمه، نتیجه‌بخش باشد.

وی در عین حال تاکید کرد: اگر مسکو به اقدامات کنونی خود ادامه دهد نه تنها ما بلکه جامعه بین‌الملل نیز مجبور به انجام اقداماتی علیه تهاجم روسیه خواهد بود.

اوباما به طور دقیق اعلام نکرد که چه نوع اقداماتی ممکن است علیه روسیه صورت بگیرد اما واشنگتن تا کنون ممنوعیت صدور ویزا برای مقام‌های عالی‌رتبه روسی و مصادره اموال آنها را انجام داده است.

اوباما همچنین گفت: آمریکا به طور کامل نتایج رفراندوم منطقه خودمختار کریمه را رد می‌کند. این یکی از علنی‌ترین حمایت‌های آمریکا از دولت موقت اوکراین بوده است.

آرسنی یاتسنیوک، نخست‌وزیر موقت اوکراین نیز پس از دیدار با اوباما گفت: کی‌یف هرگز تسلیم مسکو نخواهد شد.

وی افزود: حضور نیروهای روسیه در خاک اوکراین در قرن ۲۱ کاملا غیرقابل قبول بوده و نقض تمامی معاهده‌ها و توافق‌های بین‌المللی است.

همزمان با مذاکرات اوباما و یاتسنیوک، کمیته روابط امور خارجه سنای آمریکا نیز به اعطای وام یک میلیارد دلاری به دولت جدید اوکراین و اعمال تحریم علیه روسیه و مقام‌های دولت پیشین اوکراین رای داد.

 

………………………………………

 

 روسیه در آستانه تحریم توسط اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا روز چهارشنبه چارچوبی را برای تحریم روسیه بر سر مساله اوکراین تصویب کرد. در صورت اعمال، این تحریم‌ها نخستین تحریم اروپا از دوران جنگ سرد تاکنون علیه این کشور است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، بسیاری این اقدام را اقدامی هماهنگ با آمریکا می‌دانند با این هدف که به مسکو نشان دهند تصرف شبه‌جزیره کریمه هزینه در بر دارد.

تحریم‌های اروپا شامل تحریم سفر و مسدودساختن دارایی‌هاست. اما هنوز مشخص نیست کدام اشخاص یا شرکت‌های روسی قرار است در فهرست این تحریم‌ها قرار گیرند.

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان روز چهارشنبه گفت این تحریم‌ها روز دوشنبه علیه مسکو اعمال خواهد شد مگر اینکه در عرصه دیپلماسی پیشرفت حاصل شود.

بنا بر این گزارش، این تحریم‌ها موجب خواهد شد نخبگان روسی از دسترسی به شهرهای اروپایی که خانه دومشان محسوب می‌شود محروم شوند و پول‌هایشان نیز در بانک‌های اروپایی مسدود گردد.
اخبار بین الملل – ایسنا,واحد مرکزی خبر

سپیده تدین
468 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید