کافه گردش
بین الملل
۸ تیر ۱۳۹۳, ۱۲:۳۱ ب.ظ

تلفات جانی بی‌شمار، تحفه جنگ آمریکا در عراق

COLUMN OF U.S. HEAVY ARMOUR VEHICLES MOVES INTO IRAQ FROM KUWAIT.

براساس یک نظرسنجى تازه، همزمان با بالا گرفتن تهدیدهاى تروریست‌ها علیه دولت عراق، تنها ١٨ درصد از آمریکایى‌ها فکر مى‌کنند دستاوردهاى جنگ عراق ارزش مداخله نظامى در آن کشور را داشته است. 

 

 این نظرسنجى که به طور مشترک توسط نیویورک تایمز و سى‌بى‌اس انجام گرفته، مى‌پرسد آیا هزینه‌هاى حمله به عراق، از جمله تلفات مالى و جانى آن، ارزش داشته است؟

به نظر ٧۵ درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجى این جنگ ارزش این هزینه‌ها را نداشته است که این آمار نسبت به سال ٢٠١١ (درست پیش از خروج ارتش آمریکا از عراق) ١٠ درصد افزایش نشان مى‌دهد. این رقم در سال ٢٠٠٣ میلادى و پنج ماه پس از آغاز جنگ، ۴۵ درصد بوده است. 

 
***   تلفات جانی بی‌شمار، تحفه جنگ آمریکا در عراق
“نیکولاس کریستوف” در مقاله‌اى در نیویورک تایمز مى‌نویسد: حمله سال ٢٠٠٣ ما به عراق هشدار مى‌دهد که گاهى نیروى نظامى مشکلى عمده را به شکل مسئله‌اى حادتر در مى‌آورد. این جنگ بنا به آمار جان ۵۰۰ هزار عراقی و ۴ هزار و پانصد نظامى آمریکایى را گرفته است. وى افزود: لیندا بلایمز، متخصص اقتصاد عمومى از دانشگاه هاروارد هزینه مالى دولت آمریکا را در این جنگ ۴ تریلیون دلار تخمین زده است. 
طبق این نظرسنجى ۶٣ درصد از جمهورى خواهان و ٧٩ درصد از دموکرات‌ها و افراد مستقل نسبت به ارزش دستاوردهاى جنگ عراق براى ایالات متحد به دیده تردید مى‌نگرند. 
 
نیروهاى آمریکایى در پایان سال ٢٠١١ میلادى عراق را ترک کردند و کارشناسان در آن زمان معتقد بودند اوباما پیش از حصول اطمینان از برقرارى امنیت در عراق دست به این اقدام زده است. 
نیکولاس کریستوف مى‌پرسد: آیا هزینه بالاى جنگ عراق درسى به سیاستمداران آمریکایى آموخته است؟ وى مى‌نویسد: هزینه‌هاى ما در عراق بسیار بى نتیجه بوده و دوباره ما را به همان نقطه آغازین بازگردانده است. 
وى در پاسخ به سیاستمدارانى مانند سناتور فاینستاین، دیک چنى، معاون جرج بوش و حاکم نظامى سابق عراق پل برمر که مداخله نظامى را در شرایط کنونى ضرورى مى‌دانند، مى‌نویسد: بله، ابزار نظامى به کار آمده و گاهى نیز مفید واقع مى‌شود. اما یکى از ابتدایى‌ترین آموزه‌هاى روابط بین الملل ناامید کننده‌ترین آنهاست: همواره شمار مشکلات بسیار بیشتر از تعداد راه حل‌هاى موجود است. 
 
***  آمریکا مسئولیت خشونت‌های اخیر در عراق را نپذیرفته
این نظرسنجى نشان مى‌دهد مردم آمریکا از برخى اشکال مداخله نظامى مجدد حمایت مى‌کنند اما هیچ اتفاق نظرى بر سر هیچ یک از گزینه‌ها وجود ندارد، بویژه به این دلیل که به نظر نیمى از شرکت کنندگان در نظرسنجى آمریکا هیچگونه مسئولیتى در قبال فرونشاندن خشونت‌هاى اخیر در عراق ندارد. ۵۱ درصد از شرکت‌کنندگان موافق اعزام مشاورین نظامى به عراق هستند، در حالیکه ۵۶ درصد موافق استفاده از هواپیماهاى بدون سرنشین براى مقابله با تروریست‌هاى داعش بودند. اقلیت ۴٣ درصدى حامى حملات هوایى بوده و تنها ١٩ درصد خواهان اعزام نیروى زمینى به عراق بوده‌اند.
اما فارق از این گزینه‌ها، آمریکایى‌ها درباره نتایج این نوع مداخلات نظامى خوشبین نیستند. این نظرسنجى نشان مى‌دهد به نظر عموم مردم این گزینه‌ها فایده‌اى در پى نخواهند داشت؛ به اعتقاد بیشتر آمریکایى‌ها، ایالات متحد نمى‌تواند کمکى به  موقعیت عراق کند. به گمان ۵٧ درصد افراد، موقعیت پیش آمده در عراق فراتر از کنترل آمریکا است.  
 
به گزارش نشریه ووکس، پنجشنبه گذشته باراک اوباما، رییس جمهور ایالات متحد، اعلام کرد که ٣٠٠ مشاور نظامى آمریکایى به منظور کمک به دولت عراق در راه نبرد با تروریست‌هاى داعش به این کشور اعزام خواهند شد. احتمالا وظیفه این مشاوران تشکیل مراکز عملیات مشترک براى هدایت نیروهاى اطلاعاتى عراقى و آمریکایى در طول نبرد است. هدف این مراکز مشخص کردن اماکن متعلق به داعش و نیروهاى آنها به منظور حمله هوایى ارتش آمریکا خواهد بود. 
سپیده تدین
590 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید