کافه گردش
بین الملل
۱۸ اسفند ۱۳۹۲, ۱۲:۵۰ ب.ظ

سناریوی احتمالی مسکو برای تلافی بحران اوکراین

 

5

سناریوی احتمالی مسکو برای تلافی بحران اوکراین

.

سفیر پیشین امریکا در مسکو اظهار داشته که فرصت موفقیت غرب در وادار کردن روسیه به عقب نشینی نیروهایش از شه جزیره کریمه را بسیار اندک می داند.

“مایکل مک فول” سفیر پیشین امریکا در مسکو در مصاحبه با خبرنگار روزنامه “لس آنجلس تایمز” احتمال ایجاد مانع از سوی دولت روسیه بر سر نقل و انتقال تجهیزات و نیروهای امریکایی از طریق مرز آن کشور با افغانستان را یکی از سناریوهای احتمالی مقابله مسکو با واشنگتن بر سر بحران به وجود آمده در “اوکراین” می داند.

به گزارش “تدبیر”، “پائول ریشتر” تحلیلگر روزنامه “لس آنجلس تایمز” در مصاحبه ای با سفیر پیشین امریکا در مسکو انجام داده نظر او را در مورد واکنش احتمالی دولت روسیه به امریکا در مورد بحران اوکراین را جویا شده است.

سفیر پیشین امریکا در مسکو اظهار داشته که فرصت موفقیت غرب در وادار کردن روسیه به عقب نشینی نیروهایش از شه جزیره کریمه را بسیار اندک می داند. او هم چنین اظهار داشته که تحریم روسیه از سوی دولت امریکا به خصوص تحریم بانکی آن کشور می تواند تاحدودی موثر باشد اما برای متقاعد کردن “ولادیمیر پوتین” به عقب نشینی از موضعش در مورد الحاق “کریمه” به روسیه کافی نمی باشد.

“مک فول” هم چنین اظهار داشته که به احتمال زیاد دولت روسیه بر سر بحران اوکراین حاضر به عقب نشینی از موضعش در مورد موضوعاتی چون برنامه هسته ای ایران و روند نابودی سلاح های شیمیایی سوریه نخواهد شد.  سفیر پیشین امریکا در مسکو در این باره افزوده است :”به احتمال زیاد دولت روسیه حاضر به عقب نشینی از موضعش در مورد نابودی سلاح های شیمیایی سوریه و یا مذاکرات محدود با ایران بر سر برنامه هسته ای آن کشور نخواهد بود چرا که روس ها باور دارند که ادامه روند مذاکره ایران و غرب و نابود کردن سلاح های شیمیایی در سوریه در راستای منافع شان می باشد.”

با این حال سفیر پیشین امریکا درمسکو در مورد یک واکنش احتمالی دولت روسیه در قبال امریکا ابراز نگرانی کرده و در این باره افزوده است :”در مورد احتمال ایجاد مانع از سوی دولت روسیه در مسیر نقل و انتقالات تجهیزات نظامیان امریکا در افغانستان از طریق مرزهای روسیه با آن کشور نگرانی جدی وجود دارد.”

او هم چنین امکان تصمیم گیری شخص “پوتین” برای گسترش دامنه کنترل خود بر سایر مناطق مجاور اوکراین را چندان محتمل ندانسته اما خاطر نشان کرده که در صورت درگیری داخلی هواداران اوکراین و هواداران روسیه در داخل خاک اوکراین امکان گسترش مداخلات نظامی دولت روسیه در سایر مناطق مجاور اوکراین افزایش خواهد یافت که خود تبعات جبران ناپذیری را به دنبال خواهد داشت.

سفیر پیشین امریکا در روسیه خاطر نشان کرده که دولت امریکا باید سه مورد را در مورد نوع برخورد با روسیه در مورد بحران اوکراین در دستور کار قرار دهد. او در این مورد می افزاید :”امریکا باید سه نکته را در دستور کار قرار دهد. یکی تضمین حفظ جان روس تبارهای مقیم شبه جزیره کریمه، اصلاح قانون اساسی اوکراین و اعطای خودمختاری بیش تر به مناطق پیرامونی و هم چنین حمایت از تفاهم نامه امضا شده میان روسیه و اوکراین در تاریخ ۲۱ فوریه.”

سفیر پیشین امریکا در روسیه اکنون در دانشگاه “استنفورد” به فعالیت های پژوهشی می پردازد. او به مدت پنج سال سفیر امریکا در مسکو بود و یکی از سیاستگذاران استراتژیک آن کشور در حوزه سیاست خارجی بوده است.
اخبار بین الملل – تدبیر

سپیده تدین
228 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید