کافه گردش
حوادث
۲۱ خرداد ۱۳۹۳, ۴:۱۰ ب.ظ

امحا صد تن مواد مخدر در کشور در سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر

سید نجیب حسینی صبح امروز در نشست خبری که در محل این ستاد برگزار شد، گفت: امروزه بحران اعتیاد به عنوان چهارمین بحران جهانی ۱۷۰ کشور را تحت تأثیر خود قرار داده است و سالانه حدود ۲۵۰ میلیون نفر در دنیا اعتیاد را تجربه کرده‌اند که قطعا این آمارها تکان‌دهنده است. 66666666666
وی همچنین به درآمد حاصل از تجارت مواد مخدر اشاره کرد و گفت: حدود ۱۰ میلیون قاچاقچی حرفه ای در دنیا از محل مواد مخدر سود می‌برند و سرمایه مادی و معنوی جوانان را می‌بلعند، همچنین سود خالص سالانه آنها ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیارد دلار است و گردش مالی آنها به ۱۵۰۰ تا ۱۶۰۰ میلیارد دلار می‌رسد، قاچاق مواد مخدر نیز در کنار تجارت‌های اسلحه، نفت و توریست، به عنوان یک صنعت غیرقانونی جایگاه چهارم را به خود اختصاص داده است.

معاون اداری، مالی و امور مجلس ستاد گفت: امیدوار نیستیم مجامع جهانی به ما در راستای مبارزه با مواد مخدر کمک کنند، چرا که با رشد ۱۹۲ برابری مواد مخدر و کشت خشخاش در افغانستان مواجهیم و اگر بنای مبارزه وجود داشت، باید این میزان از کشت خشخاش کاهش می‌یافت.

حسینی با بیان اینکه با توجه به پیامدهای ناشی از اعتیاد، می‌توان از آن به عنوان زلزله خاموش یاد کرد، گفت: روزانه ۸ نفر و در محاسبه‌ای ریزتر، هر سه ساعت یک نفر بر اثر استفاده مواد مخدر در کشور فوت ‌می‌کند و متاسفانه این افراد در سنین جوانی قرار دارند و جزو جمعیت فعال ما محسوب می‌شوند، به لحاظ اجتماعی نیز، بخش اعظم زندانی‌ها و ۵۰ درصد طلاق‌های کشور به مواد مخدر مرتبط است و به همین دلیل شایسته است که بسیاری از روزهای سال به این موضوع مهم اختصاص یابد تا بتوان یک راهکار همه جانبه را در دستور کار قرار داد. امروز معتقدیم موضوعات مربوط به مواد مخدر و آسیب‌های آن می‌بایست بدون پرده پوشی و با شفافیت با مردم در میان گذاشته شود زیرا آنها تنها سرمایه بزرگ کشور هستند و می‌توانند ما را در این مبارزه یاری دهند.

وی در ادامه به تشریح برنامه‌های سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر پرداخت و افزود: امحا صد تن مواد مخدر در کشور، بازدید سفرای خارجی و خانواده‌هایشان از کمپ‌های ترک اعتیاد، برگزاری همایش سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر با حضور ۵۰۰ نفر از فرهیختگان و مقامات ارشد کشوری در پنجم تیر ماه، تقدیر از پنج خانواده شهید مبارزه با مواد مخدر در سال گذشته، ملاقات با آیات عظام و بهره‌برداری از ظرفیت‌های عظیم مراجع برای امر خطیر مبارزه، حضور تمامی استانداران و فرمانداران کشوری و لشگری در نمازهای جمعه و ایراد سخنرانی برای نمازگزاران و همچنین شرکت شخص وزیر کشور و دبیرکل ستاد در نماز جمعه تهران و سخنرانی وی پیش از خطبه‌های نماز، برگزاری ۱۰۵ مسابقه ورزشی، ۷۵ همایش مربوط به بهبود یافتگان از اعتیاد و ۱۹۵ نمایشگاه در سراسر کشور در راستای نمایش ‏توانمندی بهبودیافتگان و خانواده‌های آنها و ارائه عملکرد یکساله ستاد مبارزه با مواد مخدر در حوزه‌های پیشگیری، درمان، اقدامات بین‌المللی از جمله برنامه‌های بزرگداشت سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر است.

دبیر کمیته برگزاری مراسم سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر در ادامه، با بیان اینکه کار مهم و ارزشمند دیگر استفاده از ظرفیت بزرگ جمعیت هلال احمر است، گفت: امروز هلال احمر با توجه به ظرفیت مردمی غنی که دارد در دور ترین نقاط کشور حضور یافته به همین خاطر با توجه به تفاهم‌های به عمل آمده مقرر شده با برپایی چادر هلال احمر در مقابل تمام مصلی‌های کشور و در مسیر جاده‌ها، مسائل و آسیب‌های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی اعتیاد را به مردم منتقل کنند.

حسینی با بیان اینکه ۹۱ درصد نگرانی خانواده‌ها برای جوانانشان مسائل مربوط به اعتیاد است، به برنامه‌های ستاد برای بهبودیافتگان اشاره کرد و گفت: آیین‌نامه مراقبت‌های معتادان پس از خروج از اعتیاد در این رابطه مورد پیگیری قرار گرفت و توسط رئیس قوه قضاییه ابلاغ شد. مددکاری،‌ توانمندسازی، اشتغال، بازگرداندن معتادان بهبود یافته به خانواده‌ها و هویت یافتن آنها در جامعه و خانواده از جمله موارد مورد تاکید در این آیین نامه هستند.

وی افزود: ۲۶۰ میلیارد ریال اعتبار به توانمندسازی بهبودیافتگان اختصاص یافته و طبق توافقی که با بانک‌ها انجام شده است، تسهیلات بانکی با شرایطی که خود ستاد برای بانک تعیین کرده است، به بهبودیافتگان پرداخت می‌شود. تا بتواینم زمینه لازم را برای بهبود یافتگان در جهت توانمندسازی و خودکفایی آنها فراهم کنیم.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا برنامه‌ای برای تغییر قوانین مربوط به مبارزه با مواد مخدر دارید، گفت: مسلم است که قوانین ما باید به روز و کارآمد باشد. البته معتقدیم هر قانونی تا زمانی که وجود دارد برای ما لازم الاجراست. البته کمیته حقوقی ستاد در همین راستا ماهانه جلساتی را برگزار می‌کند و نقاط ضعف و قوت قوانین گذشته و فعلی را مورد بررسی قرار می‌دهد. هرجا نیز مشکلی وجود داشته باشد آنرا پیگیری می‌کند. اکنون با مجلس شورای اسلامی ارتباط تنگاتنگی داریم و فراکسیون مبارزه با مواد مخدر را تا آینده نزدیک در جهت حمایت از بهبود یافتگان تشکیل خواهیم داد.

معاون اداری مالی و امور مجلس ستاد در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر انتقادات رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر از برخی قوانین مصوب در این حوزه گفت: وقتی قانونی در مجلس تصویب می‌شود لازم الاجراست البته قانون مورد انتقاد سردار مویدی تا شش ماه دیگر مهلت اجرا دارد و ما نیز نقطه نظرات اصلاحی خود را از طریق مجاری ذی‌صلاح پیگیری می‌کنیم.

حسینی به اعلام جزئیات مربوط به برگزاری همایشی درباره معتادان بهبود یافته و خانواده‌های آنها اشاره و اظهار کرد: این همایش سوم تیر ماه باحضور وزیر کشور و دبیرکل ستاد برگزار می‌شود. در سال ۹۲ بر اساس تبصره دو ماده ۱۶ قانون مبارزه با مواد مخدر به ما اختیار داده شد معتادانی را که جمع آوری می‌شوند در اختیار کمپ‌های خصوصی قرار دهیم. در سال ۹۲، هزار نفر را بر اساس قراردادی که با ۴۰ تا ۴۵ کمپ بستیم به کمپها وارد و آنان ظرف مدت سه ماه دوره‌های آموزشی و توانمندسازی را طی کردند.

وی ادامه داد: ۶۰ تا ۶۵ درصد از خانواده‌های این افراد از سراسر کشور را شناسایی کردیم. متاسفانه برخی از این خانواده‌ها هشت تا ۹ سال بود که از فرزندان خود بی خبر بودند که در این مراسم فرزندان را تحویل خواهند گرفت، البته رسالت ما به پایان نمی‌رسد و پیگیری مددکاران درباره وضعیت بهبود یافتگان تا چند ماه بعد از آن نیز ادامه خواهد داشت.

سپیده تدین
513 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید