کافه گردش
حوادث
۲۹ خرداد ۱۳۹۳, ۱۰:۴۹ ق.ظ

گزارش کمیته بررسی طوفان ۱۱۸ کیلومتری / لزوم تجهیز هواشناسی کشوری و توبیخ ۳ مدیر استانی

 

2352879_356

این کارگروه متشکل از کریمی معاون عمرانی استاندار تهران، احمدی گیوی رییس موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، اکبرپور معاون امور آمادگی و مقابله سازمان مدیریت بحران کشور، میرزایی معاون توسعه و پیش‌بینی هواشناسی و کمالی مشاور وزارت راه در امور هواشناسی گزارش خود را در سه بخش مشخصات طوفان، امکان پیش بینی و عملکرد هواشناسی و اداره کل بحران و پیشنهادات برای آینده ارایه کرده است.

این گزارش در بخش نخست خود از طوفانی در ساعت ۱۷:۳۰ با سرعتی معادل ۱۱۸ کیلومتر بر ساعت و به صورت محلی و همرفتی شدید در منطقه حدفاصل ساوه، قم، تهران خبر داده که منجر به ایجاد بادهای افقی قوی و با تغییرات تندی و بسیار زیاد در منطقه شده است.

در ادامه اعضائ کمیته درباره پیش بینی‌پذیری این طوفان با توجه به بررسی اسناد و نکات کارشنایی و اینکه این حادثه از ابتدای راه‌اندازی هواشناسی یعنی در نیم قرن گذشته کشور بی سابقه بوده معتقدند، امکان پیش‌بینی طوفان با امکانات و شرایط موجود میسر نبوده و از سوی سازمان هواشناسی بویژه مدیرکل هواشناسی استان در حوزه پیش بینی قصوری رخ نداده است.

همچنین درباره سوابق این طوفان در کشورهای دیگر جهان و امکان پیش بینی آن نیز اشاره شده است که این سامانه در غالب نقاط جهان از جمله کشورهای پیشرفته برای مثال طوفان‎های اخیر آلمان، مسکو، اوکلاهما و فلوریدا اتفاق افتاده و پیش‌بینی های صادر شده در رابطه با این طوفان‌ها با اتفاق واقع شده متفاوت بوده است که غیرقابل پیش‌بنی بودن این سامانه‌ها را با توجه به امکانات و تجهیزات پیشرفته این کشورها نشان می‌دهد.

این گزارش می‌افزاید با عنایت به مستندات مبنی بر اعلام وضعیت جوی توسط اداره کل مدیریت بحران استان اقدامات لازم با امکانات موجود به موقع صورت پذیرفته و نیز لازم است که با راه‌اندازی سامانه اطلاع رسانی سریع و گزارش مردمی در بحرانهای بعدی موثر تر عمل کرد.

در حوزه آموزشهای شهروندی و امدادرسانی‌های شهروندی به ضرورت توجه ویژه به آموزشهای عمومی از طریق رسانه، جراید، آموزش و پرورش و علی‌الخصوص سیما بواسطه خود امدادی و آمادگی مقابل مخاطرات طبیعی اشاره و بر برنامه‌ریزی دقیق و مدونی در جمع مرتفع نمودن این موضوع با همکاری دستگاههای تخصصی و حوزه امداد و نجات تاکید ویژه دارد.

اعضای کمیته در بخش دیگری از گزارش خود در راستای اقدامات پیشگیرانه و پرهیز از حوادث مشابه پیشنهاداتی برای قرار گرفتن در اولویت برنامه‌های آتی نیز ارایه کردند.

هماهنگی و ارتقاء سطح ورود مسئولین و نیروهای واکنش سریع، آموزش در کنار ارتقاء‌تجهیزات و امکانات لازم در سازمانهای مربوط، اصلاح ساختار سازمانی حوزه مدیریت بحران و دستگاههای درگیر در پایتخت، تقویت امکانات و سامانه‌های ارتباطی اداره کل مدیریت بحران استان و سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، نظارت پیوسته و دقیق در اجرای آئین نامه ها و زیرساخت های شهری، ارتقاء سطح استانداردهای کمی و کیفی موجود، ضرورت توجه به تأمین منابع اعتباری به منظور ارتقاء تجهیزات، امکانات سازمان هواشناسی کشور مطابق با استانداردها بین المللی و سطح علمی روز دنیا مجموعه پیشنهادات اعضای این کمیته به استاندار تهران است.

همچنین استاندار تهران در پی این گزارش در پی نوشتی ضمن توبیخ مدیران کل هواشناسی و بحران استان تهران و اعلام به شهردار تهران برای توبیخ رییس بحران شهر تهران نسبت به اطلاع به وزیر راه و شهرسازی برای ایجاد امکان تجهیز سازمان هواشناسی، اطلاع رسانی محتوای آن به مردم و جبران خسارت حادثه دیدگان و جانباختگان با هماهنگی شهرداری تهران دستور داد.

سپیده تدین
403 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید