کافه گردش
سیاسی
۳۰ خرداد ۱۳۹۳, ۱۱:۱۷ ق.ظ

آغاز رایزنی دوباره معاونین ظریف و اشتون ساعت ۱۰:۳۰ صبح به وقت وین

2348362_166

بار دیگر این شهر میزبان دیپلمات‌هایی از ایران، آلمان، انگلیس، آمریکا، روسیه‌، فرانسه و چین است تا درباره پرونده هسته‌ای ایران و رسیدن به توافق نهایی به بحث و گفتگو بپردازند.

دور جدید مذاکرات ایران و ١+۵ به ریاست “محمد جواد ظریف” وزیر امور خارجه کشورمان و “کاترین اشتون” مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در چارچوب گام پایانی توافق ژنو برگزار می‌شود.

معاونان وزیر امور خارجه کشورمان و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ساعت ۱۰:۳۰ به وقت وین دیدار خواهند کرد
در این دور از مذاکرات که از روز دوشنبه ۱۶ ژوئن (۲۶ خرداد) در وین آغاز شده و  تا جمعه ۲۰ ژوئن (۳۰ خرداد) به طول می‌انجامد قرار است گفتگوها بر پایه آغاز نگارش متن توافق جامع هسته‌ای بنا شود.

وزیر امور خارجه کشورمان و  مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به منظور هماهنگی‌های لازم برای ادامه مذاکرات طی ناهار کاری اولین دیدار را صورت دادند و پس از آن نشست سه جانبه‌ای بین ایرن و آمریکا، اشتون برگزار شد همچنین “سرگئی ریابکوف” در این زمینه اظهار داشت که هیچ تغییری در موضع ایالات متحده درباره اندازه غنی سازی ایران دیده نمی‌شود. فکر کنم برای پیشرفت در مذاکرات، ایران باید انتخاب و حرکتی بکند. ایرانی‌ها باید در مورد تعداد سانتریفیوژها تغییری ایجاد کنند.

پس از آن در روز دوم اقامت هیئت ایرانی در وین “محمدجواد ظریف” وزیر امورخارجه کشورمان  در حاشیه مذاکرات با “یوکیا آمانو”دیدار کرد و پس از آن به طور رسمی دور جدید مذاکرات ایران و ۱+۵ آغاز شد، و با پایان آن در نوبت دیگری در همان روز دو نشست کارشناسی بین ایران و ۱+۵ صورت گرفت.

گفتنی است روز سوم اقامت هیئت ایرانی در وین با مذاکرات در سطح معاونین پیگیری شد , و پس از آن با مذاکرات داخلی ۱+۵  همراه بود که منجر به شروع نگارش پیش‌نویس شد.

همچنین وزیر امور خارجه کشورمان در جمع خبرنگاران اذعان داشت: برخی مواضعی که توسط گروه ۱+۵ اتخاذ می‌شود غیر قابل قبول است و امیدواریم آن‌ها با واقع‌بینی جلو بیایند و ما نگارش متن را از نکاتی آغاز می‌کنیم که توافق بیشتری روی آن‌ها وجود دارد.

انتهای پیام/

سپیده تدین
410 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید