کافه گردش
سیاسی
۱ تیر ۱۳۹۳, ۱۰:۵۴ ق.ظ

آیا یک توافق موقت جدید در راه است؟

n00343300-b

برخی منابع می گویند یکی از سناریوهایی که اخیرا در مذاکرات جدی شده، این است که به جای تمدید توافق ژنو، یک توافق موقت جدید میان ایران و ۱+۵ امضا شود.ایران و ۱+۵، پنجمین دور مذاکرات خود در وین را از روز دوشنبه آغاز کرده اند و هدف از این مذاکرات نگارش متن توافق نهایی اعلام شده است.

با این وجود به نظر می رسد به دلایل تکنیکی و به دلایل سیاسی، رسیدن به یک متن مورد توافق تا روز ۳۰ تیر به سادگی امکانپذیر نخواهد بود.

علت اصلی این است که ظاهرا امریکا مایل نیست در ۴ حوزه لغو یکباره تحریم ها، حفظ ظرفیت فعلی غنی سازی ایران، موضوع تحقیق و توسعه و مسائل مرتبط با بخش نظامی ایران دیدگاهی واقع بینانه اتخاذ کند و محدودیت هایی که غرب خواهان آن است، از نظر ایران خط قرمز محسوب می شود.

یکی از سناریوهایی که در صورت عدم توافق از آن سخن گفته می شود این است که توافق ژنو مجددا برای ۶ ماه دیگر تمدید شود.

برخی منابع می گویند این روش چندان به نفع ایران نخواهد بود چرا که ایران اساسا توافق ژنو را یک توافق خوب ارزیابی نمی کند، ضمن اینکه ۱+۵ به تعهدات خود طبق توافق ژنو به هیچ وجه رضایت بخش نبوده است.

یکی از سناریوهایی که اخیرا از آن سخن گفته می شود این است که ایران و ۱+۵ همان مقدار از مباحث را که تا کنون بر سر آن تفاهم کرده اند در قالب یک توافق موقت جدید تنظیم کنند و در ازای آن بخش های بیشتری از تحریم ها برچیده شود.

هیچ کدام از دو طرف ایران و ۱+۵ فعلا به طور علنی در این باره سخن نگفته اند چرا که اصلی در توافق ژنو وجود دارد که می گوید درباره هیچ چیز توافق نشده مگر اینکه درباره همه چیز توافق شده باشد.

اما کارشناسان می گویند این اصل مربوط به توافق جامع است و وقتی که پای یک توافق موقت جدید در میان باشد دیگر لازم نیست که درباره همه چیز توافق شود.

به این ترتیب شیوه ای ایجاد خواهد شد که بدون از بین رفتن ظرفیت مذاکرات، زمان بیشتری برای بحث درباره مسائل دشوار ایجاد شود.

سپیده تدین
478 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید