کافه گردش
سیاسی
۲۲ اسفند ۱۳۹۲, ۱۲:۳۶ ب.ظ

اظهارت تند و توهین‌آمیز نخست وزیر انگلیس علیه ایران

10

اظهارت تند و توهین‌آمیز نخست وزیر انگلیس علیه ایران

.

بازتاب سفر رئیس جمهور ایران به عمان و بحث درباره نقش احتمالی عمان در بهبود روابط ایران با کشورهای منطقه، برگزاری کنفرانس بین المللی دوستان سوریه در تهران، اظهارات تهاجمی نخست وزیر انگلیس علیه ایران و توافق ایران و روسیه برای ساخت دو نیروگاه هسته ای جدید، از جمله مهمترین مطالب امروز مطبوعات جهان درباره ایران است.

به گزارش «تابناک»، اخبار مربوط به سفر رئیس جمهور ایران به عمان، بخشی از مطالب امروز مربوط به ایران را در میان مطبوعات جهان تشکیل می دهد.

 

در این زمینه، خبرگزاری کویت از امضای سه قرارداد همکاری میان ایران و عمان در زمینه انرژی، اشتغال و حمل و نقل خبر داده است. این خبرگزاری اشاره می کند که در زمینه انرژی، قراردادی برای احداث یک خط لوله از زیر بستر دریای عمان به امضای طرفین رسیده که زمینه صادرات گاز ایران به این کشور را فراهم کند. وزیر نفت عمان، امضای این قرارداد را نقطه آغازی جدید در روابط اقتصادی دو کشور خوانده است. این قرارداد گازی و همچنین دو قرارداد دیگر، با حضور وزرای مربوطه از ایران و کشور عمان به امضا رسیده است.

در مطلب دیگری در همین زمینه، روزنامه «گالف نیوز» با انتشار تحلیلی، درباره پتانسیل عمان برای نزدیک کردن ایران و کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس به یکدیگر سخن گفته است. این روزنامه می نویسد سفر روحانی به عمان به عنوان نخستین دیدار وی به عنوان رئیس جمهور ایران از یک کشور عربی، باید از سوی دولت های منطقه مورد استقبال قرار گیرد؛ زیرا این امر نشانگر آن است که وی تلاش دارد روابط ایران با کشورهای عربی را که طی سال های اخیر تیره شده بود، بهبود ببخشد. از سوی دیگر، گالف نیوز اشاره می کند که انتخاب عمان به عنوان مقصد نخستین سفر روحانی، انتخابی مناسب بوده؛ زیرا دو کشور از روابط تاریخی برخوردار هستند و عمان نیز نسبت به بهبود بخشیدن روابط ایران با کشورهای منطقه متمایل است.

اما «گالف تودی»، دیگر روزنامه اماراتی، موضوع برگزاری کنفرانس «دوستان سوریه» در تهران را مورد توجه قرار داده است. این روزنامه می نویسد ایران با برگزاری ورژنی بدیل از کنفرانس دوستان سوریه و با گرد هم آوردن نمایندگان مجالس کشورهای مختلف نزدیک به خود از سراسر جهان، در راستای یافتن راه حلی دیپلماتیک برای بحران سوریه تلاش کرده است. در این مطلب اشاره شده که کنفرانس مذکور، در مقابل کنفرانس دیگری با همین نام قرار دارد که از سوی کشورهای غربی و عربی و با هدف حمایت از گروه های مخالف و شورشی سوری برگزار شده است. گالف تودی در ادامه گزارش مختصری از این کنفرانس را نیز منتشر کرده است.

در میان دیگر مطالب، سخنان روز گذشته دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس در جلسه ای در پارلمان رژیم اسرائیل، مورد توجه شماری از مطبوعات بین المللی قرار گرفته است. روزنامه «دیلی میل» از جمله مطبوعاتی است که سخنان تند و توهین آمیز کامرون علیه ایران را بازتاب داده و می نویسد نخست وزیر انگلیس در سخنرانی خود، ایران را یک «حکومت مستبد» خوانده است. به نوشته این روزنامه، کامرون خطاب به نمایندگان پارلمان رژیم اسرائیل گفته در «بدبینی عمیق» و نگرانی شدید آن ها نسبت به ایران شریک است و نسبت به دولت جدید ایران نیز دیدگاهی خوشبینانه ندارد. وی همچنین با ادعاهای مقامات اسرائیلی مبنی بر توقیف یک کشتی حامل سلاح های ایرانی همراه شده و حملات شدیدی را در این زمینه متوجه ایران کرده است.

در نهایت، موضوع احداث نیروگاه های هسته ای جدید در ایران از سوی روسیه، خبر دیگری است که در شماری از مطبوعات بین المللی و منطقه ای بازتاب داشته است. سایت شبکه خبری «الجزیره» ضمن پرداختن به این خبر می نویسد ایران و روسیه بر سر تدوین پیش نویس توافقنامه ای جهت احداث دستکم دو نیروگاه هسته ای جدید در ایران به مذاکره پرداخته اند. این سایت به نقل از منابع خبری داخلی ایران اشاره می کند که نیکلای اسپاسکی، از مقامات ارشد روسیه که به تازگی به ایران سفر کرده و مقامات ایرانی، به توافقی مقدماتی بر سر احداث این نیروگاه ها دست پیدا کرده اند.
اخبار سیاست خارجی – تابناک

سپیده تدین
493 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید