کافه گردش
سیاسی
۲۲ اسفند ۱۳۹۲, ۱۲:۲۷ ب.ظ

اوباما «وضعیت اضطراری» در قبال ایران را تمدید کرد

6

اوباما «وضعیت اضطراری» در قبال ایران را تمدید کرد

.

پس از ۱۹ سال و با وجود توافق ژنو؛ اوباما «وضعیت اضطراری» در قبال ایران را تمدید کرد

رییس جمهوری آمریکا در نامه‌ای به کنگره کشورش خبر داده است که با تمدید وضعیت اضطراری در قبال ایران، قانونی را که ۱۹ سال پیش در این زمینه وضع شده بود را برای یک سال دیگر اجرایی نگه می‌دارد.

به نقل از بی‌بی‌سی، قانون وضعیت اضطراری در قبال ایران در ماه مارس ۱۹۹۵ وضع شد و طبق مفاد آن بعد از یک سال خود به خود منقضی می‌شود مگر اینکه ۹۰ روز پیش از تاریخ انقضای یک‌ساله رییس جمهوری آمریکا در نامه‌ای به کنگره از تمدید آن خبر بدهد.

قانون وضعیت اضطراری در قبال ایران در ۱۹ سال گذشته به طور متناوب تمدید شده است اما این اولین تمدید آن بعد از حصول توافق موقت هسته‌ای در ژنو است.

رییس جمهوری آمریکا در این نامه آورده اگر چه این اولین بار در یک دهه گذشته است که «توافق ژنو عقب نشینی در بخش‌های کلیدی برنامه هسته‌ای ایران را ممکن کرده است»، از آنجا که برخی اقدامات و سیاست‌های دولت ایران با منافع آمریکا در منطقه مخالف است و برای امنیت ملی، سیاست خارجی و اقتصاد آمریکا تهدیدی غیر متعارف و جدی است، وضعیت اضطراری در قبال ایران و تحریم‌های جامع علیه این کشور ادامه خواهد یافت.

وضعیت اضطراری و تحریم ایران
«قانون اختیارات اقتصادی اضطراری بین‌المللی» در سال ١٩٧٧ به تصویب کنگره و امضای رئیس جمهوری وقت آمریکا رسید و براساس آن، به رئیس جمهوری اجازه داده شده است تا با اعلام وضعیت اضطراری ملی در واکنش به «تهدید غیرمتعارف و فوق‌العاده نسبت به امنیت ایالات متحده از سوی منبع خارجی» روابط تجاری آمریکا با آن منبع را «تنظیم کند.»

فرمان وضعیت اضطراری ملی در ارتباط با ایران در دوره ریاست جمهوری بیل کلینتون صادر شد.

«منبع تهدید» مورد اشاره در این قانون می‌تواند کلا در خارج از خاک ایالات متحده واقع یا بخشی از آن داخلی و بخشی دیگر خارجی واقع شده باشد. اجازه «تنظیم» روابط تجاری از جمله شامل توقف معاملات، مسدود کردن دارایی‌ها و در صورت حمله نظامی به خاک آمریکا، ضبط اموال طرف متخاصم است.

تمدید وضعیت اضطراری علیه ایران و ادعاهای ضد ایرانی باراک اوباما در شرایطی است که به نظر می‌رسد این دست اقدامات و اظهار نظرها، حداقل با روح توافقنامه ژنو که میان ایران و ۱+۵ منعقد شد‌، در تضاد است و نقض توافق ژنو محسوب می‌شود.

پیشتر هم مقامات آمریکایی با وضع تحریم‌های جدید علیه جمهوری اسلامی توافقنامه ژنو را نقض کرده بودند.
اخبار سیاست خارجی – تسنیم

سپیده تدین
519 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید