کافه گردش
سیاسی
۳۰ خرداد ۱۳۹۳, ۱۰:۳۱ ق.ظ

تاکید ایران بر حفظ حقوق هسته ای/رویترز:ایران برای کاهش سانتریفیوژهایش تمایلی نشان نداده است

14-6-20-102226444444444444

مذاکرات هسته ای ایران و ۱+۵ در حالی پیگیری می شود که اگر چه نگارش متن توافق نهایی آغاز شده، اما ایران برحفظ حقوق خود در گام نهایی تاکید دارد.

خبرنگاران حاضر در محل مذاکرات با دیپلماتهایی روبرو هستند که می گویند هیچ اظهار نظری ندارند.تنها خبر مهم از مذاکرات آن است که دور بعدی مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ دوم جولای (چهارشنبه ۱۱ تیرماه) برگزار می‌شود.

پنجمین دور مذاکرات بین ایران و اعضای ۱+۵ از روز دوشنبه در وین پایتخت اتریش آغاز شده است. وزیر امور خارجه ایران پیشتر به خبرنگاران اعلام کرد که نگارش متن توافق نهایی با عنوان “برنامه اقدام مشترک جامع” آغاز شده است.بر اساس آخرین گزارش‌ها قرار است که این مذاکرات روز جمعه نیز ادامه یابد.

خبرنگاران روز گذشته بار دیگر شاهد رایزنی دوجانبه محمدجواد ظریف و کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به مدت ۲ ساعت و نیم بودند.بعد از این مذاکرات هم عراقچی و اشمیت معاون ظریف و اشتون با یکدیگر ملاقات کرده و سپس مشورت های داخلی ایران و گروه ۱+۵ انجام شد.

تسنیم به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس نوشته که ۲ دیپلمات گفته اند مذاکرات هسته ای ایران و گروه ۱+۵ «پیشرفت کمی داشته» و هیئت ایران در وین خواستار حفظ تمامی سانتریفیوژهای فعلی و در مرحله نهایی ۱۵۰ هزار سانتریفیوژ است.

به گفته آنها مشکل اصلی موضوع غنی سازی اورانیوم است، آمریکا و اعضای ۱+۵ به دنبال کاهش بالقوه برنامه غنی سازی ایران هستند و ایران با تاکید بر اینکه سلاح هسته ای نمی خواهد در مقابل آنها مقاومت می کند.
خبرگزاری “رویترز” هم به نقل از منابع غربی مطلع از مذاکرات گزارش داد: در مذاکرات وین، ایران با پیشنهاد کاهش قابل توجه سانتریفیوژها مخالفت کرده و برای کاهش سانتریفیوژهایش تمایلی نشان نداده است.

سپیده تدین
405 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید