کافه گردش
سیاسی
۲۹ اسفند ۱۳۹۲, ۹:۴۶ ق.ظ

تهدید روسیه به تغییر موضع در مساله هسته‌ای ایران

11

تهدید روسیه به تغییر موضع در مساله هسته‌ای ایران

.

با پایان دور جدید مذاکرات هسته‌ای در وین ابراز خوش‌بینی و بدبینی مقامات کشورهای مختلف در باره احتمال رسیدن به توافق نهایی، تهدید روسیه به تغییر موضع در مساله هسته‌ای ایران، اختصاص بودجه سه میلیاردی برای آماده شدن ارتش رژیم صهیونیستی برای جنگ با ایران، رشد پیوسته صادرات نفت ایران در ماه‌های اخیر و اظهارات مقامات پاکستانی در مورد ریشه مشکلات خط لوله صلح از جمله مهم‌ترین مطالب امروز مطبوعات جهان درباره ایران است.

به گزارش تابناک ، نیویورک تایمز از جمله روزنامه‌هایی است که پایان این دور از مذاکرات با ابراز خوش‌بینی مقامات طرف‌های حاضر در مذاکرات را مورد توجه قرار داده است. بی‌بی‌سی نیز سخنان ظریف وزیر خارجه ایران را مهم دانسته که اظهار داشته، نشانه‌هایی از رسیدن به توافق جامع وجود دارد. این در حالی است که هیلاری کلینتون وزیر خارجه سابق آمریکا که از نامزدهای احتمالی انتخابات آتی ریاست جمهوری این کشور است، نسبت به تمایل ایران برای رسیدن به توافق نهایی، ابراز بدبینی شخصی کرده است. سخنان وی مورد توجه واشنگتن پست قرار گرفته است.

این در حالی است که شدیدترین تهدید روسیه علیه غرب در روزهای اخیر با پرونده هسته‌ای ایران گره خورده است. به گزارش آسوشیتدپرس، تنش بین روسیه و آمریکا روز چهارشنبه به مساله هسته‌ای ایران نیز کشیده شد و سرگئی ریابکوف مذاکره‌کننده ارشد روس هشدار داده است که این کشور ممکن است با اقداماتی تلافی‌جویانه به تلاش‌های غرب برای تشویق ایران به محدود کردن برنامه هسته‌ای خود آسیب بزند. این اظهارات جدی‌ترین تهدید روس‌ها در مقابل تحریم‌های ایالات متحده علیه این کشور پس از الحاق منطقه کریمه به روسیه دانسته شده است.

اختصاص سه میلیارد دلار برای آماده شدن برای جنگ با ایران در بودجه سال ۲۰۱۴ وزارت جنگ رژیم اسرائیل موضوع مهم دیگری است که رسانه‌های بین‌المللی آن را به نقل از روزنامه اسرائیلی هاآرتص مورد توجه قرار داده‌اند.

 

راشا تودی در این باره نوشته که در بودجه نظامی سال ۲۰۱۴ اسرائیل، حداقل ده میلیارد شکل (واحد پول اسرائیل) برای آمادگی برای جنگ با ایران اختصاص داده شده است. مقامات ارشد اسرائیلی اخیرا گفته‌اند که ممکن است این رژیم بدون کمک ایالات متحده به ایران حمله کند. خبر اختصاص این مبلغ به نقل از سه عضو پارلمان این رژیم نقل شده است که در جلسه تصمیم‌گیری در این باره حضور داشته‌اند. مقامات ارتش اسرائیل درخواست مبلغی بین ده تا دوازده میلیارد شکل را داشته‌اند. مبلغ تصویب شده حدود بیست درصد بودجه نظامی رژیم اسرائیل را تشکیل می‌دهد.

اخبار سیاست خارجی – تابناک

سپیده تدین
407 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید