کافه گردش
سیاسی
۳ تیر ۱۳۹۳, ۳:۴۹ ب.ظ

توافق جدید عراق با آمریکا برای عملیاتی نظامی

توافق جدید عراق با آمریکا برای عملیاتی نظامی

مشاور رسانه ای نخست وزیر عراق گفت: بغداد و واشنگتن بر سر انجام دادن عملیات نظامی طی چند روز آینده توافق کردند.

علی الموسوی گفت، در دیداری که بین مالکی و جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، صورت گرفت دو طرف بر سر انجام دادن عملیات نظامی بر ضد داعش در چند روز آینده توافق کردند.

وی در گفتگوی تلفنی با العراقیه گفت: سفر جان کری به عراق، نشان دهنده تمایل آمریکا برای حمایت از عراق در جنگ با تروریسم است.

الموسوی افزود: کری در سفر خود بر دو محور اصلی تاکید کرد: اول اینکه، در جنگ با تروریسم آمریکا در کنار عراق ایستاده است و دوم اینکه رویارویی با داعش، در اصل مبارزه با تروریسم است که خطری برای همه جهان به شمار می رود.

هوشیار زیباری وزیر امور خارجه عراق تشکیل حکومت داعشی در غرب عراق را خطری برای کل منطقه توصیف کرد.

وی گفت: این وضع نه تنها برای عراق تهدیدی مرگبار است بلکه برای منطقه و کشورهای حوزه خلیج فارس نیز همین خطر را دارد.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا روز سه شنبه وارد منطقه خودمختار کردستان عراق شد.

قاسم عطا سخنگوی دفتر فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق اعلام کرد: گروه تروریستی داعش درحملات خود به مناطق مختلف عراق صدها سرباز عراقی را سر بریده و یا اعدام کرده اند.

وی افزود جنایاتی که گروه تروریستی داعش در عراق مرتکب شده اند شامل صدها غیر نظامی نیز می شود.

نماینده ائتلاف دولت قانون در پارلمان عراق روز دوشنبه اعلام کرد: اتیل النجیفی استاندار فراری استان نینوا به اتهام خیانت بزرگ باید محاکمه شود.

حنان فتلاوی گفت: اتیل النجیفی از حاکم شدن داعش بر عراق خرسند است و باید به اتهام خیانت بزرگ محاکمه شود.

ابراهیم جعفری رئیس ائتلاف ملی در پارلمان عراق گفت: آنچه در عراق جریان دارد تلاش برای نا امن کردن عراق با هدف از بین بردن روند سیاسی در این کشور است.

وی افزود: عراق با چالشهای زیادی مواجه بوده است و ورود داعش به عراق و اقداماتی که انجام می دهد به این معنا نیست که اراده مردم عراق شکسته شده است البته خساراتی وارد کرده و جنایاتی مرتکب شده اند اما مردم عراق پاسخ قاطعی به آنها دادند که این وحدت مردم با درایت مراجع دینی به ویژه آیت الله سیستانی به وجود آمد و همه مردم دنیا دیدند که خیابانها چگونه از نیروهای مردمی پر شد و همه آنها برای حمایت و حفظ عراق و حاکمیت آن برابر تروریست ها به پا خاستند.

وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا در نشستی در بروکسل مداخله نظامی در عراق را رد کردند.

دولت کویت روز دوشنبه گزارش ها مبنی بر خارج کردن سفیر خود را از عراق تکذیب کرد.

شیخ محمد بلاسم، مدیر اداره اوقاف اهل سنت عراق در جنوب این کشور، اعلام کرد: تیپ اهل سنت برای همکاری با ارتش عراق در مبارزه با گروه های تکفیری مسلح تشکیل خواهد شد.

تحولات میدانی
ارتش عراق از پاکسازی و تامین امنیت منطقه العظیم و کشته شدن چهل تروریست در منطقه جلام استان دیاله خبر داد.

العظیم یک منطقه استراتژیکی در ۹۰ کیلومتری شمال شرق بغداد است که با دو استان صلاح الدین و کرکوک مرزهای مشترک دارد.

تروریست های تکفیری تلاش کردند با استفاده از صحرای پهناور جلام به سامرا نفوذ و این منطقه را ناامن کنند.

ستاد عملیات استان انبار امروز خبر تسلط گروه های مسلح بر دو گذرگاه مرزی طریبیل و الولید را تکذیب کرد.

العراقیه گزارش داد، نیروهای امنیتی عراقی، یکی از سرکردگان داعش به نام حسام السطام و دوازده نفر از دستیاران او را در منطقه یثرب، جنوب تکریت به هلاکت رساندند.

برخی منابع خبری از ورود تروریست های داعش به پالایشگاه بیجی خبر می دهند اما منابع امنیتی عراق ورود آنها را به این پالایشگاه تکذیب کرد.

شبکه تلویزیونی المیادین ، از درگیری های شدید بین ارتش عراق و گروهک تروریستی دولت اسلامی عراق و شام (داعش) در منطقه پالایشگاه بیجی در استان صلاح الدین عراق خبر داد.شبکه تلویزیونی سی ان ان نیز اعلام کرد: شبه نظامیان تندرو سنی داعش کنترل پالایشگاه بزرگ بیجی، بزرگترین پالایشگاه عراق و پایگاه هوایی در تلعفر را در دست گرفتند و بخش هایی از کردستان در شمال عراق تصرف کردند.

منابع امنیتی عراق ورود تروریست های داعش را به پالایشگاه بیجی تکذیب کردند.

شبکه العراقیه گزارش داد ، نیروهای مبارزه با تروریسم و نیروهای امنیتی این پالایشگاه را به طور کامل به کنترل خود درآورده اند.

همچنین تروریست های داعش ۵۷ خانوار را که از منطقه العلم در استان صلاح الدین به سمت حویجه می رفتند بازداشت کردند.

یک منبع امنیتی درباره گفت: تروریست های داعش خانوارهای بازداشت شده را به منطقه بیجی بردند و تهدید کردند اگر منطقه العلم تسلیم آنها نشود، همه اعضای این خانوارها را خواهند کشت و اجسادشان را در دجله خواهند انداخت.

یک منبع دیگر در عملیات سامرا اعلام کرد: در حملات نیروی هوایی عراق ۱۴ نفر از عناصر داعش کشته شدند و هفت دستگاه خودروی مجهز به تیربار و دو دستگاه خودروی هامر در منطقه العلم و شهرستان دور منهدم شد.

همچنین افراد مسلح داعش حقوق مسیحیان را در موصل زیر پا گذاشته اند و کلیساها و معابد و اماکن عبادی مسیحیان را نابود می کنند و دارایی های آنان را به یغما می برند.

به گفته منابع آگاه عراقی ، گروه تروریستی دولت اسلامی عراق و شام موسوم به داعش از ترس تصرف شهر موصل از سوی نیروهای دولتی عراق ، شماری از خانه های مسکونی این شهر را بمب گذاری کرده است.

منابع بلند پایه امنیتی در عراق اعلام کردند: ۷۸۰ عضو گروه تروریستی دولت اسلامی عراق و شام (داعش) در تکریت با نیروهای عراقی می جنگند که ۲۳۴ نفر این افراد تونسی ، ۲۰۰ تن سعودی ، ۱۲۰ نفر یمنی ، ۱۲۱ تن مغربی و ۱۰۵ نفر سوری و ۵۵ نفر اروپایی هستند.

شورای عشایر استان نینوا اعلام کرد، گروه تروریستی داعش، برق مناطقی را که ساکنان آنها با این گروه بیعت نکرده اند، قطع کرده است.

ارتش عراق، در برخی مناطق شهرهای شمالی و غربی، عملیات پیش دستانه خود را برای مبارزه با داعش آغاز کرده است.

نیروهای امنیتی شهر دیاله را به صورت کامل از تروریست ها پاک کردند و ده ها تروریست را در مقدادیه به هلاکت رساندند.

در تلعفر نیز هواپیماهای عراقی به چندین هدف حمله کردند و ده ها تروریست را کشتند.

سپیده تدین
496 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید